Koniec z odcięciem Świnoujścia od reszty kraju. Ostatnie próby w tunelu pod Świną

Drogowcy kończą prace w jakże wyczekiwanym tunelu w Świnoujściu. Zanim zostanie udostępniony kierowcom musi być sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa. Służby ćwiczą obecnie różne scenariusze akcji ratunkowych w przeprawie pod cieśniną Świny.

Ile można czekać, by przejechać pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu? Niekiedy nawet kilka godzin (mimo że w przypadku największego obłożenia promy kursują bez przerwy) lub jeszcze dłużej na przeprawę promową. Niestety zdarza się, że podczas niesprzyjającej pogody Świnoujście jest odcięte od reszty kraju. Ze względów bezpieczeństwa wstrzymywane są połączenia promowe (m.in. wówczas, gdy występuje wysoki stan wody).

Zobacz wideo Motocyklem w osobówkę

Wkrótce czas podróży wreszcie się skróci. Władze miasta chwalą się, że budowa jednego z najnowocześniejszych tuneli drogowych w kraju dobiega już końca. Rzeczowy postęp zaawansowania prac przekroczył już 98 proc. (a finansowy sięgnął już 100 proc. m.in. dzięki unijnemu wsparciu sięgającemu 85 proc.) Na początku czerwca ogłoszono, że otwarcie tunelu nastąpi już lada moment. Minister Andrzej Adamczyk wówczas deklarował, że już tylko tygodnie i dni dzielą mieszkańców i przyjezdnych od chwili udostępnienia nowego odcinka drogi.

Zanim jednak kierowcy pojadą nowym jednorurowym tunelem (dla każdego kierunku ruchu udostępniono po jednym pasie o szerokości 3,5 m i pasie awaryjnym o szerokości ok. 2 m) służby muszą sprawdzić wszystkie kluczowe elementy związane z bezpieczeństwem. Kontrolowane są wyjścia ewakuacyjne, doszczelnienia oraz instalacja wykrywania pożaru i dymu. Na tym nie koniec.

Podczas testów służby sprawdzają różne scenariusze sytuacji awaryjnych. Przy udziale lokalnej jednostki straży pożarnej symulowano m.in. pożar oraz akcję gaśniczą z wykorzystaniem tunelowego systemu natryskowego. GDDKiA pochwaliło się nagraniem z akcji gaszenia pożaru w tunelu pod Świną.

Kiedy kierowcy pojadą nowym tunelem drogowym w Świnoujściu? Niewykluczone, że już w trzecim tygodniu czerwca. W dyskusji na profilu miasta na Facebooku wspomniano, że być może poniedziałek 19 czerwca będzie jednym z ostatnich dni tuż przed otwarciem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.