Jedziesz do Chorwacji samochodem? Zapłacisz więcej za winiety

Planujesz wyjazd samochodem do Chorwacji i przejazd przez Słowenię? Przygotuj się na podwyżki opłat drogowych. W połowie czerwca Słowenia wprowadza nowy cennik cyfrowych winiet.

Jak ominąć autostradę w Słowenii w drodze na urlop w Chorwacji? Oto pytanie, które zadaje sobie wielu kierowców planujących urlop na chorwackim wybrzeżu. Mało kto chce bowiem zapłacić kilkanaście euro za przejazd dość krótkimi odcinkami dwóch autostrad A1 i A4 (jeśli planuje przejazd przez Austrię w kierunku Zagrzebia). Po tegorocznej planowanej podwyżce opłat zapewne powiększy się grono kierowców poszukujących dogodnego objazdu.

Zobacz wideo

Co zmieni się w połowie czerwca na Słowenii? Słoweńska e-winieta podrożeje od 15 czerwca. Więcej zapłacą podróżujący różnymi środkami transportu (m.in. motocykle, samochody osobowe czy kampery). Podwyżki sięgają od 1 euro w przypadku tygodniowej winiety 2A po kilkanaście euro (kategoria 2B na 12 miesięcy).

Słoweńska e-winieta stanie się droższa od 15 czerwca 2023 r. - zmiany cen

  • Samochód osobowy (kategoria 2A) - tydzień. Podwyżka z 15 euro do 16 euro
  • Samochód osobowy (kategoria 2A) - miesiąc. Podwyżka z 30 euro do 32 euro
  • Samochód osobowy (kategoria 2A) - rok. Podwyżka ze 110 euro do 117,5 euro
  • Dostawcze i kamper do 3,5 t i ponad 1,3 m (kategoria 2B) - tydzień. Podwyżka z 30 euro do 32 euro
  • Dostawcze i kamper do 3,5 t i ponad 1,3 m (kategoria 2B) - miesiąc. Podwyżka z 60 euro do 64,10 euro
  • Dostawcze i kamper do 3,5 t i ponad 1,3 m (kategoria 2B) - rok. Podwyżka z 220 euro do 235 euro

W Słowenii obowiązuje elektroniczna winieta czasowa (nie płacimy za przejechany dystans). Podczas zakupu należy podać numer rejestracyjny auta, kraj rejestracji pojazdu oraz wybrać odpowiednią kategorię. W przypadku samochodów osobowych i kamperów nieprzekraczających dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t (limit wysokości nad pierwszą osią nie przekracza 1,3 m) wystarczy winieta 2A. Auta dostawcze czy kampery o DMC do 3,5 t oraz wysokości nad przednią powyżej 1,3 m klasyfikowane są w droższej taryfie 2B.

Brak winiety oznacza sporą karę. Stawka mandatu wynosi 300 euro. W przypadku próby zmiany tablic rejestracyjnych (przeniesienie z innego auta, do którego opłacono winietę) inspektor może nałożyć mandat w wysokości 500 euro. W przepisach przewidziano również kary za niewykonanie poleceń inspektora (np. uniemożliwienie weryfikacji dokumentów). Zależnie od przewinienia mandat wynosi od 80 do 500 euro.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.