Roczna winieta na płatne drogi w Austrii kosztuje w przypadku samochodu osobowego niecałe 100 euro. Można również kupić winietę na dwa miesiące (29 euro) lub dziewięć dni (9,9 euro). To i tak całkiem niedrogo w porównaniu z opłatami w Polsce. Przypominamy, że jednorazowy przejazd autostradą A2 na odcinku zarządzanym przez spółkę Autostrada Wielkopolska kosztuje aż 102 zł. Wystarczy zatem kilka podróży autostradą A2, by zapłacić więcej niż za cały rok w Austrii.
Okazuje się, że mimo relatywnie niskich cen w Austrii i tak nie brakuje kierowców, którzy chcą zaoszczędzić. W 2022 r. austriacka policja ukarała aż 264 tys. kierujących (z czego 32 proc. to kierowcy z Niemiec) podróżujących bez ważnej winiety (dane z raportu ADAC). Zapewne na długo zapamiętają wpadki, gdyż kary są dotkliwe.
Jednorazowa opłata zastępcza za brak winiety wynosi 120 euro (65 euro płacą zaś motocykliści). Karane jest także nieprawidłowe oznakowanie pojazdu (winieta powinna być przyklejona do szyby). Najwyższa kara sięga aż trzech tys. euro (widełki od 300 do trzech tys. euro) i jest stosowana w przypadku, gdy kierowca odmawia wniesienia opłaty zastępczej podczas kontroli drogowej.
Autorzy raportu sprawdzili nie tylko stawki kar, ale także najpopularniejsze wymówki kierowców. Oto 10 najpopularniejszych usprawiedliwień, które nie robią wrażenia na austriackich policjantach.
Kierowcy próbują wymówek także w przypadku kontroli winiet cyfrowych (e-winiety kupowane online poprzez sklep lub aplikację Asfinag). Zwykle tłumaczą się pomyłką przy podawaniu danych albo nieznajomością przepisów. Warto pamiętać, że w Austrii cyfrowa winieta jest ważna dopiero od 18 dnia od daty zakupu. Wyjątkiem jest tylko cyfrowa winieta nabywana w tradycyjnym punkcie sprzedaży. Ważna jest już od chwili zakupu.