Nieudane próby przekroczenia granicy z Ukrainą. Podejrzane auta zostały w Polsce

Czujność pracowników Straży Granicznej pozwoliła zatrzymać pojazdy, które obcokrajowcy próbowali wywieźć na terytorium Ukrainy. Auta pochodzące z nielegalnego źródła nie opuściły Polski.

Funkcjonariusze, którzy podczas swojej codziennej pracy na drogowych przejściach granicznych sprawdzają m.in. legalność pochodzenia pojazdów, w których kierowcy zamierzają przekroczyć granicę państwa, w ostatnich dniach wyłapali kilka podejrzanych osobówek.

Hrubieszowscy mundurowi w Zosinie (woj. lubelskie) na kierunku wyjazdowym z Polski, przerwali podróż 41-letniemu obywatelowi Ukrainy. Kierowca zestawu ciężarowego przewoził na lawecie samochody osobowe pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Był to Lincoln MKZ z 2020 roku o wartości około 100 tys. zł oraz Subaru Forester również z roku 2020, którego wartość oszacowano na 90 tys. zł.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, cudzoziemiec przedłożył do kontroli granicznej tytuły własności pojazdów, których legalność zakwestionowali funkcjonariusze. Przypuszczenia mundurowych potwierdziły się podczas wnikliwej kontroli dokumentów. W związku z posługiwaniem się nie autentycznymi świadectwami, w sprawie wszczęto postępowanie przygotowawcze, a kwity oraz pojazdy zabezpieczono do dalszych wyjaśnień.

Kolejne dwa podejrzane auta ujawnili funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (woj. podkarpackie). Pierwsze to Skoda Superb Combi wykryta na przejściu granicznym w Krościenku. Obywatel Ukrainy, który próbował opuścić Polskę, został zatrzymany po kontroli legalności pochodzenia pojazdu. Okazało się, że dane Skody wartej około 100 tys. zł figurują w międzynarodowych bazach poszukiwawczych. Pojazd ten został skradziony na terenie Niemiec.

Z kolei w Korczowej strażnicy zatrzymali pochodzącego z nielegalnego źródła Hyundaia. Autem o wartości 22 tys. zł podróżował 39-letni obywatel Białorusi. Okazało się, że pojazd został skradziony niespełna 2 miesiące wcześniej w Danii i jest poszukiwany przez tamtejsze służby. Pojazdy oraz zatrzymanych kierowców podkarpaccy strażnicy przekazano do dalszych czynności policjantom.

Więcej wiadomości na temat kradzionych aut znajdziesz na Gazeta.pl

Zobacz wideo Fiat Ducato odnaleziony po kilkunastu godzinach od zgłoszonej kradzieży
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.