Przyciski na przejściach dla pieszych mają ukryte funkcje. Czy je znacie?

Przycisk na przejściu dla pieszych sprawia, że zielone światło na pasach pojawia się wtedy, gdy jest to konieczne. A o praktyczności tego rozwiązania świadczy więcej aspektów. Bo każdy przycisk ma jeszcze trzy ukryte funkcje. Wiedziałeś o ich istnieniu?

Więcej praktycznych porad związanych z ruchem drogowym w miastach znajdziesz także w serwisie Gazeta.pl.

Celem nadrzędnym zarządców dróg jest płynność ruchu. Tyle że mówiąc o płynności ruchu nie można mieć na myśli wyłącznie tras samochodowych. Niewiele mniej ważne są ciągi pieszych, a konkretnie to bezpieczeństwo pieszych. Z tego punktu już tylko krok dzieli nas od przycisków umieszczanych na przejściach przez jezdnię. Jaką odgrywają rolę i o co chodzi z tymi ukrytymi funkcjami?

Zobacz wideo Dzieci były już na pasach, a mężczyzna machał znakiem stop. Kierująca nawet się nie zatrzymała Wybierz serwis

Jak działa żółty przycisk na przejściu dla pieszych?

Zasada działania przycisku przy przejściu jest prosta. Gdy pieszy chce przejść na drugą stronę jezdni, naciska go. System reaguje i przy najbliższej zmianie świateł włącza zielone światło na przejściu. Czemu zielone nie uruchamia się automatycznie? Bo przejście nie jest często wykorzystywane i system z automatycznym zielonym dla pieszych mógłby ograniczyć przepustowość drogi czy nawet zadecydować o jej zakorkowaniu.

System z przyciskami na przejściach to system niezwykle sprytny. Działa trochę na zasadzie zielonego dla pieszych na życzenie. Światło włącza się wtedy, gdy jest naprawdę potrzebne. W pozostałych przypadkach nie ogranicza przepustowości ruchu.

Przycisk na przejściu dla pieszych umieszczony od spodu

Żółty panel przyczepiony do słupa lub latarni jest wyposażony w duży przycisk lub płytkę dotykową. Naciśnięcie lub dotknięcie uruchamia sekwencję włączania zielonego światła na przejściu. Na tym jednak funkcjonalność urządzeń się nie kończy. Bo mają one jeszcze trzy funkcje ukryte. Mowa o:

  • guziku umieszczonym od spodniej strony. Ten jest zlokalizowany w tym miejscu z uwagi na potrzeby osób niewidomych.
  • po naciśnięciu guzika dla niewidomych, urządzenie zaczyna wibrować. Dzieje się tak w przypadku, w którym sygnalizator pokaże światło zielone. Jest to niezależne od faktu wyposażenia urządzenia w emiter dźwięku. Poprzez wibrację panel informuje o aktualnie wyświetlanym sygnale.
  • przy pomocy alfabetu Braille’a na przycisku może być opisany przebieg przejścia dla pieszych. Mowa np. o występowaniu wyspy lub przechodzeniu w oparciu o dwa cykle świetlne sygnalizacji.

Czy przyciski na światłach działają? No właśnie...

Nie jest tak, że przyciski przed przejściami przez jezdnię są zawsze chwalone. Piesi w ich przypadku skarżą się przede wszystkim na dwie rzeczy. Po pierwsze chodzi o czas oczekiwania na światło zielone. Czasami musi minąć cały program sygnalizacyjny dla wszystkich kierunków, zanim pieszy będzie mógł wejść na pasy. Nie zawsze system reaguje od razu. Po drugie problematyczna jest kwestia popandemiczna. W czasie epidemii przyciski z uwagi na możliwość przenoszenia wirusów, zostały wyłączone i zasłonięte. Dziś piesi nie mają pewności czy działają, czy nie. Nie zawsze zatem je naciskają.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.