Droga ekspresowa S11 w budowie. Trasa poprowadzi przez Olesno, Kluczbork i Byczynę

Droga ekspresowa S11 na terenie województwa opolskiego będzie gotowa dopiero za pięć lat. Trasa przebiegająca przez Olesno jest na etapie budowy obwodnicy miasta. Dalej poprowadzi przez Kluczbork i Byczynę.

Droga ekspresowa S11 będzie kluczowym szlakiem komunikacyjnym dla kierowców poruszających się po północnej części Opolszczyzny. Przez tamte rejony będzie przebiegać 46 kilometrów trasy, prowdadzących przez powiat oleski i kluczborski.

Więcej ciekawych newsów motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Aktualnie powstaje obwodnica Olesna, która stanowi 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11. Biegnie od granicy województwa opolskiego i śląskiego przez Olesno, Kolonię Ciarka oraz okolice Kluczborka.

Kolejny etap budowy zakłada realizację dalszej części drogi S11 – od Kolonii Ciarka przez Kluczbork, Byczynę i Kępno (woj. wielkopolskie). Właśnie trwa procedura ustalenia decyzji środowiskowej dla odcinka o długości 46 km, który połączy obwodnicę Olesna z Kępnem.

Aktualnie opolski oddział GDDKiA oczekuje na potwierdzenie przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska ostateczności decyzji środowiskowej dla odcinka drogi ekspresowej od Kolonii Ciarka do obwodnicy Kępna

- poinformował Marcin Bronkiewicz, p.o. wicedyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu. Odcinek ma przebiegać przez teren trzech województw, a inwestorem będzie opolski oddział GDDKiA.

Zaplanowany odcinek przebiega przez 31 km na terenie województwa opolskiego, 3 km na terenie województwa łódzkiego oraz 12 km na terenie województwa wielkopolskiego. Powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

Zobacz wideo

Inwestor wybrał do realizacji wariant W2B, w którym trasa od północy omija Kluczbork i Byczynę, a na końcu łączy się z obwodnicą Kępna. Na 46-kilometrowym odcinku przewidziano cztery węzły drogowe z wjazdami na S11:

  • Kluczbork Północ,
  • Kluczbork Południe,
  • Byczyna,
  • Siemianice.

Za węzłem Kluczbork Północ (okolice Galerii Miodowej) powstanie parking z toaletami (po obu stronach drogi ekspresowej), stacją paliw oraz restauracją.

Budowę odcinka od obwodnicy Olesna do obwodnicy Kępna zaplanowano na lata 2025-27. Zgodnie z planami cała droga ekspresowa S11 będzie gotowa w latach 2029-30. Trasa połączy aglomerację górnośląską z Pomorzem - od Pyrzowic przez Poznań, Koszalin, aż do Kołobrzegu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.