Wyprzedziła radiowóz na przejściu dla pieszych. Za kierownicą seniorka

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych jest jednym z najpoważniejszych wykroczeń. Sytuacja ta tworzy śmiertelne niebezpieczeństwo i dlatego jest surowo karana. Przekonała się o tym niecierpliwa seniorka.

Policjanci z Gniezna (woj. wielkopolskie) w sobotę 29 października, przyłapali na łamaniu przepisów ruchu drogowego kierującą Peugeotem 207. Kobieta zignorowała obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przed dojeżdżaniem do oznakowanego przejścia dla pieszych i w niedozwolonym miejscu podjęła wyprzedzanie samochodów.

W jednym z wyprzedzanych aut jechali policjanci na służbie. Manewr niecierpliwej kierującej został sfilmowany przez urządzenie zainstalowane w nieoznakowanym radiowozie. Funkcjonariusze zatrzymali kierującą, którą okazała się 74-latka. Seniorka otrzymała mandat w wysokości 1500 złotych, a na jego konto dodatkowo wpłynęło 15 punktów karnych, które pozostaną tam przez dwa lata.

Zachowanie szczególnej ostrożności przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych obowiązuje wszystkich zmotoryzowanych. Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Nieuwaga lub świadome łamanie prawa może kosztować kogoś utratę zdrowia lub życia. W sytuacji bezpośredniego kontaktu pojazdu z pieszym, konsekwencje takiego zdarzenia bywają niejednokrotnie tragiczne w skutkach.

Przypominamy, że 17 września w życie wszedł nowy system naliczania punktów karnych. Za najbardziej niebezpieczne zachowania na drodze grozi zmotoryzowanym maksymalnie jednorazowo nawet 15 punktów karnych. Szeroko o nowym taryfikatorze pisaliśmy tutaj - KLIKNIJ. Srogie kary mają wpłynąć na zmianę złych nawyków kierowców i w konsekwencji zredukować liczbę wypadków.

Więcej o: