Wesz造 na przej軼ie dla pieszych zapatrzone w telefony? Dwie kobiety w szpitalu

W Katowicach na oznakowanym przej軼iu dla pieszych dosz這 do potr帷enia dw鏂h obywatelek Ukrainy. Kobiety w wieku 28 i 38 lat zosta造 przetransportowane do szpitala.

W środę 19 października na ul. Armii Krajowej w Katowicach, na oznakowanym przejściu dla pieszych miało miejsce niebezpiecznie zdarzenie drogowe. 35-letni kieruj帷y samochodem osobowym marki Audi, potrącił dwie obywatelki Ukrainy. Poszkodowane kobiety w wieku 38 i 28 lat zostały przetransportowane do szpitala.

Na miejscu potrącenia pracowali policjanci z katowickiej drogówki i grupa dochodzeniowo-śledcza z technikiem kryminalistyki. Badanie alkomatem wykazało, że kierujący Audi A6 Avant był trzeźwy. Policjanci dodatkowo zabezpieczyli krew do badań laboratoryjnych.

Czy doszło do wtargnięcia pieszych wprost pod nadjeżdżający samochód? Zastanawiający jest m.in. telefon jednej z kobiet, który po wypadku został na rozbitej przedniej szybie samochodu. Wyjaśnianiem okoliczności tego wypadku zajmują się katowiccy policjanci.

Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakazane jest korzystanie przez pieszego z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Regulacja ta weszła w życie 1 czerwca 2021 r.

Kierowcy muszą pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. W celu zwiększenia ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, kierowcy są zobowiązani do obserwacji nie tylko samego przejścia, ale i jego okolicy oraz do stworzenia pieszym możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię.

Zapis o pierwszeństwie dla pieszych nie zwalnia jednak przechodniów z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejście.

Zobacz wideo Potrącenie 29-latki na przejściu dla pieszych
Wi璚ej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.