Możesz zostać współwłaścicielem Porsche. Nie samochodu, a całej marki!

Porsche, marka należąca do koncernu Volkswagen, wchodzi na giełdę z pierwszą ofertą publiczną (IPO). Właśnie ruszyły zapisy inwestorów zainteresowanych kupnem akcji. Jak podaje Reuters, może to być trzecia największa taka oferta w historii.

W trudnym dla motoryzacji okresie Porsche zachęca inwestorów do kupna swoich akcji. Za takim ruchem mają stać stabilność marki oraz dobre wyniki sprzedażowe, które na tle konkurencji wyglądają nad wyraz pozytywnie.

Ruszyły zapisy na kupno akcji Porsche

Właśnie rozpoczęły się zapisy prywatnych, jak i instytucjonalnych inwestorów zainteresowanych kupnem akcji Porsche. Jak podaje agencja Reuters, potrwają one od 20 do 28 września. Niestety, ekskluzywny charakter pojazdów marki, dotyczy także jej akcji. Oferowane będą jedynie inwestorom w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Włoszech, Hiszpanii i Francji.

Sprzedaż może odnieść niebywały sukces. "Inwestorzy ustawiają się w kolejce. Jeśli IPO Porsche pójdzie dobrze, można sobie wyobrazić umieszczenie na giełdzie innych marek koncernu Volkswagena, takich jak Audi" - twierdzi Arndt Ellinghorst ekspert motoryzacyjny z firmy analitycznej Quantco, cytowany przez Reutersa.

Agencja dodaje, że cena jednej akcji będzie mieścić się w przedziale cenowym od 76,50 do 82,50 euro. Ich sprzedaż ma oznaczać dla Porsche przychód rzędu od 18,1 miliarda do 19,5 miliarda euro.

Zobacz wideo

Wartość IPO Porsche wyższa niż konkurencji

Z informacji przekazanych przez agencje Reuters, koncern Volkswagen szacuje wartość IPO na 75 mld euro. Jak się okazuje, taka wycena ogółu akcji może okazać się zaniżona. Zdaniem ekspertów może ona osiągnąć nawet 85 mld euro. Zdaniem ekspertów, może to oznaczać trzeci najwyższy wynik dla IPO w historii.

Co ciekawe, taki wynik znacznie przekracza wycenę akcji innych rynkowych graczy. Za przykład może posłużyć BMW, które jak wskazuje Reuters, warte jest 49 mld euro. Z kolei wartość sąsiada ze Stuttgartu, Mercedesa, określana jest na poziomie 61 mld euro. Sama marka Volkswagen, mimo iż ogół akcji wyceniany jest wyżej, nie odstaje znacząco od wyniku Porsche (88 mld euro).

Więcej o:
Copyright © Agora SA