Już drugi dostawca Hyundaia oskarżony w USA o "wykorzystywanie dzieci do ciężkiej pracy"

Amerykański Departament Pracy oskarżył koreańskiego producenta części samochodowych i ważnego dostawcę Hyundai Motor Co o naruszenie federalnych przepisów dotyczących pracy dzieci w fabryce w Alabamie - poinformował Reuters.

Zarzuty amerykańskiego Departament Pracy dotyczą SL Alabama LLC, spółkI zależnej południowokoreańskiego SL Corp. Firma miała zatrudniać nieletnich pracowników w swojej fabryce w Alexander City w stanie Alabama. Według aktu oskarżenia, który wpłynął do sądu okręgowego w Alabamie, koreański dostawca Hyundaia od listopada zeszłego roku "wielokrotnie łamał" przepisy prawa pracy poprzez "wykorzystywanie do ciężkiej pracy dzieci" i "nieletnich poniżej 16 roku życia".

Nie wiadomo jednak ilu nieletnich pracowało w SL Alabama, ani jakie prace wykonywali. Nie jest też jasne, czy firma lub podwykonawcy, z którymi współpracuje, muszą liczyć się z jakimikolwiek grzywnami i karami. Wiemy natomiast, że spółka macierzysta SL Corp ma również fabrykę w Tennessee i ośrodek badawczy w Michigan.

W oświadczeniu dla agencji Reuters spółka SL Alabama przyznała, że faktycznie dzieci pracowały w fabryce, która produkuje m.in. reflektory i tylne światła do aut, w tym modeli Hyundaia i Kii. Firma tłumaczyła się, że nieletni zostali zatrudnieni przez zewnętrzną firmę rekrutacyjną.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej gazeta.pl

To nie pierwsze tego typu oskarżenia dostawców Hyundaia w USA. Miesiąc wcześniej agencja Reuters poinformowała o wykorzystywaniu pracy dzieci w innej fabryce części samochodowych, także zlokalizowanej w Alabamie. Chodziło o spółkę SMART Alabama LLC, produkującą elementy do modeli: Elantra, Sonata i Santa Fe.

Drugi w taki krótkim czasie przypadek wykorzystywania dzieci przy pracy w firmach dostarczających części dla Hyundaia spowodował, że amerykańscy urzędnicy przyjrzą się praktykom pracowniczym w amerykańskim łańcuchu dostaw koreańskiego producenta samochodów.

Zobacz wideo

 Wizerunkowy kryzys Hyundaia?

Koreański producent jeszcze w poniedziałek wydał oświadczenie, zaznaczając, że "nie toleruje nielegalnych praktyk zatrudnienia w żadnym podmiocie Hyundaia. (...) Mamy zasady i procedury, które wymagają zgodności ze wszystkimi lokalnymi, stanowymi i federalnymi przepisami." 

Być może jednak Hyundaiowi i jego dostawcom się upiecze, bo wraz ze skargą do sądu wpłynęła także propozycja ugody między rządem i producentem części. Zgodnie z nią SL Alabama ma przestać zatrudniać nieletnich, ukarać wszystkich menedżerów świadomych wykorzystywania nieletnich pracowników i zawiesić wszelkie relacje z firmami rekrutującymi, którzy dostarczali nieletnich pracowników.

Według doniesień agencji Reuters, proponowana ugoda została już nawet podpisana przez adwokata SL Alabama i prawnika z Departamentu Pracy, jednak brakuje jeszcze na niej podpisu samego sędziego.

Więcej o: