Limuzyna BMW została skradziona w Niemczech. W aucie mieszkańcy Europy Wschodniej

Straż Graniczna co jakiś czas udaremnia próby wywozu kradzionych pojazdów za wschodnią granicę Polski. Kolejnym odzyskanym w tym roku autem jest luksusowe BMW pochodzące z przestępstwa dokonanego na terytorium Niemiec.

Polskie służby mundurowe często odnajdują różnego rodzaju pojazdy pochodzące z przestępstw. W walce z przemytnikami pomaga wiedza, doświadczenie, działania operacyjne czy dostęp do europejskich baz danych o kradzionych pojazdach.

W czwartek 28 lipca funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny luksusowy samochód. Tym razem mowa o BMW 530. Mundurowi z Placówki SG w Rutce-Tartak podczas służby skierowali do kontroli drogowej w Budzisku nadjeżdżającą limuzynę na niemieckich tablicach rejestracyjnych. Autem podróżował 26-letni obywatel Ukrainy wraz z pasażerem, którym był 33-letni obywatel Rosji.

Cysterna z przekutymi numerami identyfikacyjnymi nie została wywieziona na UkrainęCysterna z przekutymi numerami nie została wywieziona na Ukrainę

Strażnicy przeprowadzili kontrolę pojazdu pod kątem legalności pochodzenia. Sprawdzenie w bazach danych wykazało, że BMW serii 5 figuruje w Systemie Informacyjnym Schengen, jako utracone na terytorium Niemiec. Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego, cudzoziemcy wraz z pojazdem zostali zatrzymani i przekazani suwalskim policjantom, którzy będą prowadzić dalsze czynności w tej sprawie.

Wartość zabezpieczonego BMW 530 wyprodukowanego w 2022 r. została oszacowana na 400 tys. zł. To jeden z najdroższych pojazdów odzyskanych od początku roku przez podlaskich strażników.

Strażnicy graniczni, w trakcie kontroli pojazdów, oprócz sprawdzenia podróżnych, koncentrują się także na weryfikacji, czy przedstawiane dokumenty są autentyczne, a numery identyfikacyjne aut nie noszą śladów ingerencji. Z pomocą przychodzi nowoczesny sprzęt do ustalania legalności pochodzenia pojazdów oraz międzynarodowa współpraca służb.

Zobacz wideo
Więcej o: