Cysterna z przekutymi numerami nie została wywieziona na Ukrainę

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Korczowej udaremni próbę wywozu na Ukrainę naczepy z przerobionymi znakami identyfikacyjnymi. Wartość cysterny oszacowano na 80 tysięcy złotych.

Ujawnianie pojazdów różnego typu pochodzących z przestępczego procederu jest częścią codziennej pracy funkcjonariuszy Straży Granicznej. W czwartek 28 lipca w trakcie kontroli samochodów ciężarowych wyjeżdżających z Polski przez drogowe przejście graniczne w Korczowej, podejrzenie wzbudziła jedna z naczep.

Strażnik kontrolujący legalność pochodzenia zestawu ciężarowego, kierowanego przez obywatela Ukrainy, zwrócił uwagę na nieprawidłowości w oznaczeniach cysterny. Jak dowiadujemy się z komunikatu prasowego, wykorzystanie specjalistycznego urządzenia do weryfikacji autentyczności oznaczeń VIN, jednoznacznie potwierdziło ingerencję w polu numerowym na ramie naczepy. Ponadto stwierdzono brak tabliczki znamionowej.

Cysterna o szacunkowej wartości 80 tys. złotych została zatrzymana i trafiła na parking. Teraz zostanie poddana szczegółowej analizie. Specjaliści ustalą rzeczywiste numery identyfikacyjne i źródło pochodzenia naczepy. Kierowca został przesłuchany w charakterze świadka.

Na terytorium Polski służby mundurowe często odnajdują różnego rodzaju pojazdy pochodzące z przestępstw. W walce ze złodziejami, paserami i przemytnikami osobówek, ciężarówek, motocykli przyczep czy masz budowlanych, pomaga funkcjonariuszom wiedza, doświadczenie, działania operacyjne czy dostęp do europejskich baz danych o kradzionych pojazdach. Z pomocą przychodzi nowoczesny sprzęt do ustalania legalności pochodzenia pojazdów oraz międzynarodowa współpraca służb.

W tym roku funkcjonariusze Straży Granicznej w województwie podkarpackim zatrzymali już ponad 70 pojazdów różnego typu pochodzących z przestępstwa. Ich łączna szacunkowa wartość przekracza 4 mln złotych.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.