Od jutra piraci drogowi za OC zapłacą więcej. Ubezpieczyciele dowiedzą się o twoim mandacie

Od piątku firmy ubezpieczeniowe będą miały wgląd w historię mandatów i liczbę uzbieranych punktów karnych. To oznacza, że ceny ubezpieczeń OC dla niepilnujących się kierowców mogą pójść w górę. Wciąż jest jednak wiele niewiadomych.
Zobacz wideo Mandaty za prędkość w Polsce. Ile kierowcy zapłacą za jakie przewinienia?

O tym, że na wysokość składek OC (i być może również AC) dla kierowców często przekraczających przepisy mogą pójść ostro w górę wiadomo już od kilku miesięcy. Teraz zmiana ta wchodzi w końcu w życie. Tyle że wciąż nie wiadomo, kto może na niej stracić, a kto może zyskać.

Ubezpieczyciele dostaną historię mandatów kierowców

Zmiana nie jest może wielka, ale wiele osób może mocno uderzyć po kieszeni. Firmy ubezpieczeniowe w najbliższy piątek uzyskają dostęp do bazy danych dotyczących mandatów i punktów karnych każdego kierowcy. Ubezpieczyciele nie dzielą się jednak z nami informacjami na temat tego, w jaki sposób wyliczają wysokość składek dla każdego kierowcy.

Można spodziewać się jednak, że mając dane na temat tego, jak często dostajemy mandaty, chętnie wykorzystają je, aby na nowo oszacować ryzyko w przypadku nieostrożnych kierujących i odpowiednio dobrać wysokość składek. Takie osoby mogą spodziewać się zatem, że za następny okres ubezpieczenia będą musiały zapłacić nieco więcej.

Z drugiej jednak strony koszty opłacenia OC i potencjalnie AC mogą też spaść w przypadku ostrożnych kierowców. To z pewnością mogłoby ulżyć osobom, które nigdy nie dostały mandatu i nie miały żadnego zdarzenia na drodze, ale płacą astronomiczne składki z powodu młodego wieku lub krótkiego stażu za kółkiem.

Na razie trudno nawet oszacować, kiedy nowe dane zaczną mieć wpływ na wysokość składek i w jakim stopniu uderza kierowców po kieszeniach. Być może w zamian za nowy mandat kierowca będzie musiał zapłacić za kolejny okres przynajmniej kilkaset złotych więcej. Być może jednak zmiany wpłyną też pozytywnie na zachowanie piratów drogowych, którzy staną się nieco ostrożniejsi za kółkiem.

Więcej na temat zmian dla kierowców przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: