Ken Block ma nowy wóz. Jest to Porsche

Hoonipigasus wysyła ponad 1400 KM na wszystkie cztery koła i jest to prawdopodobnie najdziksze Porsche, jakie kiedykolwiek zbudowano. Należy do Kena Blocka.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

Ken Block i Hoonigan znowu stworzyli coś wyjątkowego. Po dzikim Mustangu i hołdzie dla Audi S1 ??Quattro, powstał Hoonipigasus. Maszyna wzorowana na Porsche ma powalczyć z Pikes Peak.

Zobacz wideo 440 KM zamkniętych w kompaktowym SUV-ie. Porsche udowadnia, że jest producentem samochodów sportowyc

Hoonipigasus został zbudowany z myślą o wspinaczce na szczyt Pikes Peak w 2022 roku i był tworzony od ponad dekady. Zbudowany przez BBi Autosport, ma być najlepszym Porsche dla Pikes Peak.

Firmie BBi Autosport nie są obce Porsche, ponieważ już wcześniej stworzyli górskie Porsche w latach 2019-2021 i są znanym tunerem tej marki. Kiedy Ken Block i Hoonigan zapukali do ich drzwi, założyciel BBi, Betim Berisha, wiedział, że jego zespół musi sprostać temu zadaniu.

BBi zaczęło od Porsche 911 (964), ale nie zostało w nim zbyt wiele z oryginalnego samochodu. Obecnie zamontowany jest centralnie silnik o pojemności 4 L z podwójnym turbodoładowaniem. Napędza on wszystkie koła. Tunel transmisyjny na wysokości ramion obejmuje wał biegnący do przedniej osi, a zawieszenie elektronicznie dostosowuje się w czasie rzeczywistym na podstawie danych telemetrycznych GPS zebranych podczas podjazdu pod górę w 2021 roku. Całe auto waży nieco ponad 997 kg. Efekt? Jest to jedyne na świecie 911 z centralnie umieszczonym silnikiem i napędem na wszystkie koła, o mocy 1419 KM i pomalowane na cześć legendarnego samochodu wyścigowego „Pink Pig" Porsche 917/20 Le Mans.

Hoonipigasus weźmie udział w tegorocznym Pikes Peak Hill Climb w klasie PPO (Pikes Peak Open) w niedzielę 26 czerwca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.