Ten samochód to rajdowy Święty Graal. Właśnie trafił na sprzedaż

Ford Focus RS WRC to nie lada gratka nie tylko dla fanów "Latającego Szkota". Charakterystyczna maszyna w barwach Martini to kawał historii motorsportu. Samochód właśnie trafił na aukcję.

W sieci pojawiły się zdjęcia rajdowego Focusa RS o numerze rejestracyjnym Y4 FMC. Jest to maszyna zbudowana dla legendarnego Colina McRae, w której wystartował w Rajdzie Akropolu. Na dodatek zameldował się w tych zawodach jako najszybszy na mecie.

Więcej informacji o motoryzacji znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl

Później samochód zdobył drugie miejsce w Rajdzie Nowej Zelandii, a w drodze był kolejny puchar w Rajdzie Wielkiej Brytanii. Na prawym fotelu siedział niezastąpiony Nicky Grist, który prowadził po trasach rajdowych wielu z nas, grających w Colin McRae Rally 2.0.

Zobacz wideo

Biało-granatowo-czerwone nadwozie w barwach Martini i Movistar jest znane fanom rajdów z kilku pokoleń. Maszyna w legendarnej specyfikacji WRC z napędem na cztery koła, sekwencyjną skrzynią biegów, wyczynowym zawieszeniem i hamulcami wygląda jakby przed chwilą zjechała z ostatniego oesu. Pod maską pracuje dwulitrowy silnik o mocy 300 KM, a masa całej konstrukcji to zaledwie 1230 kg.

Samochód został odremontowany i przebudowany przez specjalistów z firmy M-Sport. Kilka razy wystartował nawet w lokalnych zawodach w Wielkiej Brytanii. Przez sprzedażą został jednak doprowadzony do perfekcyjnego stanu i czeka na nowego właściciela. Na koniec zaaplikowano na nim oryginalne oklejenie nadwozia z 2001 roku.

Maszyna trafiła w ręce Silverstone Auctions – domu aukcyjnego, który już 5 marca 2022 r. wystawi ten kawałek historii na sprzedaż. Specjaliści szacują, że końcowa kwota wyniesie pomiędzy 300 a 350 tysięcy funtów, co w przeliczeniu daje jakieś 2 mln złotych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA