Hybrydowa era w WRC. Ford prezentuje Pume Hybrid Rally1

Ford prezentuje Pumę Hybrid Rally1 przed Rajdem Monte Carlo. Nowa kolorystyka i skład zespołów.

Spodobał Ci się ten artykuł? Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na Gazeta.pl

M-Sport Ford Puma Hybrid Rally1 zadebiutuje podczas Rajdu Monte Carlo, który odbędzie się w dniach 20-23 stycznia. Za kierownicą trzech samochodów zasiądą – Craig Breen, Adrien Fourmaux i Gus Greensmith, którzy będą startować przez cały sezon WRC 2022.

Zobacz wideo W Mustangu Mach-E, duch Mustanga nie zginął. Sprawdzamy forda nowej ery

Oprócz wyżej wspomnianych kierowców do zespołu M-Sport Ford World Rally Team dołączy również dziewięciokrotny rajdowy mistrz świata FIA – Sébastien Loeb, który Rajd Monte Carlo wygrywał już siedmiokrotnie.

Nowy model samochodu to pierwszy zelektryfikowany samochód wyczynowy Forda, napędzanym podobnym układem napędowym, jak samochód drogowy Puma EcoBoost Hybrid, na którym bazuje. Hybrydowy układ napędowy odzyskuje energię podczas hamowania i jazdy wybiegiem oraz przechowuje ją w akumulatorze, o pojemności 3,9 kWh. Energia ta jest następnie wykorzystywana do wspomagania turbodoładowanego silnika benzynowego EcoBoost o pojemności 1,6 litra poprzez wielokrotne, maksymalnie trzysekundowe, „doładowanie" za pomocą silnika elektrycznego o mocy 100 kW.

Bezprzewodowe złącze do Android Auto: Wi-Fi Motorola MA1Android będzie działać bezprzewodowo w każdym aucie. Oby lepiej, niż do tej pory

Elektryczny napęd może być też wykorzystywany podczas przejazdów przez tereny zabudowane, w parkach serwisowych i na trasach dojazdowych, pomiędzy odcinkami specjalnymi. Akumulator można ładować z zewnętrznego źródła, które trwa około 25 minut.

Od sezonu 2022, zawodnicy klasy FIA WRC Rally1 do zasilania silników spalinowych w samochodach rajdowych będą korzystać z paliwa, które nie zawiera paliw kopalnych i które łączy składniki syntetyczne i biodegradowalne.

Więcej o: