Lista samochodów z najbardziej kręconymi licznikami. Ciekawa, ale niewielu się przyda

Czy w Polsce nadal kręci się liczniki? Oczywiście, że tak. Proceder jest i będzie obecny. A dzieje się tak głównie dlatego, że nadal się opłaca. Jakie auta mają najczęściej kręcone liczniki? To sprawdził carVertical. I choć lista jest, okazuje się... mało przydatna!

Więcej informacji dotyczących rynku wtórnego znajdziesz w serwisie Gazeta.pl.

Cofanie liczników w Polsce jest karalne. Zgodnie z art. 306a Kodeksu karnego osoba, która dopuści się zmniejszenia wartości zapisanej przez drogomierz w samochodzie podlega karze od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. I choć sankcja jest wysoka, okazuje się jednocześnie mało skuteczna. Powód? Decydują o tym dwa czynniki. Po pierwsze ekstremalnie trudno jest udowodnić sprzedającemu sprawstwo. A bez tego nie można mówić o bezapelacyjnej winie. Po drugie cofanie liczników oznacza podwyższenie wartości samochodu. I różnica może być potężna – w przypadku aut luksusowych sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zobacz wideo Za cofanie liczników miało grozić więzienie

700 tys. raportów i dominacja marek premium

No dobrze, ale na ile nagminny jest ten proceder? To właśnie postanowiła sprawdzić firma carVertcial, która zajmuje się przygotowywaniem raportów przedzakupowych dla klientów prywatnych. W ramach reaserchu jej pracownicy przejrzeli w sumie 700 tys. sprawozdań przygotowanych dla kierowców z całego świata między listopadem roku 2020 a listopadem roku 2021. I wniosek płynący z badania jest przede wszystkim jeden. Jak już wspominałem, szczególnie zagrożone cofnięciem licznika są drogie samochody segmentu premium. Aż 8 na 10 pozycji na liście top 10 przypadło autom luksusowym.

Lista samochodów z najbardziej kręconymi licznikamiLista samochodów z najbardziej kręconymi licznikami carVertical

Zdecydowany prym w zestawieniu wiedzie BMW. Bawarska marka "wstawiła" aż pięć modeli na listę dziesięciu, które najczęściej mają przekręcony licznik. Druga lokata przypadła Audi – w zestawieniu pojawiają się dwa samochody z logo tego producenta. Trzecie miejsce na podium przypadło Subaru, Volkswagenowi i Fordowi. Co z typem napędu? Najczęściej wskazanie drogomierza jest optymalizowane w autach napędzanych za pomocą silnika wysokoprężnego. W przypadku np. Volkswagena Phaetona to aż 90 proc. modeli, a BMW X5 czy serii 5 aż 86 proc. Benzyniaki z cofniętym licznikiem przede wszystkim dominują w przypadku tych pojazdów, które są oferowane wyłącznie jako benzynowe.

Najczęściej kręcą liczniki w... BMW M5. Kogo to jednak obchodzi...

Zestawienie samochodów z najczęściej przekręcanymi licznikami przygotowane przez carVertical brzmi ciekawie. Nie ma się jednak co oszukiwać, dla kierowców w Polsce stanowi tak naprawdę wyłącznie ciekawostkę. I powód ku temu jest oczywisty. Wystarczy nieco uważniej przyjrzeć się liście top 10, a konkretnie wpisanym na nią modelom. Miejsce pierwsze zajmuje... BMW M5 – aż 34 proc. miało obniżony przebieg. I nie da się ukryć, że M-piątka nie stanowi pierwszego wyboru przeciętnego kierowcy na polskim rynku wtórnym. To samochód, który jest wyjątkowo rzadki na naszych drogach. Informacja mówiąca o tym, aby uważać podczas jego zakupu jest zatem mało użyteczna...

Lista samochodów z najbardziej kręconymi licznikamiLista samochodów z najbardziej kręconymi licznikami carVertical

Pozycja druga przypadła BMW serii 7, a trzecia Subaru Outback. Na dalszych pozycjach niestety nie jest o wiele lepiej. W pierwszej dziesiątce znalazło się też miejsce dla BMW serii 6, Audi A8, Volkswagena Phaetona, BMW X5, BMW serii 5, Forda Mustanga czy Audi A7. I choć nie da się ukryć, że lista wygląda ciekawie, nad Wisłą wpisuje się bardziej w status motoryzacyjnej listy marzeń czy też garażu marzeń. Szkoda zatem, że pracownicy carVertical nie skupili się na samochodach nieco bardziej przyziemnych. Wtedy ich raport mógłby stanowić naprawdę przydatną informację przedzakupową, a nie pojawić się wyłącznie w charakterze interesującej lektury motoryzacyjnej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.