Nowa obwodnica pod Opolem już otwarta. A to dopiero początek na Opolszczyźnie

W okolicy Opola otwarto właśnie obwodnicę Niemodlina. Nowa trasa biegnie w ciągu drogi DK46 i jest już w pełni przejezdna.

Kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Niemodlina w ciągu DK46. To 11,5 kilometra drogi, którą zaprojektowano częściowo w układzie pasów 2+1, a częściowo jako standardową drogę dwupasmową.

Z oddawaną dzisiaj do ruchu obwodnicą Niemodlina, od początku roku udostępniliśmy kierowcom 177 km nowych dróg. Do końca roku zostało niewiele czasu jednak podtrzymujemy swoje plany i do 31 grudnia planujemy kolejne otwarcia nowych odcinków

- powiedział Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Zobacz wideo Volkswagen ID.4

Obwodnice na Opolszczyźnie

Obwodnica Niemodlina jest jedną z czterech obwodnic realizowanych obecnie w woj. opolskim. Na etapie realizacji są również obwodnice:

  • Kędzierzyna Koźla w ciągu DK40,
  • Olesna w ciągu przyszłej S11,
  • Praszki w ciągu DK45.

Łączna długość obwodnic powstających na terenie woj. opolskiego wynosi około 63 km.

Obwodnica Niemodlina DK46Obwodnica Niemodlina DK46 GDDKiA

Od projektu do realizacji

Przygotowania do budowy obwodnicy Niemodlina trwały od kilku lat. Decyzję środowiskową wydano we wrześniu 2010 r., ale dopiero w maju 2018 r. podpisano umowę z wykonawcą - konsorcjum firm MOTA-ENGIL Central Europe S.A. i Himmel Papesch Opole. Prace zostały wycenione na ponad 264 mln zł. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) została wydana w lipcu 2019 r.

Nowa trasa o długości 11,5 km omija Niemodlin po południowej i wschodniej stronie. Rozpoczyna się rondem przed miejscowością Brzęczkowice i na końcowym odcinku łączy się z obecnym przebiegiem DK46, tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód. Początkowo, na 5-kilometrowym odcinku jest to droga z układem pasów 2+1, a przed węzłem Niemodlin rozpoczyna się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

Budowa A1 Tuszyn - Piotrków Trybunalski PołudnieNowy odcinek autostrady A1 już otwarty. Kolejnych 12 kilometrów do dyspozycji kierowców

Wybudowana obwodnica Niemodlina to droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwoma węzłami drogowymi - Niemodlin i Sosnówka. W ramach zadania wybudowano 18 obiektów inżynierskich, w tym blisko 300-metrowy most nad rzeką Ścinawą Niemodlińską.

Dzięki realizacji obwodnicy ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony zarówno z Niemodlina, jak i z Brzęczkowic oraz Sosnówki. Poprawi to komfort jazdy i bezpieczeństwo kierowców poruszających się tą trasą. W znaczny sposób skróci czas podróżujących pomiędzy Opolem a Kłodzkiem oraz w ruchu międzynarodowym między Polską a Czechami. Realizacja inwestycji przyczyni się też rozwoju gospodarczego terenów w całym województwie opolskim.

Na drogach pojawią się nowe znaki dot. odcinkowego pomiaru prędkościOdcinkowy pomiar prędkości w Warszawie już stoi. Kierowcy - noga z gazu!

Obwodnica Niemodlina DK46Obwodnica Niemodlina DK46 GDDKiA

Więcej o: