Kierowcy mogą już korzystać z obwodnicy Niemodlina w ciągu DK46. To 11,5 kilometra drogi, którą zaprojektowano częściowo w układzie pasów 2+1, a częściowo jako standardową drogę dwupasmową.
Z oddawaną dzisiaj do ruchu obwodnicą Niemodlina, od początku roku udostępniliśmy kierowcom 177 km nowych dróg. Do końca roku zostało niewiele czasu jednak podtrzymujemy swoje plany i do 31 grudnia planujemy kolejne otwarcia nowych odcinków
- powiedział Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Obwodnica Niemodlina jest jedną z czterech obwodnic realizowanych obecnie w woj. opolskim. Na etapie realizacji są również obwodnice:
Łączna długość obwodnic powstających na terenie woj. opolskiego wynosi około 63 km.
Przygotowania do budowy obwodnicy Niemodlina trwały od kilku lat. Decyzję środowiskową wydano we wrześniu 2010 r., ale dopiero w maju 2018 r. podpisano umowę z wykonawcą - konsorcjum firm MOTA-ENGIL Central Europe S.A. i Himmel Papesch Opole. Prace zostały wycenione na ponad 264 mln zł. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) została wydana w lipcu 2019 r.
Nowa trasa o długości 11,5 km omija Niemodlin po południowej i wschodniej stronie. Rozpoczyna się rondem przed miejscowością Brzęczkowice i na końcowym odcinku łączy się z obecnym przebiegiem DK46, tuż przed autostradą A4 i węzłem Opole Zachód. Początkowo, na 5-kilometrowym odcinku jest to droga z układem pasów 2+1, a przed węzłem Niemodlin rozpoczyna się dwujezdniowy odcinek z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.
Wybudowana obwodnica Niemodlina to droga klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) z dwoma węzłami drogowymi - Niemodlin i Sosnówka. W ramach zadania wybudowano 18 obiektów inżynierskich, w tym blisko 300-metrowy most nad rzeką Ścinawą Niemodlińską.
Dzięki realizacji obwodnicy ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony zarówno z Niemodlina, jak i z Brzęczkowic oraz Sosnówki. Poprawi to komfort jazdy i bezpieczeństwo kierowców poruszających się tą trasą. W znaczny sposób skróci czas podróżujących pomiędzy Opolem a Kłodzkiem oraz w ruchu międzynarodowym między Polską a Czechami. Realizacja inwestycji przyczyni się też rozwoju gospodarczego terenów w całym województwie opolskim.