Od grudnia kierowcy osobówek muszą znać e-TOLL i nowe opłaty na A2 i A4. Skarbówka pilnuje

Pierwszy grudnia to mała rewolucja dla kierowców, jeżdżących autostradami A2 i A4. I choć nowy sposób opłaty nie jest skomplikowany, to warto o nim przypomnieć. Na zapominalskich i niepłacących będzie polować skarbówka. Kara za brak opłaty to nawet 500 zł.

Czas pozbyć się szlabanów na A2 i A4

Już 1 grudnia tego roku z dwóch polskich autostrad znikną szlabany. Chodzi o A2 Konin - Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica. GDDKiA zapowiada, że na obu odcinkach będzie teraz znacznie szybciej i wygodniej, a kierowcy nie będą już musieli stać w kolejkach, żeby opłacić przejazd. Ruch będzie znacznie płynniejszy, ponieważ nikt nie będzie się musiał zatrzymywać na bramkach.Co ważne, nie będzie już możliwości dokonania opłaty w okienku na samej autostradzie.

Na stronie głównej Gazety.pl codziennie piszemy o nowych drogach w Polsce. Znajdziesz tam najświeższe informacje z całego kraju.

Zobacz wideo Takiego testu Volkswagena ID.3 jeszcze nie było. Interaktywny

Dwa sposoby na opłatę za przejazd

Tradycjonaliście wciąż będą mogli kupić fizyczny bilet. Będą one sprzedawane m.in. na stacjach benzynowych oraz w specjalnych automatach, które staną w miejscach obsługi pasażerów. Bilety jednorazowe będzie można kupić także w aplikacji e-TOLL.PL oraz portal e-Urząd Ministerstwa Finansów. Kierowca będzie musiał podać numer rejestracyjny, odcinek autostrady oraz czas, od którego bilet ma zacząć obowiązywać. Na skorzystanie z biletu kierowca ma mieć 48 godzin.

Osoby częściej jeżdżące płatnymi odcinkami z pewnością zainteresują się systemem e-TOLL, który znacznie ułatwi całą procedurę. Trzeba się w nim zarejestrować (można już to zrobić od jakiegoś czasu) i wybrać sposób płatności. - Można skorzystać z funkcji automatycznego doładowania konta (pieniędzmi z podanej w systemie karty – przyp. red.), czyli określić wysokość salda, przy którym będzie następować automatyczne doładowanie – dowiedział się Autokult.pl od Anity Wielanek, rzeczniczki prasowa Krajowej Administracji Skarbowej. Kierowca będzie musiał korzystać ze specjalnej aplikacji i włączać ją przed wjazdem na płatny odcinek, żeby mogła na podstawie GPS-u zarejestrować przejazd i naliczyć opłatę. Lokalizacja musi być włączona. Jeśli nie będzie, to kierowcy może zostać naliczona kara za nieopłacenie przejazdu. Jak zarejestrować się w aplikacji e-Toll i jak działa dokładnie opisaliśmy w tym miejscu:

Mandat za brak biletu to 500 zł

Podobnie jak w przypadku nie opłacenia parkowania czy jazdy komunikacją miejską bez biletu, za brak opłacenia przejazdu autostradą kierowcom będą groziły mandaty, a dokładnie wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej. Termin płatności ma wynosić 14 dni, a mandat - 500 zł.

Jak sprawdzani będą kierowcy?

Ministerstwo Finansów kupiło 102 samochody marki Ford. Trafiły na służbę do Krajowej Administracji Skarbowej, ponieważ to właśnie ona będzie sprawdzać kierowców. W kogutach umieszczonych na dachu fordów znajdą się czujniki laserowe LIDAR wyposażone w system rozpoznawania tablic rejestracyjnych ANPR/OCR (Automatic Number Plate Recognition/Optical Character Recognition). Skanery będą kontrolować więcej niż jeden pas ruchu, nawet w nocy i przy ograniczonej widoczności. Takie radary umożliwiają zeskanowanie tablic rejestracyjnych kilku pojazdów jednocześnie (zarówno tych będących w ruchu, mijanych i zaparkowanych), a ich skuteczność to aż 98 proc.

Patrolowe samochody Krajowej Administracji Skarbowej pojawią się na autostradach zarządzanych przez KAS. Chodzi o autostradę A2 na odcinku Konin - Stryków (99 kilometrów) i A4 Sośnica - Wrocław (162 kilometry).

Więcej o:
Copyright © Agora SA