Kampery biją rekord - jest październik, a już jest ich więcej niż w zeszłym roku. Skąd ta popularność?

Mimo, że czas oczekiwania na nowe kampery wynosi ponad rok, popularność tego segmentu w 2021 r. zaskoczyła wszystkich, z producentami na czele. W pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku sprzedano więcej wycieczkowych pojazdów niż w całym 2020 roku. Skąd ta popularność? Z pandemii.

Więcej treści motoryzacyjnych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Pandemia, która towarzyszy nam od początku 2020 roku zmieniła bardzo dużo, w tym model podróżowania. Wiele krajów zamknęło granice przed turystami, podróże stały się bardziej skomplikowane, a wiele osób porzuciło plany o dalekich wojażach na rzecz zwiedzania tego co bliższe i bezpieczniejsze. I nagle przypomnieliśmy sobie o kamperach. Domach na kółkach tak modnych pod koniec ubiegłego wieku.

Zobacz wideo Wymiana prawa jazdy to obowiązek. Dla wszystkich. Kiedy trzeba to zrobić?

W zeszłym roku producenci zaobserwowali ogromny spadek rejestracji nowych samochodów osobowych i dostawczych. Jednak dla producentów samochodów kempingowych czas ten okazał się jednak całkiem łaskawy. W obliczu pandemii, podobnie jak zwiększyła się atrakcyjność rodzinnych ogródków działkowych, wyraźnie wzrosła popularność kamperów. W 2020 roku padł rekord, ale już w pierwszym półroczu bieżącego roku został pobity.

Ford Transit Custom Nugget, kamperFord Transit Custom Nugget, kamper Ford

Polacy kupują kampery na potęgę

Jak ustalił Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR, od stycznia do września tego roku zarejestrowano w Polsce 1 628 nowych kamperów, to o 119 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Podobnie wysoki wynik (1 617 pojazdów) odnotowano w sektorze importowanych kamperów. W tym przypadku wzrost jest jednak niższy i wynosi 27 proc. Podliczając cały rynek, w tym roku na polskich drogach pojawiło się już 3 245 kamperów.

Ciekawie prezentują się rejestracje samochodów kempingowych w poszczególnych regionach Polski. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców opracowanych przez SAMAR, najwięcej kamperów zarejestrowano w Wielkopolsce (506 sztuk), nieco mniej na Mazowszu (465 szt.) i Śląsku (457 szt.). Na drugim końcu listy jest województwo podlaskie - zarejestrowano tam zaledwie 43 pojazdy tego typu.

Więcej informacji wraz z rankingami TOP10 marek dla samochodów nowych i używanych prezentuje poniższa infografika.

Na rynku kamperów często jednoznacznie wskazać liderów sprzedaży z powodu drobnego zamieszania w statystykach. W CEP czasami podawana jest nazwa producenta pojazdu, który stanowił bazę do zabudowany, a czasami wpisuje się producenta samej zabudowy. Tak prezentują się oficjalne dane na pierwszą połowę 2021 roku:

  1. Roller Team - 198 szt.
  2. Benimar - 190 szt.
  3. Volkswagen - 175 szt.
  4. CI - 90 szt.
  5. Dethleffs - 73 szt.
  6. Chausson - 64 szt.
  7. Adria - 41 szt.
  8. Westfalia - 27 szt.
  9. Hymer - 27 szt.
  10. Capron - 26 szt.

Poniżej znajdziecie nasz test ciekawej alternatywy dla kamperów - namiotu, który można rozłożyć na dachu samochodu:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.