Obwodnica w ciągu S11 już otwarta. Ułatwi zjazd z S8

W poniedziałkowe popołudnie 16 sierpnia pierwsi kierowcy wyjechali na nową obwodnicę Kępna w ciągu trasy S11. Oddanie do ruchu nowej ekspresówki pozwoli nie tylko ominąć miasto, ale także ułatwi zjazd z trasy S8.

W połowie sierpnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do ruchu obwodnicę Kępna. 7-kilometrowy odcinek trasy S11 to kolejny etap inwestycji realizowanych w ciągu tej drogi ekspresowej. Zadanie zostało dofinansowane ze środków UE na kwotę 97 mln zł.

To dziesiąty odcinek drogi jaki udostępniamy od początku roku kierowcom. W sumie to blisko 120 km nowych dróg, w większości w ciągu dróg ekspresowych. Oddanie do ruchu II etapu obwodnicy Kępna wyprowadzi tranzyt z centrum miasta i ułatwi dojazd do drogi ekspresowej S8. W realizacji mamy kolejne odcinki S11, od Koszalina do Bobolic oraz obwodnicę Olesna. To w sumie ponad 72 km. Trwają przygotowania do realizacji pozostałych odcinków, które połączą Koszalin z Katowicami

- podkreśla Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Zobacz wideo Przejazd nowym tunelem pod Ursynowem. GDDKiA opublikowała film

Nowa obwodnica na S11

Nowo wybudowany odcinek znajduje się na terenie woj. wielkopolskiego. Droga ekspresowa stanowi fragment obwodnicy Kępna - biegnie od węzła Kępno Krążkowy do istniejącej drogi krajowej nr 11 (DK11) w rejonie Baranowa.

W ramach zadania w ciągu drogi ekspresowej S11 wybudowano:

  • cztery wiadukty,
  • dwa mosty,
  • jedno przejście dla zwierząt,
  • dwa wiadukty nad drogą ekspresową S11.

Wybudowane zostały także dwa węzły drogowe - Kępno Wschód (połączenie z drogą wojewódzką nr 482) oraz Baranów (połączenie z istniejącą DK11).

Droga S11Rusza budowa trasy S11. Połączy kilka województw, ucieszy jadących nad morze, kosztuje 36 mln zł za km

Trasa S11, obwodnica KępnaTrasa S11, obwodnica Kępna GDDKiA

Obwodnicą bezpieczniej

Budowa trasy poza zapewnieniem komfortu podróżowania na tym odcinku, przyczynia się do poprawy jakości szlaków komunikacyjnych nie tylko na terenie województwa wielkopolskiego. Obwodnica Kępna wyprowadza z miasta ruch tranzytowy na osi północ-południe poprzez drogę ekspresową S11. Dzięki tej inwestycji ułatwiony jest dojazd do Kępna od drogi ekspresowej S8 i połączenie z DK39 w kierunku Namysłowa.

Trasa S11 - obwodnica OlesnaPierwsza droga ekspresowa w woj. opolskim. Rusza budowa obwodnicy Olesna

S11 to ważne połączenie drogowe

Droga ekspresowa S11 połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z aglomeracją śląską. Będzie miała ponad 600 km długości, z czego obecnie kierowcy mają do dyspozycji około 126 kilometrów (w tym wspólny przebieg S6 i S11 od Kołobrzegu do Koszalina - ok. 35 kilometrów), a w realizacji jest kolejnych 80 kilometrów.

W przygotowaniu jest około 405 kilometrów trasy S11. Po uzyskaniu decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych oraz zapewnieniu finansowania, będzie można przystąpić do ogłoszenia przetargów na realizację. Oddanie do użytku ostatnich odcinków S11 powinno nastąpić w 2029 roku. W przyszłości pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na skrzyżowaniu z A1 zajmie samochodem osobowym nieco ponad 5 godzin z uwzględnieniem przerwy na odpoczynek na jednym z Miejsc Obsługi Podróżnych przy trasie.

Trasa S11, obwodnica KępnaTrasa S11, obwodnica Kępna GDDKiA

Więcej o: