Rok temu w sierpniu pobiliśmy niechlubny rekord wypadków. Jak bezpiecznie "dojechać" do września?

Zeszłoroczny sierpień był rekordowy pod względem liczby wypadków. Niestety nie ma się czym chwalić. Jak będzie w tym roku? Ubezpieczyciele mówią, że szkód przybywa i może być jeszcze gorzej.

W 2020 roku sierpień był najgorszym miesiącem pod względem liczby wypadków. Policja odnotowała 2595 wypadków, w wyniku których zmarło 239 osób, a 3 078 zostało rannych. W lipcu tego roku liczba zgłoszeń w ramach ubezpieczeń assistance była wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Czy to znaczy, że idziemy na rekord i mamy bać się sierpnia?

Zobacz wideo Od barierki do barierki z trzema promilami. Prawie doprowadził do wypadku

Mniej rozsądni latem

Tuż przed wakacjami 62 proc. Polaków planowało letni urlop, a trzy czwarte z nich chciało spędzić go w kraju. Tak wynika z raportu "Turystyczne plany Polaków w pandemii" przygotowanego przez Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej. Czy lato przysłania nam zdrowy rozsądek? Wygląda na to, że tak, bo właśnie w sierpniu 2020 policja odnotowała najwięcej wypadków w zeszłym roku. Jak będzie w tym? Na przykładzie danych Global Assistance Polska widać, że w pierwszej połowie tegorocznych wakacji (25.06-19.07) liczba zgłoszonych spraw wzrosła w porównaniu do poprzedniego roku o niemal 20 proc., a w porównaniu z 2019 r. o ponad 30 proc. O blisko jedną trzecią zwiększyła się liczba holowań oraz zapotrzebowanie na auta zastępcze. O ile potrzeba zapewnienia aut zastępczych od 2019 r. wzrastała proporcjonalnie o ok. 13 proc. rocznie, liczba holowań w 2019 i 2020 r. utrzymywała się prawie na równym poziomie, a w 2021 r. wzrosła niemal o 30 proc.

Na wzrost liczby zgłoszonych w ramach assistance spraw i potrzebnych interwencji mogło wpłynąć wiele czynników. Większa dynamika zmian w bieżącym roku w zestawieniu z ubiegłym niż przy porównywaniu roku 2020 z 2019 może wynikać np. z większego otwarcia Polaków w tym roku na wyjazdy niż podczas pierwszych wakacji w trakcie pandemii. Te dane to też jednak przede wszystkim znak ostrzegawczy i przypomnienie o wysokich statystykach wypadków w okresie letnim, wynikających ze zwiększonego ruchu w związku z wakacyjnymi wyjazdami. Potraktujmy je jako przestrogę

– komentuje Rafał Mosionek ze startupu ubezpieczeniowego Beesafe.

Wybierając się w wakacyjną podróż warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Mimo, że dla kierowców powinny one być oczywiste, w wakacyjnym ferworze podróży często zapominamy o elementarnych sprawach.

Lublin, ul. Kleeberga. Przejście dla pieszychLublin, ul. Kleeberga. Przejście dla pieszych Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

Ustąp pierwszeństwa i zrezygnuj z gazu (też podwójnego)

W całym 2020 r. do prawie 21 tys. (niemal 90 proc. wszystkich wypadków drogowych), doszło z winy kierujących pojazdami. Wśród głównych przyczyn królowało nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, które doprowadziło do ponad 27 proc. kolizji. Tuż za tą kategorią – z wynikiem 26 proc. –uplasowało się niedostosowanie prędkości do warunków. Sierpień 2020 r., poza ogólną najwyższą liczbą wypadków, był też miesiącem, w którym policja najczęściej jako sprawców odnotowywała osoby prowadzące pod wpływem alkoholu.

Alkomat (zdjęcie ilustracyjne)Alkohol w Europie - uważaj na wakacjach. Ile można mieć promili w najpopularniejszych krajach Europy?

AlkomatAlkomat Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Wyborcza.pl

Uważaj na pieszych

Choć według zeszłorocznych danych policji piesi przyczyniają się do wypadków głównie zimą, latem też warto być czujnym na ich obecność na drogach. To potrzebne by w porę dostrzec niebezpieczeństwo i zareagować np. gdy ktoś wejdzie na jezdnię bezpośrednio przed jadącym pojazdem, w miejscu niedozwolonym, na czerwonym świetle albo nagle wyłoni się zza innego auta.

Przygotuj się na nieprzewidziane sytuacje

Podczas wakacyjnych podróży mogą zaskoczyć nas różne nieprzewidziane zdarzenia, nie tylko wypadki. Dla swojego bezpieczeństwa oraz spokoju warto przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy, ale i pomyśleć o ubezpieczeniu i tym, co zrobić w przypadku problemów z samochodem. Rozwiązaniem dla ostatniej kwestii może być np. assistance. – Pomoc w ramach assistance nie musi obejmować jedynie naprawy lub holowania w związku z wypadkiem na drodze, może dotyczyć też innych awarii, braku paliwa, zniszczonej opony czy nawet sytuacji, w której np. zatrzaśniemy w aucie kluczyki

– wyjaśnia Rafał Mosionek z Beesafe.

Bezpieczna droga - kawa czy energetyk? Zmęczenie za kierownicąKawa, czy drzemka - sposoby na walkę ze zmęczeniem w trasie

Unikaj godzin szczytu i odpocznij przed trasą

Na bezpieczeństwo podczas podróży może mieć wpływ także pora, w której się przemieszczamy. W miarę możliwości najlepiej unikać największego natężenia ruchu, bo właśnie wtedy najczęściej dochodzi do wypadków. Potwierdzają to dane policyjne – w 2020 r. najwięcej wypadków odnotowano w piątki (16,7 proc.). Jeśli chodzi o godziny, to według statystyk potencjalnie najbardziej niebezpieczny jest przedział między godz. 13.00 a 19.00.

Paradoksalnie kolizjom najczęściej towarzyszą dobre warunki atmosferyczne. W takich okolicznościach kierujący czują większy komfort jazdy, co często jest przyczyną rozwijania przez nich większych prędkości i zmniejszenia uważności. Bywa to widoczne także w przypadku jednostajnych tras, jak autostrady, gdzie czasem prowadzącym zdarza się zaśnięcie

– mówi Rafał Mosionek z Beesafe.

Wyciągając wnioski z ubiegłorocznych danych spróbujmy zadbać o to, by w sierpniu 2021 r. nie bić niechlubnych rekordów wypadków, a skupić się na bezpiecznym podróżowaniu.

Toyota Land Cruiser 2018O której wyjeżdżać w samochodową podróż? Jak się do niej przygotować?

Więcej o: