O której godzinie najlepiej wyjeżdżać w podróż samochodem? Jak się do niej przygotować?

Wielkimi krokami zbliża się długi weekend majowy, podczas którego wiele osób wyruszy na wypoczynkowe wyjazdy. Jednak zmęczenie i zły ubiór mogą nam uprzykrzyć podróż. Zatem zanim ruszymy w drogę, warto odpowiednio przygotować się do dalekiej trasy.

O tym, że na urlop powinniśmy wybierać się tylko sprawnym autem, nie trzeba chyba nikomu przypominać. Nawet kilka tygodni przed zaplanowanym wyjazdem dobrze jest odwiedzić warsztat na rutynową kontrolę. Trzeba wówczas sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych, opon oraz potencjalne luzy w układzie zawieszenia. Jeśli auto mamy w stu procentach sprawne, pora na przygotowanie nas samych – kierowców i pasażerów, na długie godziny spędzone w aucie.

Zobacz wideo

Odpocznij dzień przed wyjazdem

Jeśli czeka nas długa i wymagająca trasa, wieczór przed wyjazdem warto poświęcić na relaks. Zrezygnujmy wówczas z intensywnego treningu na siłowni czy zakrapianej alkoholem imprezy. Kac i zakwasy nie są najlepszymi kompanami samochodowych podróży. Warto dać sobie trochę czasu na relaks, seans filmowy czy dobre jedzenie. Po relaksującym wieczorze będzie nam też łatwiej zasnąć, co przyczyni się do lepszej jakości snu w nocy. A wypoczęty kierowca, to bezpieczny kierowca.

Wyśpij się!

No właśnie - sen. W dzisiejszych czasach żyjemy w ciągłym biegu. Ośmiogodzinny sen jest luksusem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Odpowiednia ilość snu jest ważna w życiu codziennym dla każdego człowieka. Jednak w przypadku kierowców ma szczególne znaczenie. Niewyspanie i zmęczenie będą prowadzić do dekoncentracji, szczególnie podczas nudnej jazdy autostradą. Dlatego przed dalszą podróżą postaraj się wykorzystać co najmniej 8 godzin na sen. Pasażerowie mogą podczas podróży uciąć sobie regeneracyjną drzemkę, ale kierowca musi być wyspany „na zapas”.

Kierowca musi być bezwzględnie wypoczęty - zmęczony m.in. wolniej reaguje na czynniki zewnętrzne, dlatego istotne jest planowanie przerw na dłuższych trasach. Podczas takich przerw warto poćwiczyć, by dotlenić i rozgrzać organizm, m.in. także po to by zwalczyć senność

- mówi Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

Godzina wyjazdu

O której godzinie wyruszyć w podróż? To pytanie kierowcy zadają sobie niemal przed każdą trasą. Czy warto zerwać się o świcie i ruszyć około 3-4 rano, poświęcając swój naturalny rytm snu? A może lepiej normalnie się wyspać, aby nie zaburzać fizjologicznego harmonogramu snu? To już kwestia indywidualna. Jak mówi Mikołaj Krupiński z ITS:

Fakt, że niektórzy kierowcy wolą prowadzić w nocy wynika w głównej mierze z mniejszego natężenia ruchu. Podczas jazdy nocą ważna jest zdolność wzroku kierowcy do reagowania na zmiany natężenia światła i brak problemów z widzeniem zmierzchowym. Musimy jednocześnie pamiętać, że jazda nocą niesie ze sobą większe ryzyko wypadku z uwagi na niedostateczne oświetlanie drogi światłami mijania, niż za dnia. Potwierdzają to badania Instytutu Transportu Samochodowego.
Z drugiej strony, zwłaszcza w sezonie letnim, jazda nocą jest komfortowa dla pasażerów. Wnętrze pojazdu się nie nagrzewa, przez co wzrasta komfort podróży. Przebywanie w nagrzanym pojeździe jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci (mają jeszcze niedostateczną termoregulację) oraz dla osób starszych, które mają dolegliwości układu krążenia.

Zjedz śniadanie

Powszechnie wiadomo, że jak człowiek głodny, to zły. Gdy jesteśmy głodni, łatwiej nas rozdrażnić, mamy mniej energii, a tym samym spada nasza koncentracja. Poza tym na dalekich trasach międzymiastowych trudno o miejsce, w którym można zjeść pełnowartościowy posiłek. Dlatego przed podróżą dobrze jest postawić na lekkie śniadanie, bogate w składniki odżywcze. Sprzymierzeńcem może się okazać także błonnik, ponieważ daje długie uczucie sytości.

Odpowiedni ubiór

Na dłuższą podróż dobrze jest przygotować sobie odpowiedni strój. Najlepszy byłby po prostu... dres. Luźne ubrania nie uciskają ciała, które i tak przez wiele godzin będzie spoczywało w bezruchu. Wszelkie ciasne i niewygodne stroje mogą powodować dyskomfort. Jeśli macie problemy z krążeniem i przy dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej puchną wam nogi, warto zainteresować się skarpetami kompresyjnymi. Należy jednak pamiętać, że musimy założyć je tuż po przebudzeniu – jeszcze będąc w pozycji leżącej.

Przygotowanie samochodu do dalekiej podróży jest równie ważnie jak przygotowanie kierowcy. Zmęczenie lub złe samopoczucie mogą negatywnie wpłynąć na koncentrację, a to może prowadzić do rozkojarzenia, a nawet wypadku. Dlatego przed wyjazdem na długi weekend majowy odpocznijmy i przygotujmy się do drogi, by bezpiecznie i szczęśliwie dotrzeć na miejsce odpoczynku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA