1,5 mln Polaków korzysta z elektronicznego prawa jazdy w aplikacji mObywatel

Już 1,5 mln kierowców korzysta z elektronicznego mPrawa Jazdy - poinformował resort zdrowia. Łącznie z aplikacji mObywatel korzysta 2,9 mln Polaków. Od grudnia, plastikową wersję dokumentu możemy zostawić w domu.
Zobacz wideo Studio Biznes odc. 78

5 grudnia 2020 roku nastąpiła jedna z największych zmian przepisów dla kierowców w ostatnich latach. Od tego dni wybierając się w podróż nie musimy zabierać ze sobą prawa jazdy. Rząd zniósł obowiązek zabierania ze sobą fizycznego dokumentu i wprowadził możliwość posiadania jego cyfrowej wersji ("plastik" możemy zostawić w domu).

Co prawda w razie kontroli policji, nie musimy posiadać nawet telefonu, na którym mamy e-prawo jazdy, bo funkcjonariusze i tak sprawdzą nasze dane w systemie. Ministerstwo cyfryzacji niejednokrotnie namawiało jednak na ściągnięcie z aplikacji mObywatel i dodanie prawa jazdy w zakładce mPrawo Jazdy.

1,5 mln kierowców, czyli dość mało

Teraz resort pochwalił się przebiciem bariery 1,5 mln osób. Tylu właśnie kierowców zdecydowało się na korzystanie z cyfrowego prawa jazdy w aplikacji mObywatel. Choć liczba może robić wrażenie, warto zauważyć, że wciąż jest to niewielka część ogółu kierowców w Polsce.

Jak przypomina MC, obecnie nad Wisłą mamy niespełna 22 mln kierowców (dokładnie 21 969 246), a tylko w tym roku "prawko" odebrało 317 tys. osób. mPrawo Jazdy wciąż nie jest więc tak popularne, jak życzyłby sobie tego resort cyfryzacji. Łącznie z aplikacji mObywatel (są tam również inne funkcje, jak np. elektroniczny dowód osobisty czy e-legitymacja szkolna/studencka) korzysta obecnie 2,9 mln obywateli.

mPrawo Jazdy ma już w swoich telefonach ponad półtora miliona osób. Z naszej aplikacji korzysta niemal 2,9 miliona Polaków

- powiedział minister Marek Zagórski cytowany w komunikacie.

Instalowanie aplikacji oczywiście nie jest obowiązkowe. Resort przypomina jednak, że są sytuacje, w których może bardzo ułatwić życie. Poza możliwością podejrzenia informacji zawartych na prawie jazdy, mObywatel pozwala też na wyświetlanie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu oraz sprawdzenia aktualnej liczby punktów karnych.

Od kilku dni aplikacja pozwala też na zalogowanie się do e-TOLL - systemu poboru opłat za przejazd po płatnych autostradach i innych drogach zarządzanych przez GDDKiA. Więcej na temat e-TOLL pisaliśmy w poniższym tekście:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.