Prawo jazdy w telefonie - od dziś nie trzeba go mieć przy sobie. Kiedy warto? Co jeśli policja nie ma zasięgu?

5 grudnia w życie wchodzi mPrawo Jazdy, czyli nowa funkcjonalność aplikacji mObywatel. Dzięki temu kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie prawa jazdy. W niektórych sytuacjach jednak warto mieć przy sobie fizyczny dokument.

Już jutro zacznie działać mPrawo Jazdy. To kolejna część aplikacji mObywatel, w której już możemy mieć np. wirtualny dowód osobisty (mTożsamość) czy dowód rejestracyjny pojazdu (mPojazd). Do pakietu wirtualnych dokumentów dołączy prawo jazdy. Według danych cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, z mObywatela korzysta już 1,7 mln użytkowników. To ponad dwa razy więcej niż na początku roku (wówczas było to 892 tys.)

Zobacz wideo

Aplikacja mObywatelAplikacja mObywatel Cyfryzacja KPRM

Dokument, aplikacja, a może nic?

W świetle nowych przepisów podczas kontroli policji nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy. Do tej pory brak dokumentu wiązał się z mandatem w wysokości 50 zł. Teraz kierowcom to już nie grozi. Co więcej - nie musimy mieć nawet zainstalowanej aplikacji. Policja poprzez terminale w radiowozach może sprawdzić, czy uprawnienia kierowcy zgadzają się z tymi, które deklaruje. Na wczorajszej konferencji Zespołu Cyfryzacji KPRM padło pytanie co w sytuacji, w której łącze internetowe nie będzie wystarczające, by policjant mógł sprawdzić w systemie uprawnienia kierującego.

Policja ma wgląd do rejestrów cyfrowych przez terminale w radiowozach. Jeśli zasięg jest słaby, można wykorzystać inne środki komunikacji, połączyć się z dyspozytorem na komendzie i poprosić o wgląd do systemu i zweryfikowanie danych kierowcy. Prowadziliśmy warsztaty z policją, są rożne scenariusze działań. Brak zasięgu nie będzie specjalnym problemem

- mówił podczas konferencji minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM.

Należy jednak pamiętać, że aplikacja mPrawo Jazdy honorowana jest tylko w Polsce. Jadąc za granicę nadal musimy mieć przy sobie fizyczny dokument.

Aplikacja mObywatel - mPrawo JazdyAplikacja mObywatel - mPrawo Jazdy Cyfryzacja KPRM

Aplikacja mObywatel - mPrawo JazdyAplikacja mObywatel - mPrawo Jazdy Cyfryzacja KPRM

mPrawo jazdy, a wypożyczalnie samochodów

Wprowadzenie aplikacji mPrawo Jazdy nie oznacza jednak, że fizyczny dokument możemy schować na dnie szuflady. Podobnie jak mTożsamość nie jest idealnym odpowiednikiem dowodu osobistego (aplikacja nie wystarczy np. w banku), tak mPrawo Jazdy nie sprawdzi się w każdych warunkach. Na chwilę obecną trudno powiedzieć, jak na elektroniczny dokument będą zapatrywały się np. wypożyczalnie samochodów. Prawdopodobnie będzie to kwestia indywidualna.

Stłuczka na parkingu - czy trzeba mieć prawo jazdy?

Inna trudna sytuacja może mieć miejsce, jeśli dojdzie do stłuczki. W świetle prawa od 5 grudnia nie musimy wozić przy sobie prawa jazdy, a także nie mamy obowiązku posiadania w telefonie aplikacji mObywatel, czyli mPrawo Jazdy. Wówczas przy niegroźnej stłuczce, która nie wymagałaby interwencji policji, kierowca może nie chcieć spisać oświadczenia z osobą, która nie ma przy sobie dokumentu poświadczającego uprawnienia do jazdy samochodem. W takich sytuacjach policja będzie wzywana nawet do najmniejszych szkód parkingowych.

Aplikacja mObywatel - mPrawo JazdyAplikacja mObywatel - mPrawo Jazdy Cyfryzacja KPRM

Punkty karne w aplikacji

Dodatkową funkcjonalnością mPrawa Jazdy, będzie dostęp do punktów karnych. W aplikacji znajdziemy datę ich otrzymania oraz okoliczności (za jakie wykroczenie otrzymaliśmy punkty i mandat). Dalius Kubylis, szef programu mObywatel, podczas konferencji powiedział, że tylko w listopadzie aż 58 tysięcy osób sprawdzało liczbę swoich punktów karnych poprzez stronę gov.pl. Kontrola przez aplikację ma być prostsza, szybsza i łatwiej dostępna.

Aplikacja przypomni o przeglądzie

W kolejnych wersjach aplikacji mObywatel (a zatem także mPojazd czy mPrawo Jazdy) pojawi się opcja powiadomień push. Dzięki temu aplikacja sama przypomni nam np. o zbliżającym się terminie badania technicznego lub kończącej się polisie OC.

Mimo, że od 5 grudnia kierowcy nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, zarówno policja jak i zespół cyfryzacji KPRM zachęcają, by jednak fizyczny dokument w miarę możliwości mieć przy sobie. W niektórych sytuacjach może nam to po prostu oszczędzić czasu i nerwów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.