Podpisano umowę na ważny fragment autostrady A2. Bramki staną pod Białą Podlaską

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na dwa ostatnie odcinki autostrady A2 pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. Chodzi o prawie 19-kilometrowy fragment pomiędzy węzłem Siedlce Zachód a rejonem miejscowości Malinowiec oraz 12,5-kilometrowy fragment od węzła Łukowisko do rejonu miejscowości Swory.

To dwa ostatnie brakujące fragmenty autostrady A2 pod Białą Podlaską. W realizacji jest ponad 100 kilometrów autostrady A2 między Warszawą a Białą Podlaską, a od marca zeszłego roku podpisano umowy na projekt i budowę aż siedmiu odcinków A2 od Mińska Mazowieckiego do Białej Podlaskiej.

1 kwietnia podpisaliśmy umowy na dwa odcinki między Siedlcami a Białą Podlaską. Dzisiaj finalizujemy okres przygotowawczy podpisaniem umów na budowę kolejnych dwóch odcinków A2 na wschód od Warszawy. Przed nami już ostatni krok, zaprojektowanie i wybudowanie do końca 2024 roku ponad 63 kilometrów A2

- powiedział Tomasz Żuchowski, szef GDDKiA.

Zobacz wideo

A2 węzeł Siedlce Zachód - rejon m. Malinowiec

Wykonawcą pierwszego z planowanych odcinków jest firma Strabag. Umowa o wartości ok. 700 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 33 miesięcy. Zakończenie prac związanych z przygotowaniem przewidziane zostało na grudzień 2021 r. Szacowany termin zakończenia wszystkich prac to koniec 2024 r.

Wykonawca będzie musiał przygotować projekt budowlany, uzyskać niezbędne decyzje, a następnie wybudować prawie 19 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Wybudowany zostanie węzeł Borki, powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Autostrada A2, Siedlce Zachód - MalinowiecAutostrada A2, Siedlce Zachód - Malinowiec GDDKiA

A2 węzeł Łukowisko - rejon m. Swory

Wykonawcą drugiego planowanego fragmentu jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Umowa o wartości prawie 370 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 33 miesięcy od daty jej zawarcia. Szacowany termin zakończenia wszystkich prac to koniec 2024 r.

Wykonawca przygotuje projekt, a następnie zbuduje około 12,5 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Również powstaną drogi do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Autostrada A2, Łukowisko - SworyAutostrada A2, Łukowisko - Swory GDDKiA

A2 od węzła Lubelska do granicy państwa

W sierpniu 2020 r. oddano do ruchu ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 r. podpisane zostały umowy na dwa kolejne odcinki autostrady - pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. Pod koniec stycznia tego roku podpisana została umowa na ostatni odcinek autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów. Planowany termin zakończenia prac przewidziany został latem 2024 r.

Autostrada A2 - długość docelowaAutostrada A2 - długość docelowa GDDKiA

A2 Łódź - Warszawa zyska dodatkowy pas ruchu

W województwie łódzkim i mazowieckim trwa opracowywanie koncepcji poszerzenia autostrady A2 na długości 89 kilometrów o dodatkowy pas ruchu. Docelowo autostrada A2 będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ - po trzy pasy ruchu. Po zapewnieniu finansowania nastąpi ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. Przebudowa autostrady potrwa około dwóch lat i będzie prowadzona pod ruchem, czyli bez wyłączenia odcinka z użytkowania. Zakończenie prac przewidywane jest w drugiej połowie 2025 r.

Autostrada A2, Siedlce Zachód - Biała PodlaskaAutostrada A2, Siedlce Zachód - Biała Podlaska GDDKiA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.