Będzie nowy fragment autostrady A2 na wschodzie kraju. Rozstrzygnięto przetarg

Autostrada A2 to jeden z najważniejszych szlaków transportowych w Polsce. Niedługo stanie się jeszcze dłuższa, bo pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską powstanie nowy odcinek. Wybrano już wykonawcę.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę nowego fragmentu autostrady A2 na wschodzie kraju. To ostatni z planowanych odcinków A2, który powstanie pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską.

Zobacz wideo

Oferta Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor opiewająca na kwotę 528,9 mln zł została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę ostatniego odcinka autostrady A2 Siedlce - Biała Podlaska. Chodzi o fragment pomiędzy rejonem miejscowości Malinowiec a węzłem Łukowisko.

Autostrada A2 po nowym śladzie

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 18 kilometrów autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Ponadto powstaną drogi do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Autostrada A2, Siedlce - Biała PodlaskaAutostrada A2, Siedlce - Biała Podlaska GDDKiA

Autostrada A2 do granicy państwa

W sierpniu 2020 r. oddano do ruchu ponad 15 kilometrów autostrady A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną 2020 r. podpisane zostały umowy na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. Pod koniec stycznia tego roku podpisana została umowa na ostatni odcinek autostrady pomiędzy węzłami Groszki i Gręzów. Planowany termin zakończenia prac to lato 2024 r.

Autostrada A2Od dzisiaj podwyżki na A2. Drożeją trzy kluczowe odcinki autostrady. Znowu

Na kolejny fragment od Siedlec do Białej Podlaskiej toczą się cztery postępowania przetargowe. W lutym br. wybrano najkorzystniejsze oferty na trzy odcinki:

  • węzeł Siedlce Zach. – rejon m. Malinowiec,
  • węzeł Łukowisko – rejon miejscowości Swory,
  • rejon miejscowości Swory – węzeł Biała Podlaska.

W przypadku ostatniego 32-kilometrowego odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią, pod koniec grudnia 2020 r. ogłoszono przetarg na wybór wykonawcy, a z początkiem lutego odbyło się otwarcie ofert. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji.

Autostrada A2, Malinowiec - ŁukowiskoAutostrada A2, Malinowiec - Łukowisko GDDKiA

A2 Łódź - Warszawa zyska dodatkowy pas ruchu

W województwie łódzkim i mazowieckim trwa opracowywanie koncepcji poszerzenia autostrady A2 na długości 89 kilometrów o dodatkowy pas ruchu. Docelowo autostrada A2 będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ - po trzy pasy ruchu. Po zapewnieniu finansowania nastąpi ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji. Przebudowa autostrady potrwa około dwóch lat i będzie prowadzona pod ruchem, czyli bez wyłączenia odcinka z użytkowania. Zakończenie prac przewidywane jest w drugiej połowie 2025 r.

Odcinkowy pomiar prędkości na budowanym odcinku A1Odcinkowy pomiar prędkości złapał na A1 37 tys. kierowców. Do 30 tys. wysłano wezwania

Więcej o: