Możesz jechać do domu podczas lockdownu. Ale pamiętaj o kilku rzeczach. Choćby maseczce

"Głęboki lockdown" nie oznacza zakazu przemieszczania się i najostrzejszych obostrzeń dla kierowców, ale i tak musicie mieć w aucie maseczkę. Na wypadek kontroli, ponieważ w osobówce nie musicie jej zakładać. Co jeszcze musi wiedzieć kierowca?

Lockdown i kierowca. Dużo "ale"

Kierowca w samochodzie osobowym nie musi mieć założonej maseczki, ale powinien ją mieć przy sobie na wypadek kontroli, a także, żeby założyć po wyjściu z auta. Nie wróciły ograniczenia przemieszczania się, ale i tak możecie nie mieć gdzie pojechać, ponieważ w całej Polsce zamykane są hotele, a na listę dopisywane są kolejne sklepy. Teraz także te meblowe i budowlane. Na szczęście, bez przeszkód możecie pojechać w rodzinne strony na święta, ale rząd apeluje o rozsądek i ograniczenie spotkań. Kawę i hot doga kupicie na stacji, ale zjecie już tylko w samochodzie, ponieważ zamknięte są części restauracyjne. Za to bez obaw możecie jechać na myjnię lub do warsztatu.

Lockdown Polski. Czy można jechać na święta do domu?

Wielki Piątek to dla wielu Polaków ostatnich dzień pracy. Wsiadamy w samochody i wracamy na święta w rodzinne strony. Tak będzie również w tym roku, ponieważ lockdown Polski nie oznacza żadnego zakazu przemieszczania się. Spokojnie możecie jechać samochodem na święta. Możecie też nim jeździć po mieście, krajówkach czy drogach szybkiego ruchu. I to bez celu. Nikt nie będzie was za to karał mandatem ani zatrzymywał. Do takich sytuacji oczywiście dochodziło, ale podczas pierwszej fali pandemii. Teraz rząd nie zdecydował się na tak drastyczne kroki.

Ogranicza się raczej do sugestii. Resort zdrowia apeluje o rozsądek. - W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę - czytamy na stronie gov.pl.

Zobacz wideo Kierowca stracił panowanie nad pojazdem na autostradzie i uderzył w barierkę oddzielającą pasy ruchu

Maseczka w samochodzie? Nie. Ale musisz ją mięć podczas kontroli

Już od dłuższego czasu musimy nosić maseczki. Rząd zakazał za to używania jako zamienników szalików, chust albo przyłbic. Możemy was uspokoić. Nie ma nakazu jazdy w niej w samochodzie osobowym. Zasłaniać usta i nos powinniśmy za to w transporcie publicznym. Większość kierowców nie musi więc nosić maseczki w swoim aucie, ale pamiętajcie, aby mieć ją przy sobie, żeby nie mieć problemów w sklepie, pracy albo na ulicy. Kierowca musi ją mieć także w warsztacie, u wulkanizatora i na stacji benzynowej.

Zasłaniać usta i nos trzeba podczas kontroli policyjnej. A to oznacza, że musicie mieć maseczkę, kiedy zatrzyma was policja. Niekonieczne po złamaniu jakiegoś przepisu, może być to po prostu rutynowa kontrola, a tych w najbliższym czasie będzie więcej. Dlatego warto zawsze mieć przy sobie maseczkę, żeby uniknąć problemów. Nie możemy poratować się szalikiem lub chustą.

Kontrola drogowaKontrola policyjna w nowych czasach. Musisz mieć w samochodzie maseczkę

Obostrzenia dla kierowców. O czym musisz pamiętać?

 • Warto pamiętać, że na stacjach benzynowych obowiązują dokładnie takie same przepisy jak w lokalach gastronomicznych. To oznacza, że kawę, zapiekankę czy hot doga możemy kupić, ale zjeść - już we własnym samochodzie. Części restauracyjne są wyłączone.
 • Na stacji, u wulkanizatora lub w warsztacie trzeba pamiętać o maseczce.
 • Istnieje także (raczej martwy) przepis o parkowaniu na co drugim miejscu w centrach handlowych i przed marketami.
 • Wciąż obowiązuje limit miejsc w samochodach ośmio- i dziewięcioosobowych. Mogą do nich wejść maksymalnie cztery osoby. Nowy przepis nie dotyczy osób, które ze sobą mieszkają. Duże rodziny nie muszą się więc martwić o paraliż domowej logistyki. Z pozoru przepis brzmi absurdalnie i budzi kontrowersje. Domyślamy się, skąd ten absurd się wziął - autorzy przepisu mieli na myśli prywatnych przewoźników, którzy świadczą małymi busami usługi transportu osób.
 • Powinieneś mieć w aucie maseczkę. Nie musisz w niej jechać, ale masz obowiązek ją założyć w razie kontroli policyjnej. Nawet tej rutynowej. Maseczka przyda się także, kiedy wyjdziesz z samochodu, ponieważ usta i nos trzeba zakrywać również na świeżym powietrzu. Od niedawna nie można jej zastąpić chustą, szalikiem, kominem czy przyłbicą.

Prawo jazdy, symbole ograniczeńMasz taki kod w prawie jazdy? Rubryka 12 jest bardzo ważna. Mandat to nawet 500 zł

Lockdown i kierowca. Czego nie musisz się bać? Wiele obostrzeń wciąż jest anulowanych

 • Pierwsza fala obostrzeń była kierowców bardzo dotkliwa, ale aktualnie większość z najbardziej kontrowersyjnych przepisów już nie obowiązuje. Nawet podczas ostatnich konferencji nie zostały przywrócone. Kierowca nie musi się martwić o:
 • Zakładanie maseczki podczas jazdy samochodem osobowym. Nawet jeśli jedziecie z innymi osobami, z którymi razem nie mieszkacie. Maseczka w osobówce nie jest obowiązkowa.
 • Zmianę opon z zimowych na letnie. Ministerstwo zajęło jasne stanowisko, że kierowcy nie będą karani za zmianę opon. Ostrzejsze obostrzenia nic tu nie zmieniły. Zmiana opon to kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa, dlatego nie spodziewamy się, by miały tu być wprowadzane jakiekolwiek zmiany.
 • Wizytę w warsztacie.
 • Mycie samochodu w myjni.
 • Godziny dla seniorów na stacjach benzynowych i w warsztatach. Od 1 lutego godziny dla seniorów w ogóle zniknęły, ale już wcześniej obowiązywały tylko w sklepach, drogeriach i aptekach. Stacje i warsztaty nie były nimi objęte,
 • Jeżdżenie po mieście. Nawet bez celu.
 • Przemieszczanie się między miastami. Lockdown, w aktualnej formie, nie oznacza zakazu przemieszczania się po Polsce.

Nowe rondo u zbiegu ul. Glinki i Magnuszewskiej w BydgoszczyRondo, kierunkowskaz i skręt w lewo. Ty migasz? Bo sądy nie mają żadnych wątpliwości

Od 27 marca do 9 kwietnia pogłębiony lockdown

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 27 marca, a potrwają do 9 kwietnia. O ile nie zostanie podjęta decyzja, by je przedłużyć. Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki mówił, że "zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia" i "musimy zrobić wszystko", by uniknąć scenariusza, w którym chorym nie da się pomóc. Jakie zmiany wprowadzono?

 • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
 • Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
 • Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  1 osoba na 15 m2 - w sklepach do 100 metrów kwadratowych, 1 osoba na 20 m2  - w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych.
 • W kościołach i innych świątyniach będzie obowiązywał nowy limit osób - na jedną osobę będzie musiało przypadać 20 metrów kwadratowych.
 • Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce zostaną zamknięte.
 • Zamknięte zostaną żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych, w tym żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej. Rodzice będą mogli z kolei skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
 • Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Kropka na oponieCo oznaczają kolorowe kropki na oponach? To podpowiedź, jak prawidłowo założyć oponę

Więcej o: