Niemiec płakał, jak sprawdził licznik. U siebie

Nawet co trzeci używany samochód na sprzedaż w Niemczech moze mieć zmieniony przebieg - alarmują tamtejsi eksperci. I pokazują konkretne liczby. Wiele z tych aut trafi nad Wisłę, a licznik zostanie skręcony jeszcze raz.

Nawet co trzeci używany samochód wystawiony na sprzedaż w Niemczech ma zmieniony przebieg

Niemieccy specjaliści od samochodów używanych twierdzą, że nawet 1/3 aut na tamtejszym rynku wtórnym ma zmieniony przebieg. Coraz częściej zwracają uwagę na ten problem, wskazując, że w Niemczech brakuje centralnej i dostępnej dla wszystkich bazy danych, w której można by sprawdzić, jaki przebieg miał samochód podczas obowiązkowych, okresowych przeglądów.

W Polsce taka baza istnieje. Na stronie historiapojazdu.gov.pl dostępne są dane o przebiegu podczas wizyty auta na stacji kontroli pojazdów. Niestety baza obejmuje tylko przebiegi pojazdów wpisywane w czasie przeglądów w polskich stacjach kontroli pojazdów. Nie znajdziemy więc tam samochodów ostatnio sprowadzonych z zagranicy. Od niedawna przebieg spisywany jest także przez policjanta. Policja i inne służby dokonujące kontroli drogowej spisują stan licznika w jej trakcie. Dane są przekazywane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i trafiają na stronę historiapojazdu.gov.pl.

Kręcenie licznika - straty liczone w miliardach euro

Oszustwo z kręceniem licznika przekłada się na wymierne straty kierowców, którzy kupują samochód z obniżonym przebiegiem. Eksperci z Niemiec szacują, że kierowca płaci za takie auto średnio o trzy tysiące euro więcej, niż gdyby licznik wskazywał prawidłową liczbę przejechanych kilometrów. W skali całego kraju ma to być od sześciu do siedmiu miliardów euro rocznie.

Firma Carly przygotowała ciekawy raport na podstawie porównań wskazań licznika z innymi parametrami przechowywanymi przez moduły elektroniczne samochodu. Pozwala to wykryć, że samochód ma niższy przebieg, niż rzeczywiście przejechał. Handlarze najczęściej ingerują w przebieg mercedesów (14 proc. wszystkich) i bmw (9,4 proc.). To ważne z naszej perspektywy, ponieważ do Polski ściągamy z Niemiec dużo samochodów klasy premium. Carly podaje też, że najczęściej licznik cofano o 40 - 60 tysięcy kilometrów (34 proc.). Trzeba jednak podkreślić, że profesjonalni oszuści doskonale zdają sobie sprawę z takich narzędzi i kilometry poprawiają także w innych miejscach niż sam licznik, co podkreślono w samym raporcie. Skala oszustw w Niemczech jest znacznie większa.

Brak ogólnodostępnej bazy w Niemczech, gdzie wpisywany byłby przebieg rodzi jeszcze jeden problem. Samochody wysyłane na sprzedaż do Polski mogą mieć (i często mają) kręcony licznik jeszcze raz. W nasz system wpadnie już auto ze złymi danymi.

Zobacz wideo Miał na liczniku 221 km/h. Uciekał przed policją najpierw samochodem, a później piechotą

Po czym poznać, że samochód ma przekręcony licznik?

Jeśli nie znacie się na samochodach, a zamierzacie jakiś kupić na rynku wtórnym, to zawsze polecamy poprosić o pomoc kogoś znajomego, który będzie wyczulony na oszustwa i usterki. Zawsze możecie też podjechać do warsztatu i zapłacić specjaliście, by sprawdził samochód. Są jednak proste sposoby, by samemu wykryć duży przebieg:

  • Przyjrzyjcie się wnętrzu. Lampka powinna wam się zapalić przy zmechaconej kierownicy, zarwanych fotelach, zniszczonej tapicerce albo wytartych plastikach.
  • Uwagę powinny też zwracać jakiekolwiek deformacje na styku poszczególnych paneli wykonanych z tworzywa, a także zbyt duże szpary między nimi.
  • Nikt nie kupuje diesli, żeby jeździć po mieście. Takie samochody, zwłaszcza w Niemczech, pokonują regularnie długie trasy. Podejrzanie niski przebieg w dieslu to albo okazja życia, albo ingerencja handlarza. Dużego przebiegu możecie się spodziewać także w samochodzie z LPG. Instalację montuje się, żeby oszczędzić, a inwestycja zwraca się, jeśli jeździmy dużo.
  • Wysoki przebieg zdradzi też kondycja silnika. Liczne wycieki, nierówna praca lub szarpanie wyraźnie wskazują na duży staż drogowy.
  • Cennych informacji dostarcza zewnętrzny wygląd skrzyni biegów. Zauważalne zwilżenie olejem miejsc, w których gumowe pierścienie uszczelniają obudowę po stronie wału napędowego lub półosi, wskazuje na znaczny przebieg i późniejsze kłopoty związane z naprawą.
  • Przydatny okaże się numer VIN. Na jego podstawie można odczytać pełną specyfikację danego egzemplarza i porównać ją ze stanem faktycznym. Różnice w kolorach i dodatkach podnoszących komfort świadczą o przekładaniu poszczególnych elementów z innych samochodów.

Znacznie więcej porad znajdziecie w naszym poradniku:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.