• Link został skopiowany

W sylwestra impreza, a w nowy rok - za kółko. Pamiętaj, możesz wypić mniej, niż ci się wydaje

Zasada jest prosta - piłeś, nie jedź. Nawet dwa piwa albo "szocik" mogą wpłynąć na twoje umiejętności i doprowadzić do tragedii. A rano po imprezie? Organizm potrzebuje więcej czasu na pozbycie się alkoholu, niż mogłoby się wydawać. Ile czasu po wypiciu można prowadzić samochód?
Kontrola policyjna, alkohol
fot. Agencja Wyborcza.pl/ Moto.pl

Teksty z serii "ile można wypić, żeby rano pojechać samochodem" zawsze wracają przy okazji świąt, dłuższych weekendów lub takich okazji jak właśnie sylwester. Pijani kierowcy wciąż pozostają plagą polskich dróg, ale większość z nas doskonale wie, że nie powinno się robić żadnych wyjątków, a zasada "Piłeś? Nie jedź" to ta jedyna słuszna. Alkohol różnie na nas działa i czasem wystarczą dwa piwa, żeby nawet dorosły mężczyzna poczuł, że pił, a procenty wpłynęły na jego odruchy za kierownicą. Możemy mieć gorszy dzień, dlatego nie warto ryzykować. Jeśli musimy jechać tego samego dnia, to lepiej ograniczyć się do piw bezalkoholowych.

Gorzej, jeśli chcemy jechać rano po imprezie. Wtedy pojawia się pytanie, ile można wypić, żeby bezpiecznie wsiąść za kółko. Poranne samopoczucie może być zwodnicze, bo organizm potrzebuje więcej czasu na pozbycie się alkoholu, niż mogłoby się wydawać. Czasem możemy czuć się znakomicie, a we krwi wciąż mieć promile i to sporo.

Ile czasu po wypiciu można wsiąść za kółko

Nie ma uniwersalnego przelicznika, który powie, ile możemy wypić i bez konsekwencji prowadzić samochód. Każdy organizm reaguje inaczej. Ważne jest tempo picia, to co jemy, ile spaliśmy, ile ważymy. Internetowe kalkulatory promili podają wartości orientacyjne i uśrednione - nie są żadną wskazówką. Prawdę powie tylko dobrej jakości alkomat. Ważne, żeby nie badać się chwilę po wypiciu - wtedy wynik będzie niewiarygodny. Z alkomatu za darmo skorzystasz na policyjnych komisariatach, a na wybranych stacjach benzynowych za kilkuzłotową opłatą.

Twój organizm potrzebuje średnio dwóch-trzech godzin na spalenie 20 g czystego alkoholu. Taka ilość znajduje się w 50 g wódki. 100 ml wina to 12 g etanolu, a piwo - 25 g. W przypadku kobiet czas potrzebny na pozbycie się alkoholu z organizmu jest jeszcze dłuższy.

Ile promili po piwie, winie, wódce

Ile promili wydmuchamy po jednym piwie? Ile czasu będziemy spalać "trzy szybkie kolejki"? Poniżej podajemy uśrednione i orientacyjne wartości stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu dla mężczyzny o wzroście 180 cm i wadze 80 kg. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach może on nawet nie poczuć, że cokolwiek wypił.

  • Trzy urodzinowe kieliszki wódki wypite w godzinę. Początek picia o 20:00. Promile o 22:00 - 0,69. Wynik 0,0 promila dopiero o 3:30.
  • Cztery piwa wypite do meczu w godzinach 20:00-22:00. O 23:00 alkotest wykaże 1,28 promila. Organizm pozbędzie się alkoholu dopiero o 8:30.
  • Jeden kieliszek wódki. Po godzinie od wypicia - 0,27 promila.
  • Jedno piwo. Po godzinie od wypicia - 0,38 promila.
Zobacz wideo Policyjny pościg za kierowcą. 17-latek miał 1,7 promila alkoholu w organizmie

Tak zwani "wczorajsi" to plaga polskich dróg

Nie ma statystyk, które mówią, jaką część pijanych kierowców stanowią tzw. wczorajsi, ale policja nie ukrywa, że jest ich bardzo wielu. Kierowcom wydaje się, że jeśli poprzedniego wieczora wypili kilka kieliszków wódki, ale przy tym wiele jedli, rano wzięli zimny prysznic i zapełnili brzuchy porządnym śniadaniem, to na pewno są trzeźwi. A to nieprawda.

- Wbrew pozorom im więcej się zje, tym dłużej organizm pozbywa się alkoholu. Jeśli nie możemy powstrzymać się od picia, koniecznie kupmy alkomat. Te najtańsze są tak samo wiarygodne jak te wirtualne, dlatego szkoda na nie pieniędzy. Trzeba zainwestować minimum kilkaset złotych. Ale jest łatwiejszy sposób - jeśli następnego dnia wsiadamy za kółko, po prostu nie pijmy. Weźmy taksówkę, poprośmy znajomych o podwózkę - czytamy w komunikacie stołecznej drogówki.

Z jakich metod korzystają Polacy, by szybciej wytrzeźwieć?

Jest kilka metod na walkę z kacem i przyspieszenie trzeźwienia, w które powszechnie wierzą Polacy. Z badania przeprowadzonego przez SW Research na grupie 1090 polskich kierowców wynika, że najpopularniejsze jest picie dużej ilości wody, na co decyduje się 40 proc. z nas. Jakie jeszcze metody na kaca mają Polacy? Zimny prysznic, aktywność fizyczną, picie kawy oraz spożycie tłustego posiłku. Z jakich metod korzystają Polacy, by szybciej wytrzeźwieć?

  • Picie wody w dużych ilościach - 42,5 proc.
  • Zimny prysznic - 34,2 proc.
  • Aktywność fizyczna - 26,5 proc.
  • Picie kawy - 26,3 proc.
  • Nie korzystałem/am z żadnych metod - 26 proc.
  • Spożycie tłustego posiłku - 24,9 proc.
  • Celowe wywoływanie wymiotów - 7,5 proc.
  • Inna metoda - 1,7 proc.
  • Wolę nie odpowiadać - 1,4 proc.

Każdy z nas inaczej toleruje i spala alkohol, więc niektóre z powyższych rozwiązań mogą się okazać skuteczne w walce z kacem, bo jedzenie, picie czy prysznic nie przyspieszą spalania alkoholu. Nie są to więc metody, które powinni wykorzystywać kierowcy, chcący wsiąść za kółko po imprezie.

- Polepszenie samopoczucia, a usunięcie alkoholu z organizmu, to dwie różne sprawy - podkreślają eksperci. Najlepszą metodą na pozbycie się alkoholu jest po prostu odczekanie. Jedyną z powyższych metod, która może w tym pomóc jest aktywność fizyczna.- Odczekanie to rozsądne podejście, gdyż wymienione wyżej sposoby są w stanie potencjalnie polepszyć samopoczucie, ale nie wpływają na szybsze metabolizowanie alkoholu. Jedynie intensywna aktywność fizyczna może pomóc w bardzo ograniczonym stopniu. Chcąc pozbyć się alkoholu, trzeba poczekać, aż organizm sobie z nim poradzi. Niestety nie istnieją cudowne metody na szybsze trzeźwienie - komentuje Hunter Abbott z firmy AlcoSense Laboratories.

Więcej o: