Wypożyczalnie samochodów a nowe przepisy. Wirtualne prawo jazdy nie wystarczy

Od 5 grudnia kierowcy nie muszą mieć przy sobie prawa jazdy. Wystarczy aplikacja mObywatel, choć i ona nie jest konieczna. Zapytaliśmy wypożyczalnię samochodów, czy taki wirtualny dokument wystarczy, aby wynająć samochód.

Aplikacja mObywatel 5 grudnia przejęła funkcję wirtualnego prawa jazdy. Kierowcy mogą zostawić plastikowy dokument w domu. To nie jedyna funkcjonalność tej aplikacji. W mObywatelu znajdziemy również takie usługi jak:

  • mTożsamość, czyli odpowiednik wirtualnego dowodu osobistego, dzięki któremu odbierzemy np. przesyłkę poleconą na poczcie lub potwierdzimy swoją tożsamość przy kontroli biletów imiennych w komunikacji;
  • mLegitymacja szkolna - cyfrowa wersja legitymacji szkolnej;
  • mLegitymacja studencka - cyfrowa wersja legitymacji studenckiej;
  • mPojazd - dokument zawierający szczegółowe dane pojazdu,
  • eRecepta - dostęp do recept elektronicznych,
  • Polak za granicą - aplikacja pomocna przy dalekich podróżach. Znajdują się w niej opisy sytuacji w poszczególnych krajach, w tym aktualizowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych podstawowe informacje dotyczące obyczajów, kultury i sposobów podróżowania.

mObywatel - mPrawo Jazdy w telefoniemObywatel - mPrawo Jazdy w telefonie Cyfryzacja KPRM

Choć prawo nie wymaga już od kierowców posiadania przy sobie fizycznego dokumentu, lepiej go przy sobie mieć. Podczas kontroli policyjnej funkcjonariusz będzie mógł sprawdzić uprawnienia kierowcy w bazie danych CEPiK, ale np. podczas niegroźnej stłuczki parkingowej drugi kierowca może nie zgodzić się na spisanie oświadczenia, jeśli nie posiadamy przy sobie dokumentu.

Więcej o tym, co może się wydarzyć, jeśli nie mamy przy sobie prawa jazdy (mimo że od początku grudnia nie musimy), pisaliśmy w poniższym artykule:

Wypożyczalnia samochodów a wirtualne prawo jazdy

Wprowadzenie wirtualnego prawa jazdy generuje sporo pytań. Na przykład jak w takiej sytuacji wynająć samochód? Czy wypożyczalnie samochodów będą honorowały wirtualny dokument? Zapytaliśmy o to Katarzynę Panek, rzeczniczkę prasową wypożyczalni Panek S.A.:

Tradycyjny system wynajmu, czyli PANEK Rent a Car, nie będzie póki co zmieniał procedur wynajmu. Nadal trzeba będzie mieć tradycyjny dokument, podobnie jak w wielu bankach, które również wymagają oryginałów. Naszą działalność można porównać do banków, ponieważ dajemy mienie o wartości, która może przekraczać zdolność kredytową niejednej osoby, dlatego musimy się zabezpieczać przed próbami wyłudzeń i kradzieży.

Zmiana przepisów nie wpłynie natomiast na sposób korzystania z usług carsharingu:

W przypadku naszej usługi z prawa jady korzysta się raz, podczas zakładania konta. Podczas rejestracji prosimy o zrobienie sobie zdjęcia z prawem jazdy (tzw. selfie). Proces ten został powołany, aby mieć pewność, że osoba zakładająca konto jest tą samą osobą, która jest właścicielem dokumentów. Ma to ustrzec przed zakładaniem kont na kradzione dokumenty lub przez osoby, które korzystają z tożsamości innych osób. W naszym przypadku zmiana przepisów nie spowoduje zmian w naszych procedurach, chociaż rozważamy różne innowacyjne sposoby weryfikacji

- powiedziała w rozmowie z Moto.pl Katarzyna Panek.

Na koniec dodamy, że aplikacja mPrawo Jazdy honorowana jest tylko w Polsce. Jeśli jedziemy za granicę, wciąż musimy mieć przy sobie fizyczny dokument.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.