Jak sprawdzić uprawnienia kierowcy na stronie rządowej? Można skontrolować każdego

Jeśli zajdzie potrzeba sprawdzenia uprawnień danego kierowcy, możemy to zrobić przez stronę rządową gov.pl. Znajdziemy tam informacje nie tylko o kategoriach, ale też o tym, czy dany kierowca ma zatrzymane prawo jazdy.

Powstanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców umożliwiło stworzenie ogromnej bazy danych, w których znajdziemy informacje o zarejestrowanych w Polsce pojazdach oraz uprawnieniach wszystkich kierowców. Nie tylko policja ma dostęp do tych danych. Każdy może przez internet sprawdzić uprawnienia kierowcy. Usługa ta może się okazać przydatna zwłaszcza w świetle ostatnich przepisów, zgodnie z którymi nie musimy wozić przy sobie prawa jazdy.

Jak sprawdzić uprawnienia kierowcy?

Jeśli chcemy skontrolować zakres lub ważność uprawnień danego kierowcy, będziemy potrzebowali jego imienia, nazwiska oraz serii i numeru blankietu z prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem (na stronie sprawdzimy też uprawnienia motorniczego).

Seria i numer blankietu zawiera siedem lub osiem znaków. Składa się z jednej lub dwóch liter oraz sześciu lub siedmiu cyfr (np. A1234567, AB123456, A123456). Dane te wystarczy wpisać w formularzu na stronie gov.pl by dotrzeć do interesujących informacji.

Zobacz wideo

Jakie informacje o kierowcach możemy sprawdzić?

Po wpisaniu w formularz odpowiednich informacji uzyskamy dostęp do danych z prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, czyli:

  • typ dokumentu,
  • serię i numer blankietu,
  • datę ważności dokumentu,
  • status dokumentu, na przykład czy dokument jest zatrzymany,
  • rodzaj i zakres uzyskanego uprawnienia: kategorię i datę ważności.

Usługa sprawdzenia uprawnień kierowcy jest dostępna dla każdego kto dysponuje potrzebnymi danymi (imieniem, nazwiskiem oraz serią i numerem dokumentu). Informacje pojawiają się od razu po kliknięciu w formularz.

Przypominamy, że od 5 grudnia kierowcy nie muszą wozić przy sobie prawa jazdy. Od tego dnia działa również nowa funkcja aplikacji mObywatel - mPrawo Jazdy. Posiadanie aplikacji nie jest jednak obowiązkowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.