Co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z mandatem? Pod żadnym pozorem go nie podpisuj

Jeśli nie zgadzasz się z policjantem, możesz odmówić przyjęcia mandatu. Nie musisz nawet podawać przyczyny. Pamiętaj jednak, że warto to dobrze przemyśleć, bo wizyta w sądzie może uderzyć po kieszeni.

Co zrobić, jeśli nie zgadzam się z mandatem??

Jeśli nie zgadzasz się z przyczyną lub wysokością mandatu, nie podpisuj go. Podpisanie jest jednoznaczne z przyznaniem się do winy i zaakceptowaniem kary. Nie można się już od niej odwoływać. Każdemu przysługuje jednak prawo odmowy przyjęcia mandatu, a policjant ma obowiązek o tym poinformować. Jeśli z tego prawa skorzystasz, sprawa trafi do sądu. Z czym się to wiąże?

Odmówiłem przyjęcia mandatu - co dalej?

Pamiętaj, że sprawa będzie rozpatrywana przez sąd, w którego okręgu popełniono wykroczenie, a nie ten właściwy dla twojego adresu zameldowania. To ważne, bo czasem w sądzie trzeba stawiać się kilka razy. Sąd bada sprawę od podstaw - nie jest związany opinią policjantów. Weźmie pod uwagę twoje zeznania, zeznania drogówki, ewentualnych świadków i zbada wszystkie okoliczności. Może nawet wystawić zupełnie inną grzywnę i ukarać inną niż policja liczbą punktów karnych. Jeśli jednak przegrasz sprawę w sądzie, poniesiesz koszty postępowania. A te mogą być wysokie, jeśli na przykład sąd uzna, że do poznania okoliczności wykroczenia potrzebuje badań ekspertów. Dlatego mandatu nie przyjmuj tylko wtedy, gdy masz uzasadnione wątpliwości.

Zobacz wideo 19 punktów karnych i 1500 zł mandatu w niecałe 40 sek. 34-latkę namierzyli policjani grupy SPEED

Chcę się odwołać od mandatu - co zrobić

Podpisując mandat przyznajesz się do winy. Ale są wyjątki - sytuacje, w których możesz odwołać się od kary, nawet jeśli przyjąłeś mandat. Kiedy możesz złożyć wniosek o uchylenie mandatu?

 • Jeśli zostałeś ukarany za działanie, które nie jest wykroczeniem. Może tak się zdarzyć, jeśli w życie weszły na przykład nowe przepisy, a ty zostałeś ukarany w myśl nieaktualnego prawa.
 • Jeśli zostałeś ukarany za działanie, za które może ukarać tylko sąd, na przykład grozi za to areszt, a nie mandat.
 • Jeśli zostałeś ukarany za działanie w obronie koniecznej lub obronie dobra chronionego prawem, jeśli niebezpieczeństwa nie można było uniknąć. Na przykład parkujesz samochód w niedozwolonym miejscu, by ratować czyjeś życie.
 • Jeśli zostałeś ukarany za działanie, które zostało spowodowane twoją chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym lub innym zakłóceniem czynności psychicznych. Na przykład przekraczasz prędkość, bo masz atak schizofrenii i wydaje ci się, że musisz uciekać.

Jak złożyć wniosek o uchylenie mandatu

 1. Napisz wniosek o uchylenie mandatu drogowego. Nie ma uniwersalnego wzoru tego dokumentu. Musisz podać w nim swoje: imię i nazwisko, PESEL, miejsce zamieszkania, serię i numer mandatu (znajdziesz je w prawym górnym rogu), opis całego zdarzenia i okoliczności, które wyjaśnią, dlaczego twój mandat powinno się uchylić.
 2. Złóż go do sądu rejonowego, który jest właściwy dla terenu, na którym wystawiono ci mandat. Możesz zanieść wniosek do biura podawczego sądu lub wysłać go pocztą listem poleconym na adres sądu.
 3. Czekaj na odpowiedź z sądu (listowną), z której dowiesz się o dacie posiedzenia.
 4. Idź na posiedzenie sądowe lub czekaj na decyzję sądu.

Na złożenie wniosku masz 7 dni od daty podpisania mandatu. A ile będziesz czekał na jego rozpatrzenie? Tego nigdy nie wiadomo, bo nie ma określonego terminu rozpatrzenia wniosku o uchylenie mandatu drogowego.

Więcej o:
Komentarze (11)
Co zrobić, jeśli nie zgadzasz się z mandatem? Pod żadnym pozorem go nie podpisuj
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • pieknyinaczej

  Oceniono 19 razy 17

  nie przyjmować jeżeli na 90% macie pewność że racja jest po waszej stronie , jak tak nie przyjąłem 2 mandatów a sprawa nawet nie trafiła do sądu bo najpierw wzywają na przesłuchanie na komendę - po przesłuchaniu nagle okazuje się za policjanci widzą pomyłkę sowich kolegów z patrolu :-) - pozdrawiam gwiazdy tvn turbo z warszawskiej drogówki

 • Gość: Bojler

  Oceniono 3 razy 3

  Same bledy w tym artykule! Kto to pisze???

 • astropath

  Oceniono 4 razy 2

  Nigdy nie przyjąłem żadnego mandatu :-) Naprawdę się opłaca.
  A teraz? He, he, he. Policja może zawsze nas wylegityiwać, ale co tu robię i dokąd jadę? He, he, he! Niech podadzą dokłądny artykuł na podstawie którego żądają takiej informacji. To że premier czy inny minister coś powie nie ma znaczenia. To jest tylko powiedziane - słowa na wiatr. Poza tym od dwóch lat mam tak, że zawsze policjantom (drogówka) mówię, że mój samochód to jedna wielka kamera i mikrofon i wszystko "life" ląduje na serwerach firmy i nie da się tego ani wyłączyć ani skasować ;-)
  To samo mówię policjantom prywatnie - od dwch lat - nagrywam głos i dziwęk i od razu idzie to w chmurę, jeżeli się Panowie nie zgadzacie, możecie się rozłączyć :-)
  I nigdy, nigdy nie przyjmuję mandatu :-) Nawet jeżeli jadę 100 w zabudowanym. Pytanie o certyfikat i ostatni przegląd radaru załatwia sprawę. A w dzisiejszych warunkach: pytanie policjanta o imię, nazwisko, stopień itd - zapisując, ale też oznajmiając że się nagrywa i natychmiast idzie na chmurę i że oprócz nieprzyjęcia mandatu zaskarżymy go prywatnie :-)
  He, he, ależ te bidoki są cienkie i wystraszone :-)

 • Gość: koronaświr

  Oceniono 6 razy 2

  Pawłowicz stwierdziła w 2013 r., że głosowanie korespondencyjne godzi w zasadę tajności wyborów, tworząc „bardzo realne zagrożenie odtajnienia głosów w drodze do wyborczego pudła i zagrożenie sfałszowania w tym czasie głosów”. – Ceną za powszechność nie można zapłacić każdej ceny. To znaczy ceny łamania innych zasad – bezpośredniości i tajności – mówiła parlamentarzystka w 2013 roku.

 • Gość: PickNick do bólu lecz okay info

  Oceniono 1 raz 1

  Szantaż adwokatki wobe.leszcza jak ja skuteczny wyłudzenie odbyte bezprawie skuteczne Notariuszka walnęła fordem kugĄ moje małe ka od forda Ona okradła nie tylko mnie Np podatnika co stracił pieniądze na korzyść developera Zarobił Developer i Notariuszka Bogaty stał się jeszcze bogatszy a bida podatnik umoczony Są opisy w internecie przy kantach tego babo-zlodzieja i może komuś się przyda by też wytropić podobne oszustwa chamskie bo damksie takich kancelistek notariatu najgorszego we Wrocławiu mieście Niech każdy uważa na to co o niej piszę nie tylko ja ale i inni okradzeni przez szoferkę forda kugi tępą kłamliwą tupeciarę naciągaczkę wbrew faktom a przy widentnym pogwałceniu logiki faktów przed sądem czy w kancelarii Są fotografie lady Kuga Czyli już na visus jest że np wyraz twarzy jak maski z Halloween Sucha budowa Usta zasznurowane i wzrok wyostrzony by atakować i słownie i poniżej pasa mnie czy i innych podatników od wpadek niezawinionych przez nich a jeno przez krymianałów typu Notariuszka z miasta Wrocław Wieża jest w tym mieście najwyższa i tam widać te różne kancelarie Dwie na pewno W tym jedna idealna ogólnopolska bardzo mądra i pomocna A notariat zbójecki już co innego Czyli uciekać przed.atakiem chamskich pseudoprawnych poczynań suchych dwóch zdzir Jedna ruda druga przylizana A obie kradną Bogacą się one i ich bogate darczyńce a lud im nie.podskoczy W tej.liczbie
  i wasz niemądry PickNick Czytajcie.proszę mimo że virusemia jest ważniejsza Poza zdrowiem jest też i ważne np.poszukiwanie prawdy Co jest istotne dla każdego pokrzywdzonego przestępstwem

 • Gość: PickNick ofiara z Wrocławia

  Oceniono 1 raz 1

  Powinno być mego forda ka ( zamiast foedsa ) i wrocławska mega zdzira adwokatka (zamiast Wrocłaska ) Reszta okay bez błędów tzw literówek Mogę też na bardzo bardzo szybko podać treść mej szczerej pisaniny do adwokatki tego cud tłustego babo-zbója o jej chamówie i metodyce bezprawia
  Szantaż adwokatki wobe.leszcza jak ja skuteczny wyłudzenie odbyte bezprawie skuteczne Straty nie tylko moje ale i skarbu państwa czy firm ubezpieczeniowych Oraz upokarzające łamanie podstawowych praw obywatelskich bidy od forda ka ka.ity parality Ruina i moralna i faktyczna mnie. bidy czyli niby sprawcy Rzeczywistą sprawczynią jest 34-ro letnia agresorka z notariatu we Wrocławiu mieście Też winna jest policja i drogowa i pospolita Ja mam 3 lata męczarni i upokorzeń
  Nic nie mogłem wskórać Jeszcze się staram Są organizacje pomocowe i . nawet można się starać o pieniądze Co właśnie mam w planie jako pokrzywony przestępstwem w najjaśniejszej.RP Co umożliwia bezkarne tryby złodziejstwa co do mnie w tzw majestacie No na pewno nie prawa ale band płci obojga co nic i nikt Ich nie rozliczy bo będą zawsze kraść kłamać i naciągać bezbronnych jak każdy podatnik

 • Gość: PickNick czyli gość

  Oceniono 4 razy 0

  "Jeśli zostałeś ukarany za działanie, które zostało spowodowane twoją chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym lub innym zakłóceniem czynności psychicznych. Na przykład przekraczasz prędkość, bo masz atak schizofrenii i wydaje ci się, że musisz uciekać." - porady mędrców syjonu
  Na pewno straci się prawo jazdy dożywotnio
  Wcisnęli mi poliZaje tyle bezprawnych mandatów że książkę można pisać Złodzieje chamy I ryje złe
  Kłamią warczą i bydlackie teksty Uważajcie wszyscy na złodziei po cywilnemu i w w mundurkach blue

 • klm747

  Oceniono 14 razy 0

  "Jeśli zostałeś ukarany za działanie, które zostało spowodowane twoją chorobą psychiczną, upośledzeniem umysłowym lub innym zakłóceniem czynności psychicznych. Na przykład przekraczasz prędkość, bo masz atak schizofrenii i wydaje ci się, że musisz uciekać." - porady mędrców syjonu

 • Gość: PickNick bidusia sądowa

  Oceniono 4 razy -2

  We Wrocławiu np policja sądy prokuratury agenci CBA Adwokatka same rozboje oszustwa kradzieże Mega-zdzira adwokatka szantaż wymuszanie zastraszanie wyłudzenie Notariuszka walnęła fordem kugĄ czyli 1,5 tonową maszyną w mego foedsy ka ok 900 kg Od tyłu na lewo Nie mogłem jej uciec Świadkowie od razu się znaleźli 3 lata męki
  Sędziwe dziwy sądowe czy sędziowie niby pokoju okradli mnie Adwokatka Wrocłaska Najgorsza zdzira (dane mogę wpisać ku przestrodze ) Liczę przez te 3 lata że logika wyjdzie na jaw Nic to mi nie dało Bezprawie uchybienie godności urzędu cronysm brak etyki Łamanie moich praw obywatelskich Ośmieszanie poniżanie Zmowa i kłamstwa Jeśli ktoś chce np szczegóły o nich no to mam.szersze opisy które mogę bardzo szybko umieścić na tym forum Ku przestrodze innych bidusiów takich jak ja

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX