Centralny Port Komunikacyjny to też inwestycje w drogi. Poszerzenie A2 i obwodnica Warszawy to tylko początek

Poszerzenie autostrady A2 między Warszawą a Łodzią oraz Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej - to najważniejsze inwestycje drogowe związane z CPK. Właśnie poznaliśmy szczegóły rządowych planów.
Inwestycje to gra zespołowa. Żeby powstał nowy port lotniczy i związany z nim układ drogowy, potrzebne będzie współdziałanie, czyli codzienna pracy i nieustanny przepływ informacji miedzy CPK i GDDKiA. Dzisiejsze wydarzenie to dowód na to, że na system transportowy Polski patrzymy jak na spójną całość, a nie na zbiór niezależnych elementów. Projekt inwestycyjny CPK stał się impulsem do tego, żeby zacieśnić współpracę między dwoma rządowymi inwestorami

- powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK. Podpisano dzisiaj porozumienie między CPK (Centralny Port Komunikacyjny), a GDDKiA (Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad), w ramach którego oba podmioty mają się na bieżąco wymieniać dokumentacją i wspólnie koordynować swoje działania. Ścisła współpraca ma pomóc w podjęciu najlepszych decyzji, a to dobra wiadomość dla kierowców.

Centralny Port Komunikacyjny - jakie drogi będą budowane?

Przy okazji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego związana będzie poważna rozbudowa sieci tras ekspresowych oraz autostrad. Poznaliśmy dzisiaj kolejne szczegóły. Jednocześnie z uruchomieniem Portu Lotniczego Solidarność:

  • ma zostać poszerzona autostrada A2 na odcinku: Łódź Północ - Konotopa, czyli od skrzyżowania z autostradą A1 pod Łodzią do granicy Warszawy. Na odcinku od węzła Łódź Północ do Pruszkowa GDDKiA dobuduje trzeci pas, a od Pruszkowa do Konotopy - czwarty pas ruchu w każdą stronę.
  • ważnym elementem inwestycji w CPK jest Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW), czyli tzw. ring autostradowego w odległości ok. 40-50 km od stolicy. Na OAW ma składać się: autostrada A50 na południe od obecnej trasy A2 oraz trasa ekspresowa S50, która połączy teren północnego Mazowsza z nowym lotniskiem centralnym;
  • kolejna droga to trasa ekspresowa S10 w kierunku Obwodnicy Aglomeracji GDDKiA Warszawskiej i CPK od strony Płocka i Torunia. Docelowo ta trasa połączy Warszawę ze Szczecinem. Planowany przebieg drogi zaznaczono na mapie kolorem żółtym:

S11 w krajuS11 w kraju bbialecka

Centralny Port Komunikacyjny - skąd tak duże inwestycje w drogi?

Mimo możliwości komfortowego dojazdu koleją, gros pasażerów dotrze do Portu Solidarność samochodami. Dlatego od początku współpracujemy z GDDKiA. Dzisiaj ta współpraca wkracza w nowy etap. Działając razem, możemy lepiej odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców i ograniczyć uciążliwości związane z inwestycjami. Możliwość prowadzenia inwestycji, np. we wspólnych korytarzach, to korzyść dla GDDKiA, dla CPK, a przede wszystkim dla mieszkańców, kierowców i pasażerów

-  powiedział Mikołaj Wild, prezes CPK. Powinniśmy poznać niedługo kolejne szczegóły planowanych inwestycji drogowych. O wszystkich planach będziemy na bieżąco informować na Moto.pl. O nowych, budowanych i planowanych, drogach w Polsce więcej przeczytacie w tym miejscu.

Zobacz wideo Czy w Polsce budujemy drogi drożej niż w Europie? Rzecznik GDDKiA odpowiada
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.