Nowa Skoda Superb - cennik. Wciąż tańszy od Volkswagena Passata

Krótko po oficjalnej premierze nowej Skody Superb, marka prezentuje cennik odświeżonego modelu. Nowa limuzyna jest o 5 tysięcy złotych droższa od poprzednika, ale wciąż tańsza od konkurencyjnego Volkswagena Passata.

Odświeżona Skoda Superb niebawem wjedzie do polskich salonów. Naszpikowana elektroniką limuzyna segmentu D oferuje wiele nowinek technologicznych i nieco bardziej nowoczesny design. Superbowi trzeba oddać jedno – mimo czteroletniej obecności na rynku, sylwetka flagowego okrętu Czechów się nie zestarzała i nadal wygląda zaskakująco świeżo. Dlatego dobrze, że facelifting przyniósł tylko kosmetyczne zmiany wizualne. Bo tych technologicznych jest znacznie więcej.

LED-owe reflektory

Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych w odświeżonej Skodzie Superb są reflektory Full LED Matrix, które po raz pierwszy zostały zastosowane w seryjnym modelu marki. System wykorzystuje kamerę w przedniej szybie do wykrywania zbliżających się pojazdów i osób, i automatycznie wyłącza poszczególne jego wiązki. Dzięki temu zapobiega oślepianiu innych użytkowników drogi bez konieczności wyłączania świateł drogowych.

Skoda Superb ScoutSkoda Superb Scout fot. Piotr Mokwiński

Systemy bezpieczeństwa

W odświeżonym Superbie pojawił się także aktywny tempomat ADAPTIVE CRUISE CONTROL, który z wyprzedzeniem wykrywa ograniczenia prędkości oraz zakręty na drogach i dostosowuje do nich prędkość jazdy. Nowością jest także asystent awaryjnego zatrzymania EMERGENCY ASSIST, który w nagłych sytuacjach skieruje samochód na pobocze i zatrzyma go.

Jeździliśmy tym modelem: Nowa Skoda Superb. Trochę poprawiono, nic nie zepsuto

Na pokładzie nie zabrakło systemu LANE ASSIST, pomagającego utrzymać auto w na swoim pasie ruchu, SIDE ASSIST, udoskonalonego czujnika martwego pola o zasięgu do 70 m oraz układu FRONT ASSIST, utrzymującego bezpieczną odległość od pojazdu jadącego z przodu.

Skoda Superb ScoutSkoda Superb Scout fot. Filip Trusz

Subtelne zmiany stylistyczne

Design nowego Superba został wzbogacony o przemodelowaną atrapę chłodnicy i ozdobną listwę pomiędzy tylnymi światłami LED. Długość zmodernizowanej flagowej limuzyny zwiększyła się do 4869 mm w wersji hatchback oraz do 4862 mm w wersji kombi. Pojemność bagażnika wynosi odpowiedni 625 i 680 l.

We wnętrzu pojawił się cyfrowy zestaw wskaźników Vritual Cockpit oraz trzy systemy multimedialne do wyboru: radio Bolero, system nawigacji Amundsen z 8-calowym wyświetlaczem oraz system Columbus z 9,2-calowym wyświetlaczem. W wyposażeniu standardowym Superb oferuje także system SmartLink umożliwiający dostęp do aplikacji ze smartfona za pośrednictwem wyświetlacza samochodowego.

Nowe silniki

Odświeżona Skoda Superb oferuje dwa silniki wysokoprężne 2.0 TDI SCR o mocy 190 KM występujące z 7-biegową skrzynią DSG lub dodatkowo z napędem 4x4 oraz dwa silniki benzynowe 2.0 TSI z automatyczną przekładnią DSG o mocy 190 KM i 272 KM z napędem 4x4.

Ile kosztuje nowa Skoda Superb?

Cennik odświeżonej Skody Superb rozpoczyna się od 119 850 zł, jednak marka na „dzień dobry” przygotowała ofertę rabatową. Dzięki temu Superba z rocznika modelowego 2020 można kupić nawet 6500 zł taniej (w zależności od wersji). Bazową propozycją w cenniku jest wariant ze 190-konnym benzynowym silnikiem 2.0 TSI, który za pośrednictwem automatycznej 7-biegowej skrzyni DSG przekazuje napęd na przednie koła. Najtańsza odmiana z napędem 4x4 to również dwulitrowy motor benzynowy, ale o mocy 272 KM. Za taką konfigurację zapłacimy 144 800 zł. jak zawsze marka przygotowała wiele wersji wyposażenia – Active, Ambition, Style, Laurin&Klement oraz Sportline. Topowa, usportowiona odmiana oferuje tę samą gamę silnikową co pozostałe wersje, a z najmocniejszym dieslem i napędem 4x4 kosztuje 170 500 zł.

Tańszy od Passata

Dla porównania warto spojrzeć w cennik poprzedniej wersji i głównego konkurenta. Choć cena otwierająca cennik poprzedniego Superba kusi (95 200 zł) trzeba wziąć pod uwagę, że bazowym wariantem był silnik 1.5 o mocy 150 KM, zestawiony z manualną skrzynią biegów. Póki co w ofercie Superba najsłabszą jednostką jest wspomniana 190-konna dwulitrowa benzyna ze skrzynią DSG, która kosztuje 119 850 zł. Gama silnikowa nieco się zmieniła, ale wspólnym mianownikiem obu modeli jest wersja 2.0 TSI o mocy 272 KM z napędem na cztery koła. Auto w wersji Active kosztuje obecnie 144 800 zł, a w poprzedniku – 139 200 zł. Zatem różnica w bezpośrednim porównaniu nie jest zbyt duża, zwłaszcza jeśli weźmiemy po uwagę nowoczesne wyposażenie. Dla porównania, cennik Volkswagena Passata zaczyna się od 134 390 zł (2.0 TSI 190 KM DSG7).

Przeczytaj także: Volkswagen Passat wyceniony. Ile kosztuje niemiecka legenda?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.