Olej silnikowy. Dlaczego warto go wymieniać częściej, niż zalecają producenci? I jaki typ oleju stosować?

Nie zawsze jest tak, że osoby ściśle przestrzegające zaleceń producentów odnośnie do eksploatacji pojazdów mogą cieszyć się bezproblemową jazdą. Na przykład olej silnikowy warto wymieniać częściej, niż jest to zalecane w instrukcji obsługi pojazdu.

Olej silnikowy jest jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych stosowanych w samochodzie. Podobnie jak płyn chłodniczy, zapewnia silnikowi odpowiednie warunki pracy.

Jego rola sprowadza się do zagwarantowania odpowiedniego smarowania wszystkim ruchomym elementom jednostki napędowej, a także usuwania drobnych zanieczyszczeń do filtra oleju. W pewnym stopniu również odprowadza i równomierne rozprowadza ciepło po całej konstrukcji.

Jednym z ubocznych efektów pracy oleju silnikowego jest ochrona antykorozyjna wnętrza silnika, jak również istotne tłumienie dźwięków jego pracy. Niemniej, aby olej spełniał swoje zadanie, zapewniając jednostce pozostanie w pełnej sprawności przez długie lata, musi być nie tylko odpowiednio dobrany do konkretnego rodzaju jednostki napędowej, lecz także w określonych momentach wymieniany.

Ograniczona trwałość oleju silnikowego, czyli co ile wymieniać olej?

Podobnie jak mechaniczne elementy, tak i olej silnikowy ma określoną wytrzymałość oraz przydatność eksploatacyjną. Po przekroczeniu konkretnego okresu pracy jego właściwości smarne zostają ograniczone lub w pełni utracone, co w istotnym stopniu zmniejsza efektywność ochrony – dodatkowo z biegiem czasu dostają się do niego zanieczyszczenia.

Jeszcze na początku lat 90. zalecano, by zmieniać olej co pięć tysięcy kilometrów. Wynikało to z prostej przyczyny. Dostępne środki smarne były niskiej jakości i szybko traciły swoje właściwości. Dziś taki interwał wymiany stosuje się w przypadku skuterów, motocykli, a także samochodów wyczynowych i tych startujących w zawodach off-roadowych.

Przeczytaj także: Po czym poznać, że samochód ma duży przebieg

Nieco inaczej ma się rzecz w przypadku tradycyjnych pojazdów osobowych. Bez względu na wiek i zaawansowanie techniczne samochodu mechanicy zalecają wymieniać olej silnikowy co 10-15 tysięcy kilometrów wraz z filtrem powietrza, oleju i nierzadko również paliwa.

W ten sposób relatywnie często usuwamy z silnika wspomniane zanieczyszczenia i przywracamy wymagane warunki smarne. Obecnie zdecydowana większość producentów stosuje oleje typu long life, zalecając jednocześnie wymiany co 30, a nawet 50 tysięcy kilometrów.

W zamyśle koncernów ma to na celu redukcję kosztów początkowej eksploatacji samochodu. Rzadsze interwały dają niewielkie oszczędności, które doceniają przede wszystkim klienci flotowi.

Niestety, takie postępowanie często negatywnie odbija się na kondycji samej jednostki, która przez długi czas zmuszana jest do pracy w niesprzyjających warunkach – zużyty i zanieczyszczony olej i zapchany filtr drastycznie przyspieszają degradację silnika.

Niemniej jeśli chodzi o dobór klasy lepkości oleju, warto słuchać się producentów.

Przeczytaj także: Czy oleje silnikowe można ze sobą mieszać?

Jaki olej silnikowy stosować?

Na rynku olejowym znajdziemy produkty mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne – różnią się one procesem produkcji, bazą i dodatkami.

Oleje mineralne powstają w procesie rafinacji ropy naftowej. Rekomendowane są do stosowania w leciwych, mocno zużytych jednostkach napędowych. Oleje półsyntetyczne korzystają z bazy mineralnej wzbogaconej dodatkami syntetycznymi.

Ten typ oleju mechanicy zalecają stosować we wciąż sprawnych, lecz noszących widoczne znamiona zużycia silnikach. Oleje syntetyczne dysponują większą wytrzymałością na skrajne warunki termiczne, lepiej chroniąc silnik przed zużyciem.

Co więcej, wzbogacane są licznymi uszlachetniaczami podtrzymującymi ich walory smarne przez cały okres użytkowania. Ekologiczne lobby mocno docenia potencjał syntetycznych olejów silnikowych.

Dysponujące mniejszą lepkością oleje bardzo skutecznie pomagają w redukcji wewnętrznych oporów pracy motoru, przyczyniając się do zmniejszenie zużycia paliwa i emisji szkodliwych substancji.

Przeczytaj także: Czy warto wymieniać olej silnikowy przed zimą?

Zadbaj o właściwy poziom oleju

Istotną kwestią jest nie tylko odpowiednia jakość oleju silnikowego, lecz także jego poziom.

Ma to szczególne znaczenie w nowoczesnych, wysilonych i wrażliwych na warunki pracy konstrukcjach. Nawet niewielki ubytek środka smarnego w układzie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń cylindrów, pierścieni tłokowych, układu korbowo-tłokowego czy turbosprężarki.

To właśnie obecna w większości współczesnych silników turbosprężarka narażona jest na negatywne skutki pracy z niskim poziomem oleju lub zużytym i zanieczyszczonym środkiem smarującym.

Obracające się z prędkością kilkudziesięciu tysięcy obrotów na minutę wirniki turbiny wymagają perfekcyjnego smarowania w każdych warunkach. Wszelkie uchybienia w krótkim czasie doprowadzą do jej zatarcia. Regeneracja pochłonie minimum 800-1000 złotych. Wymiana elementu na nowy może kosztować nawet osiem tysięcy zł.

Dlatego warto pamiętać, by co dwa-trzy tankowania sprawdzać poziom oleju w silniku. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy jednostka napędowa zużywa nawet litr środka smarnego na tysiąc kilometrów.

Szczególne przypadki, w których należy wymienić olej silnikowy

Są sytuacje, w których dla własnego bezpieczeństwa i komfortu należy bezzwłocznie olej wymienić na świeży. Dotyczy to awarii uszczelki pod głowicą, przegrzania oleju lub remontu generalnego silnika.

Wymieniać olej należy także zaraz po kupnie używanego pojazdu. Z kolei po zakupie nowego samochodu, mechanicy zalecają pierwszy serwis olejowy już po ośmiu-dziesięciu tysiącach kilometrów z uwagi na lepsze ułożenie docierającego się silnika.

Przeczytaj także: Jak często wymieniać olej silnikowy?

Nie oszczędzaj na oleju. Wymieniaj regularnie

Częstotliwość wymiany oleju silnikowego i sam jego rodzaj to podstawowe kwestie wpływające na trwałość jednostki napędowej. Długie interwały między serwisem olejowym, nawet jeśli stosujemy wysokiej klasy produkt, przyniosą opłakane skutki.

Efektywna praca skomplikowanego osprzętu w postaci turbosprężarek pracujących równolegle z kompresorami, hydraulicznych popychaczy zaworów, wariatorów, krzywek wałków rozrządu czy łańcucha rozrządu w znacznej mierze zależy właśnie od jakości oleju.

Jego właściwości ulegają pogorszeniu wprost proporcjonalnie do przebiegu i wieku. Zanikają dodatki uszlachetniające i maleje efektywność smarowania. Właśnie dlatego na środku smarnym nie warto oszczędzać. Tym bardziej że jego wymiana w większości przypadków pochłonie od 120 do 200 złotych wraz z filtrem.

Bez względu na warunki użytkowania, olej powinniśmy wymieniać w przedziale 10-15 tysięcy kilometrów. Przy bardzo intensywnej eksploatacji lub w przypadku jazdy w aglomeracyjnych korkach i na krótkich dystansach, warto ustawić serwis olejowy co osiem tysięcy km.

Więcej o:
Komentarze (104)
Dlaczego olej silnikowy warto wymieniać częściej niż zalecają producenci samochodów
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • allegropajew

  Oceniono 36 razy 16

  W przypadku dolewania 1 litra na 1000 km żadna wymiana nie ma sensu. Czasem filtr i tyle.
  Wszak olej stale nowy!!!!
  Gościula

 • plastikpiokio

  Oceniono 33 razy 11

  interes musi się kręcić ---artykuł sponsorowany.

 • Gość: qwerty

  Oceniono 23 razy 9

  Robili test na jakiejś polibudzie, i wyszło na to, że z olejem silnikowym zaczyna coś się dziać po ok 70 tys kilometrów.

 • junk92508

  Oceniono 13 razy 7

  Naciąganie przez warsztawy i producentów oleju.

  Przy okazji warszat naciągnie na inne filtry - zupełnie niepotrzebnie...

  Od lat zmieniam co 30tys/2 lata i nigdy nie miałem problemów z silnikiem.

 • pe_ro

  Oceniono 17 razy 7

  Informacja o tym, że olej należy zmieniać co 5, 10, 15 czy 30 tyś km jest równie prawdziwa jak ta, że buty zmieniamy raz do roku - najlepiej na wiosnę. Olej tak jak i buty same się nie zużywają i wszystko zależy od warunków eksploatacji czyli między innym od parametrów pracy silnika takich jak np. obciążenie, temperatura, rodzaj paliwa, budowy samego silnika i wielu innych zmiennych. Krzywa zużycia oleju nie jest linią prostą. Wymieniając olej zbyt wcześnie pozbywamy się oleju w jego najlepszych parametrach pracy. Wymieniając zbyt późno pogarszamy warunki smarowania. Najprostsza metoda to trzymać się zaleceń producenta samochodu wtedy jest duża szansa, że nie popełnimy błędu.

 • krzhum14

  Oceniono 14 razy 6

  Pod artykułem powinien być podpis - lobby koncernów naftowych.

 • wichura

  Oceniono 10 razy 4

  Lubię te ludowe mądrości... Np. to, żeby wraz z wiekiem pojazdu lać coraz gęstszy olej. DO 100kkm full syntetyk, do 200kkm półsyntetyk, do 300kkm mineralny... A co powyżej 300kkm? Mazut?
  Mam stare autko, 1,6 benzyna, 110PS bez turbo. Przebieg ponad 300kkm i od nowości jeżdżę wyłącznie na full syntetyku najlepszej marki. Wymieniam jak popadnie - po 20-25kkm, kiedyś zrobiłem 40kkm i nic. Silnik pracuje jak zawsze, dolewać też nie muszę...

 • Gość: wyjaśniam i pouczam

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego warto go wymieniać częściej, niż zalecają producenci?
  Dlatego, by producenci więcej zarabiali.
  Z tych samych powodów ciągle wymienia się szmaty, telewizory, meble... - zawsze chodzi o pieniądze.
  O twoje PIENIĄDZE!

 • ksobier

  Oceniono 5 razy 3

  Moj samochod ma w tej chwili 7 lat i ma silnik dizla. Jest servisowany co roku w servisie producenta. Fakt, bije to po kieszeni, ale... co roku wymieniany jest olej (ok 14-15tys km), filtry i inne zuzywajace sie elementy. Silnik jest w dobrym stanie i nie ma z nim problemow.
  1 litr oleju na 1000km chyba swiadczy o tym, ze silnik jest mocno zuzyty i nieszczelny. Ja sprawdzam olej moze 2 razy rocznie i ani razu nie dolalem nawet kropelki. Nawet nie wiem jaki olej jest w silniku.
  Przyznaje, ze nie mieszkam w Polsce i moj samochod jest serwisowany tu gdzie mieszkam, wiec nie boje sie oddac go w rece serwisu producenta. Niedawno bylem w Polsce i zwrocilem uwage, ze wiele nienajstarszych samochodow szczegolnie z silnikiem dizla maja zrujnowany silnik. Przypuszczam, ze wina lezy po stronie uzytkownika i oszczedzaniu na serwisie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX