Czy do prowadzenia quada potrzebne jest prawo jazdy? Tak. Ale nie zawsze kategorii B

Quady pojawiły się w Polsce w połowie lat 90. i dość szybko zyskały popularność. Warto wiedzieć, że na tego typu pojazdy niezbędne jest prawo jazdy. Jakie? To zależy od rodzaju maszyny.

O popularności pojazdów ATV, czyli tzw quadów zdecydowała ich wszechstronność, dzielność w terenie i możliwość jeżdżenia po publicznych drogach. Czterokołowce z powodzeniem służą w Wojsku Polskim, Policji, Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, a także Lasach Państwowych i górskich służbach ratunkowych. By jeździć nimi po publicznych drogach, należy wyposażyć się w stosowne prawo jazdy.

Przeczytaj także: Międzynarodowe prawo jazdy. Kiedy je wyrobić?

Jakie prawo jazdy jest potrzebne na czterokołowce lekkie

Pierwszą grupę quadów stanowią pojazdy lekkie. Ich całkowita masa nie może przekraczać 425 kilogramów, pojemność silnika 50 ccm (dla pojazdów z zapłonem iskrowym) oraz 500 ccm (dla pojazdów z zapłonem samoczynnym), moc 4 lub 6kW (8.1 KM) zależnie od podkategorii, a prędkość maksymalna 45 km/h.

Takie parametry sprawiają, że do użytkowania najmniejszych ATV przez niepełnoletnie osoby konieczne jest posiadanie kategorii AM. Można ją uzyskać mając skończone 14 lat.

"Samochód tankuje się wodorem w ciągu 2,5 minuty. Może przejechać 600 km, a Polska ma tego gazu pod dostatkiem."

Co ważne, kurs można zacząć już na 3 miesiące przed czternastymi urodzinami. Niestety, w tym miejscu pojawiają się pierwsze trudności. Egzamin zdaje się motorowerem. Żaden z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego nie pozwoli przystąpić do sprawdzianu na quadzie, gdyż określa to rozporządzenie ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002.

Weryfikacja wiedzy teoretycznej kierowcy opiera się na 850 pytaniach. 700 stanowią zagadnienia ogólne, natomiast 150 dotyczy AM. Praktyczna część składa się z kilku manewrów na placu (slalom szybki i wolny oraz awaryjne hamowanie) i minimum 10 minut jazdy po mieście. Cała operacja pochłonie 170 złotych.

Przeczytaj także: Zarysowałeś komuś auto i odjechałeś? Może cię to słono kosztować

Jakie prawo jazdy jest potrzebne na czterokołowce zwykłe

Mając 15 lat i 9 miesięcy można zapisać się na kurs B1. Ta kategoria uprawnia do poruszania się pojazdami do przewozu osób o masie nie większej niż 400 kilogramów.

W przypadku przewozu rzeczy przepisy przewidują wagę do 550 kg. Dodatkowo, występuje ograniczenie mocy silnika do 20,4 konia mechanicznego.

Co ciekawe, ten zapis oznacza również możliwość prowadzenia wszelkich microsamochodów spełniających kryteria.

Osoby pełnoletnie z kategorią B mogą prowadzić wszystkie ATV pod warunkiem, że pojazdy są zarejestrowane jako czterokołowce, czterokołowce lekkie lub ciągniki. W sytuacji, gdy w dowodzie rejestracyjnym widnieje nazwa motocykl, należy być przygotowanym na konieczność zrobienia kategorii A dla sprzętów, których pojemność jednostki napędowej przekracza 125 ccm, a moc 11 kW.

Prezentacja modelu Skody w wersji L&K

Homologacja quada

Quady użytkowane na publicznych drogach podlegają obowiązkowi rejestracji. W związku z tym, muszą też przechodzić badania potwierdzające sprawność techniczną oraz zgodność z warunkami określonymi w homologacji – oświetlenie, tablica rejestracyjna w widocznym miejscu oraz polisa OC.

Brak homologacji oznacza problemy z rejestracją pojazdu.

Przeczytaj także: Kiedy pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo

Gdzie można jeździć quadem?

Quadem można poruszać się tylko po drogach publicznych i oznaczonych oraz w strefie ruchu i zamieszkania.

Zakaz jazdy obowiązuje między innymi na leśnych duktach, plażach, na terenie parków narodowych i krajobrazowych. Nieuzasadniony wjazd do lasu może skutkować mandatem w wysokości nawet tysiąca złotych. ATV nie może poruszać się też po autostradach i drogach ekspresowych.

Warto również pamiętać, że w razie przewożenia dziecka w wieku siedmiu lat, prędkość czterokołowca nie może przekraczać 40 km/h.

Więcej o: