• Link został skopiowany

Od 1 stycznia 2018 r. miejsca parkingowe będą szersze. Ale to nie wszystkie zmiany

Od 1 stycznia 2018 r. na nowo wybudowanych lub przebudowywanych parkingach miejsce postojowe będzie o 20 cm szersze niż dotychczas. Będzie też można wyznaczać więcej miejsc parkingowych w odległości 7 m od budynków.
Parkowanie w Warszawie
Alina Gajdamowicz/ Agencja Wyborcza.pl/ Miasto Jest Nasze

Zbyt wąskie miejsca parkingowe to rzeczywistość wielu podziemnych garaży, czy placów przed centrami handlowymi. Inwestorzy, chcąc zmieścić jak największą liczbę pojazdów na danej powierzchni, często wyznaczają możliwie najmniejsze miejsca postojowe.

W efekcie, wiele współczesnych samochodów się w nich nie mieści. A jeżeli już uda się na takie miejsce wjechać to często kierowcy mają problem z wyjściem z pojazdu, bo sąsiedni samochód znajduje się zbyt blisko.

W błędzie są ci, którym się wydaje, że każdy inwestor wyznacza miejsca parkingowe na tzw. oko. Ich dokładne wymiary są zapisane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zobacz także: Nowe limity alkoholu dla kierowców. Kogo dotknie zaostrzone prawo?

Jakie wymiary miejsca parkingowych obowiązują obecnie?

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, miejsce postojowe powinno mieć długość 5 m i szerokość, co najmniej 2,3 m. Miejsce postojowe dla samochodu osoby niepełnosprawnej powinno mieć co najmniej 3,6 m szerokości oraz co najmniej 5 m długości.

Z kolei, miejsca parkingowe zlokalizowane wzdłuż jezdni, powinny mieć co najmniej 6 m długości i 3,6 m szerokości z możliwością jej ograniczenia do 2,3 m w przypadku konieczności zapewnienia dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego.

Przeczytaj także: Co grozi za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych?

Nowe wymiary miejsc parkingowych od 1 stycznia 2018 r.

Według nowego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa (z dnia 14 listopada 2017 r.), które zmienia dotychczasowe wytyczne odnośnie rozmiarów miejsc parkingowych, stosowne przepisy otrzymały brzmienie:

„§ 21. 1. Stanowiska postojowe dla samochodów powinny mieć wymiary wynoszące
co najmniej:
1) szerokość 2,5 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych;

2) szerokość 3,6 m i długość 5 m – w przypadku samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne;

Zobacz także: Policja nie zabierze Ci prawa jazdy, gdy przekroczysz prędkość o ponad 50 km/h. Pod jednym warunkiem

2. W przypadku usytuowania wzdłuż jezdni stanowiska postojowe dla
samochodów powinny mieć wymiary wynoszące co najmniej:

1) szerokość 3,6 m, z możliwością ograniczenia do 2,5 m - w przypadku zapewnienia możliwości korzystania z przylegającego dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego, i długość 6 m – w przypadku samochodów osobowych;

2) szerokość 3,6 m i długość 6 m – w przypadku samochodów osobowych użytkowanych przez osoby niepełnosprawne;”

Nowe regulacje zwiększają szerokość miejsc parkingowych z co najmniej 2,3 m do 2,5 m i nie zmieniają ich minimalnej długości. Nie zmieniają się także rozmiary miejsc dla samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne.

Zwiększa się szerokość (z 2,3 m do 2,5 m) do jakiej można ograniczyć miejsce postojowe wyznaczone wzdłuż jezdni, w przypadku gdy zachodzi konieczność zapewnienia dojścia lub ciągu pieszo-jezdnego.

Jednak to nie wszystko.

Zobacz także: Kiedy wolno parkować po lewej stronie ulicy? Przepisy w tej kwestii nie są jednoznaczne

Miejsca będą szersze, ale zaparkujemy blisko słupa i ściany?

Przepisy regulują także odległość od słupa i ściany, jaka powinna dzielić zaparkowany na wyznaczonym miejscu samochód. Według obecnie obowiązującego rozporządzenia, między bokiem samochodu, a ścianą lub słupem musi być co najmniej 0,5 m przestrzeni.

Według nowych regulacji, odległość dłuższej krawędzi stanowiska postojowego od ściany musi wynosić co najmniej 30 cm, a odległość od słupa co najmniej 10 cm, pod warunkiem zapewnienia swobodnego otwarcia drzwi samochodu.

Zobacz także: Będzie jedna tablica dla wielu pojazdów

Więcej samochodów w najbliższym sąsiedztwie budynków mieszkalnych?

Nowe rozporządzenie zmienia także wytyczne odnośnie liczby miejsc parkingowych wyznaczanych w najbliższym sąsiedztwie bloku mieszkalnego, czy szkoły.

Według obecnie obowiązujących przepisów, minimalna odległość od okien budynku mieszkalnego, w granicach której można wyznaczyć maksymalnie 4 miejsca postojowe wynosi 7 m.

Nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury nie znosi obowiązku zachowania minimalnej odległości 7 m od okien budynku mieszkalnego w przypadku wyznaczania miejsc parkingowych, ale rozszerza ich maksymalną liczbę z 4 do 10.

Zgodnie z planem, przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.

Zobacz wideo
Więcej o: