Kiedy wolno parkować po lewej stronie ulicy? Przepisy w tej kwestii nie są jednoznaczne

W wielu krajach Europy postój przy lewej stronie jezdni jest zakazany. W Niemczech policjant wystawi mandat w wysokości 60 euro. A jak wyglądają regulacje prawne w Polsce? Czy można parkować samochód przy lewej krawędzi jezdni?

Nieprecyzyjne przepisy to zmora większości polskich kierowców. Niestety, duże pole do interpretacji konkretnych zasad ruchu drogowego pojawia się nawet w tak podstawowej kwestii, jak parkowanie. Bo odpowiedź na pytanie: "czy można w Polsce parkować przy lewej krawędzi ulicy?", brzmi: można, ale nie zawsze. To zależy od oceny konkretnej sytuacji przez stróża prawa.

Zobacz także: 9 fundamentalnych zasad, których powinni uczyć na kursach na prawo jazdy, a w większości nie uczą

Kiedy wolno parkować po lewej stronie ulicy?

W myśl polskich przepisów dopuszczalne jest parkowanie przy lewej krawędzi ulicy w obszarze zabudowanym, na drogach o małym natężeniu ruchu.
Przy czym, interpretację, która droga charakteryzuje się małym natężeniem ruchu przepis pozostawia do oceny policjantom.

A przecież w wielu polskich miastach nie brakuje bocznych uliczek, na których ruch jest wzmożony tylko w godzinach porannych i popołudniowych. Wówczas ciężko się przecisnąć, a znalezienie wolnej przestrzeni w strefie parkowania graniczy z cudem. W pozostałych porach, ruch tam niemal zamiera, a miejsca dla samochodów przybywa. Czy w takim przypadku mamy do czynienia z ulicą o małym, czy dużym natężeniu ruchu i czy można na niej zaparkować przy lewej stronie? Teoretycznie tak, ale pewności nie mamy.

Drugi przypadek dopuszczający parkowanie przy lewej krawędzi jezdni dotyczy dróg jednokierunkowych. Gdy odcinek ulicy nie jest objęty zakazem parkowania lub postoju, możemy zgodnie z obowiązującymi przepisami zostawić pojazd przy lewej krawędzi jezdni.

Zobacz także: Będzie jedna tablica dla wielu pojazdów

Upewnij się, czy nie ma znaku zakazu parkowania

Pozostawiając auto po lewej stronie drogi, na odcinku dwukierunkowym, łatwo wpaść w pułapkę. Pamiętajmy, że drogowcy nie mają obowiązku ustawiania znaków obustronnych, dlatego parkujący „pod prąd”, musimy się upewnić, że w tym miejscu nie obowiązuje zakaz parkowania lub postoju. W tym celu, należy czasem przejść nawet kilkaset metrów (do najbliższego skrzyżowania).

W razie złamania zakazu, tłumaczenie, że nie widzieliśmy znaku będzie dla straży miejskiej lub policji niewystarczające. W takim przypadku kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości 100 złotych, a jeżeli pozostawiony pojazd zagraża bezpieczeństwu lub utrudnia poruszanie innych użytkowników drogi, na miejsce zostanie wezwany holownik. Wówczas koszt wzrośnie o co najmniej kilkuset złotych.

Przeczytaj także: Co grozi za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych?

Wiedzieliście o zasadzie "10 metrów"? Chodzi o parkowanie

Więcej o:
Komentarze (36)
Kiedy wolno parkować po lewej stronie ulicy?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Majlo

  Oceniono 22 razy 12

  "na miejsce zostanie wezwany holownik" i zapewne jeszcze masowiec, kontenerowiec i tankowiec uczony redaktorze

 • Gość: SKF

  Oceniono 44 razy 8

  Proste rozwiazanie - calkowity zakaz parkowania pod prad. Parkowanie po lewej stronie tylko na ulicach jednokierunkowych. Jesli natezenie ruchu jest male, to znaczy ze mozna latwo zawrocic i nie trzeba parkowac pod prad. Parkowanie pod prad to zwykle niechlujstwo.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 17 razy 7

  w PRL był taki okres gdy mozna było parkowac na zmianę po jednej lub drugiej stronie ulicy

  wbrew pozorom był całkiem sensowny, bo pozwalał na sprzątanie ulic - teraz jest taki syf, że po ulewach zatyka piachem studzienki

 • Gość: Bobo

  Oceniono 1 raz 1

  rozpada sie przemysl naftowy w wenezueli no i nam sie dostaje podwyzkami cen paliw

 • Gość: ozi

  Oceniono 1 raz 1

  te podwyzki cen paliw sa glownie przez ryzyko konfliktu w Zatoce perskiej.

 • samochodemwszedzie

  Oceniono 9 razy 1

  Wymuszajcie na miastach by tworzyły jak najwięcej miejsc do parkowania to czy po prawej czy po lewej nie ma znaczenia!

 • Gość: gość

  0

  Zamiast zaczynać od środka należy przytoczyć przepis: Art. 49 Prawo o ruchu drogowym. "Zabrania się zatrzymania" po lewej stronie. Dopuszcza się warunkowo a to jest różnica.

 • Gość: dobry

  0

  caly czas wszyscy narzekacie na smog. a teraz przez trumpa paliwa beda po 5 zeta

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX