Poseł Liroy dopina swego. Będzie jedna tablica dla wielu pojazdów

Sejm przegłosował kolejny pakiet zmian w nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Profesjonalny dowód rejestracyjny i jedna tablica dla wielu pojazdów to postulat, który do niedawna promował poseł Piotr Liroy-Marzec.

Zaproponowaliśmy rozwiązania, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom branży motoryzacyjnej. Dzięki nowym przepisom prowadzenie działalności gospodarczej związanej z produkcją, dystrybucją lub badaniami pojazdów będzie łatwiejsze” - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.

Wprowadzenie czasowej rejestracji pojazdów dla firm i jednostek badawczych to kolejna ze zmian, za którymi wcześniej lobbował poseł Piotr Liroy-Marzec. Rozwiązanie znane w innych krajach Europy ułatwi życie kolekcjonerów zabytkowych samochodów, ale także producentów i dealerów oraz jednostek badawczych. W ramach profesjonalnej rejestracji tablica jest montowana w jednym pojeździe, który jest użytkowany w danej chwili – do jazdy próbnej, testowej lub rajdu. W ramach jednej tablicy dopuszcza się do ruchu cały zbiór pojazdów, ale ubezpieczeniu podlega najdroższy z nich. Reszta korzysta z ubezpieczenia w ramach pakietu.

Zobacz także: Robert Lewandowski ma nowe auto. Potężne kombi za ponad pół miliona zł

Rząd szacuje, że z nowej formy rejestracji skorzysta ok. 20 tys. polskich podmiotów. W myśl nowelizacji dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu samochodowego, motoroweru, ciągnika rolniczego lub przyczepy będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi. Wystawianiem zajmie się starosta, a decyzję podejmie po wniesieniu opłaty administracyjnej i ewidencyjnej. Taka rejestracja będzie obowiązywać przez rok.

Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji nie będzie wyższa niż 100 zł, a blankiet będzie kosztować 20 zł. Firmy będą mogły zamówić nie więcej niż 100 blankietów. Nowelizacja przepisów zakłada, że pojazd podlegający takiej rejestracji będzie mógł być prowadzony nie tylko przez pracownika danej firmy, ale również klienta lub wynajętego kierowcę.

Źródło: Dziennik.pl

Czy Twoim zdaniem nowe przepisy to krok w dobrym kierunku?
Więcej o:
Komentarze (87)
Jedna tablica dla wielu pojazdów - głosowanie, projekt, Liroy
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: glos.wolny

  Oceniono 102 razy 94

  Przez chwile myslalem, ze to jest o jednej tablicy rejestracyjnej na cale "zycie" pojazdu, niezaleznie od zmiany wlasciciela i pomyslalem sobie o normalnosc zawitala na polskie drogi, gdzie wierzby placzace i kwiecie pachnie, a tu taki niszowy w sumie problem...

 • Black Swan

  Oceniono 76 razy 64

  to teraz poproszę o możliwość ubezpieczania auta na jakiś konkretny czas w roku.. Np. na pół roku bo tylko przez pół roku będę eksploatował kabriolet a drugie pół przestoi on nieużywany w garażu..

 • Gość: aaa

  Oceniono 46 razy 44

  Panie Liroy. Załóżmy, że lecę na 3 lata do Japonii. Dlaczego nie mogę czasowo, na owe 3 lata, wyrejestrować samochodu bez przymusu oddawania go na szrot czy konieczności opłacania OC ?

 • Gość: nielubię

  Oceniono 33 razy 31

  No tak ułatwienie ale dla kogo??? Dla dilerów bo Kowalskiemu ten przepis to akurat lotto

 • spokojniesiezmiescisz

  Oceniono 30 razy 30

  A co z możliwością czasowego wyrejestrowania pojazdu? NIEDASIĘ?

 • Gość: ryzy

  Oceniono 31 razy 29

  w Austrii jest jedna tablica - to już chyba ze 30 lat obowiązuje . Ale jedna tablica do jednego auta na zawsze to byłoby coś !!! ale pierdzistołki w wydziałach komunikacji by zdechły z głodu - i nie będzie tego predko.

 • klimek1974

  Oceniono 34 razy 24

  myslalem ze chodzi o rejstracje do jednego pojazdu tak jak w UK.
  marzec wal sie

 • Gość: thr

  Oceniono 14 razy 14

  Spieszę uzupełnić rzetelność tego ałtora ze strony Ministerstwa Infraastruktury.

  "Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia. Jeśli zostanie wydany na wniosek jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, to blankiet będzie ważny 6 miesięcy (procedury i badania homologacyjne trwają dłużej niż 30 dni). Podmiot uprawniony w ciągu 30 dni od wygaśnięcia albo uchylenia decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdu będzie musiał zwrócić staroście blankiety, dowody rejestracyjne oraz tablice rejestracyjne. Jeśli tego nie zrobi będzie musiał zapłacić 3 tys. zł kary."

  ...ponieważ ta informacja, choć dosyć ważna , nie znalazła się w treści.

  Jest to ułatwienie typowe dla producentów i dilerów oraz sprowadzaczy i nie ma nic do zaoferowania dla Kowalskiego czy Nowaka. Prawdopodobnie była "lobbowana" u lobbujących posłów, co widać po tym dla kogo jest uszyta.

  PS.: mib.gov.pl/2-514324a4ec938-1798102-p_1.htm ten link ze strony Ministerstwa powinien być podany jako źródło, a nie jakiś pseudotekst pisany przez takiego samego przeudodziennikarza z innej pseudogaazety. Dobra zmiana wszędzie to i jest "dobre" dziennikarstwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX