Niemiecki koncern wyprodukuje ekologiczne paliwo do silników Diesla. Czy to przełom?

Koncern z Ingolstadt rozwija bardzo intensywnie strategię e-paliw. Już niebawem zostanie uruchomiona instalacja do produkcji e-diesla na terenie Szwajcarii. Czy silniki Diesla staną się ekologiczne?

Audi od kilkunastu lat pracuje nad paliwami przyjaznymi dla środowiska, takimi jak e-gaz czy e-benzyna, a od niedawna trwają prace nad ekologicznym paliwem e-diesel. Energia niezbędna do jego produkcji będzie pozyskiwana z odnawialnych źródeł. Już niebawem na terenie Szwajcarii powstanie wytwórnia, która wyprodukuje nawet 400 tys. litrów paliwa rocznie.

Audi e-diesel ma potencjał, żeby uczynić silniki spalinowe niemal neutralnymi pod względem emisji C02.

Paliwo jest produkowane w specjalnej instalacji, w procesie przekształcenia nadwyżek energii wodnej w paliwo syntetyczne. W tym przypadku zachodzi proces chemiczny: zielona energia generowana w elektrowni wodnej w wyniku elektrolizy przekształca się w wodór i tlen. W następnym etapie wodór reaguje z dwutlenkiem węgla przy wykorzystaniu innowacyjnej techniki. Dwutlenek węgla można pozyskiwać z atmosfery lub gazów odpadowych.

Zobacz także: Czy to koniec silników Diesla? Wszystko przez dwutlenek węgla

Podobnie jak w przypadku pozostałych e-paliw od Audi, węgiel jest pozyskiwany z CO2. W wyniku reakcji powstają związki węglowodorowe, a w końcowym etapie procesu dzielą się na paliwo właściwe oraz wosk wykorzystywany w innych gałęziach przemysłu.

Pierwsze partie e-diesla będą produkowane w Laufenbergu w przyszłym roku. W tym czasie Audi wraz z partnerami skompletują wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące uruchomienia instalacji. Prace budowlane ruszą na początku 2018 roku.

Zobacz także: Poradnik | Tanie w eksploatacji. Małe silniki Diesla bez dwumasowego koła zamachowego

Nie jest jeszcze znana cena e-diesla, ale jak się dowiedzieliśmy u przedstawicieli niemieckiego koncernu, założenie tego projektu jest takie, że nie może to być znacznie droższe rozwiązanie, tylko dlatego że jest ekologiczne.

To już drugi projekt Audi uruchomiony zgodnie z zasadami "power-to-liquid", zamieniający energię elektryczną w ciecz. Od 2014 roku producent samochodów współpracuje z firmą Sunfire z Drezna, która analizuje wytwarzanie paliwa e-diesel z wykorzystaniem powyższej zasady, ale stosując zupełnie inne technologie.

Kolejnym przykładem zaangażowania niemieckiej marki jest instalacja w niemieckim Wertle, wytwarzająca e-gaz (syntetyczny metan) wykorzystywany do napędu wersji g-tron w modelach A3, A4 i A5

Więcej o:
Komentarze (73)
Niemcy nie chcą rezygnować z diesla. Oto przyszłość - e-diesel. To może odmienic nasze drogi
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: dowcipek

  Oceniono 24 razy 24

  W tej technologii nie chodzi o produkcje diesla ale o wykorzystanie nadmiaru energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych - nie ma jak jej zmagazynować ale w postaci cieklej juz tak

 • Gość: gosc

  Oceniono 33 razy 19

  mają wprawę i swoją technologię----- w policach w 1941-44 wyprodukowali ok 6.5 miliona ton tej benzynki i objechali na niej całą europę inawet dojechali aż pod samą moskwę -super paliwko

 • Gość: znafca

  Oceniono 28 razy 18

  Najlepsze w każdych nowinkacb jest to, że w Polsce nie brakuje znawców kazdego tematu. Kaloryczność, koszty, efektywność, opłacalność, itd. itd. ... Na wszystkim sie znają...

 • Gość: Jox

  Oceniono 23 razy 13

  Paliwo już jest tańsze - tylko 60% ceny to PODATKI !

 • Tomasz Zakrzewski

  Oceniono 13 razy 11

  Produkcja paliwa na miejscu? Swietny pomysl! Putin sie wscieknie, nie bedzie mial na swoje smiercionosne zabawkio a i araby nie beda mialy na kupowanie nowego ferrari co tydzien.

 • Oceniono 12 razy 10

  "wytwórnia, która wyprodukuje nawet 400 tys. litrów paliwa rocznie" czy ta ilość to nie błąd? To staczy dla max.250 samochodów/rok. Czy taką fabrykę oplaca się wogóle budować?

 • biolesnaprawda

  Oceniono 7 razy 7

  Chciałem przeczytać i się nie da. Zatrzymałem się na "C02"... Ce zero dwa? A cóż to takiego? Jak nieuki nie potrafią napisać dwójki w indeksie dolnym (CO₂), to niech chociaż wiedzą, że to kółko to litera O ma być, a nie zero!

 • Gość: WóngielMan

  Oceniono 7 razy 7

  wóngiel, wóngiel je we wsi !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX