Kiedy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie? Zmiany w prawie działają na korzyść kierowców

Zmiany w prawie wyeliminowały pułapkę podwójnej polisy OC. Niemniej, w niektórych przypadkach ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie, w innych natomiast wygaśnie. Kiedy?

Sytuacja, w której dwukrotnie wykupywaliśmy polisę OC na jeden pojazd mogła nastąpić, gdy po kupnie samochodu zawarliśmy umowę na polisę OC z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym, a nie wypowiedzieliśmy tej dotychczasowej. Wówczas, należało opłacić dwie składki, co wzbudzało wiele kontrowersji i frustracji wśród kierowców. Druga możliwość jest właściwie podobna, ale nie wymagała zmiany statusu własnościowego pojazdu. Wystarczyło skorzystać z lepszej oferty innego towarzystwa i nie wymówić "parasola" odpowiedzialności cywilnej u poprzedniego najpóźniej dzień przed końcem ochrony. Warto też zaznaczyć, że podwójna składka nie gwarantowała lepszych warunków ubezpieczenia, tylko generowała dodatkowe koszty.

Zobacz także: Skoda wykańcza Volkswagena? Ma przestać robić wewnętrzną konkurencję i zacząć płacić

Brak automatycznego przedłużenia OC

Zmiany w prawie były konieczne. Dzięki nim, wspomniana wcześniej patologia prawna odeszła w zapomnienie, a kierowcy mogą spać spokojniej. Niemniej, wciąż występują przypadki, w których OC automatycznie się przedłuży, lub też nie. Warto wiedzieć kiedy i w jakiej sytuacji.

Jeśli przenosimy własność samochodu, umowa ubezpieczeniowa obowiązuje do końca okresu, na jaki była zawierana. Nie przedłuży się automatycznie, więc warto dotrwać wykorzystać ją maksymalnie, a potem porównać oferty różnych towarzystw i wybrać tę najbardziej korzystną. Pamiętajmy, że różnice w cenach polis wynoszą nawet kilka tysięcy złotych, więc analiza rynku jest kluczowa.

Zobacz także: Jazda na zbyt niskich obrotach może doprowadzić do finansowych tarapatów

Kiedy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie?

Ale jest też druga strona medalu. Nowelizacja w przepisach gwarantuje automatyczne przedłużenie polisy OC, w przypadku gdy pojazd pozostaje u tego samego właściciela. Ponadto, ubezpieczyciel ma obowiązek poinformować właściciela w terminie 14 dni przed końcem o prolongacie umowy. Tym samym, ciągłość w ubezpieczeniu ma miejsce tylko za naszą zgodą i w pełnej świadomości. Odpowiedzialność cywilna wygaśnie w momencie, jeśli przynajmniej dzień przed końcem ochrony wypowiedzieliśmy jej warunki. Wówczas swobodnie możemy decydować, u kogo chcemy ubezpieczyć dany pojazd. Co ważne, użytkownik pojazdu zobowiązany jest do płacenia składki tylko za czas, w którym korzystał z OC.

Wysokie kary za brak OC

Warto pamiętać, że OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem. Jeśli polisa wygaśnie, a nie zdecydujemy się kupić nowej, ustawodawca przewidział surowe kary. Pieczę nad tym trzyma Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), skwapliwie kontrolując sytuację na rynku. Jeśli dopatrzy się nieprawidłowości w postaci braku ciągłości, należy liczyć się z upomnieniem wzywającym do zapłaty. W przypadku, gdy nie posiadaliśmy OC do trzech dni, za samochód osobowy zapłacimy 800 złotych, ciężarówkę 1200, a za motocykl lub motorower 130 zł. Zapominalscy, którzy zmieszczą się w przedziale 4-14 dni, muszą liczyć się z jeszcze wyższą grzywną. Właściciele osobówek 2000 złotych, ciężarówek, autobusów lub ciągników 3000, a motocykli 340 zł. Jeżeli brak ochrony przekroczył 14 dni, powyższe stawki rosną dwukrotnie. W uzasadnionych przypadkach, można próbować uchylić się od obowiązku zapłaty lub wnioskować o częściowe umorzenie. Następuje to tylko w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej i majątkowej, a także życiowej.

Zobacz także: Fiat Tipo hatchback | Pierwsza jazda | Atak cenowy

Zmiany w przepisach dotyczących OC są korzystne, co przyznaje większość kierowców. W określonych przypadkach polisa przedłuża się automatycznie, co pozwala spać spokojnie. Brak przerwy nie tworzy zagrożenia w postaci kary z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, której wartość może wynieść aż 6 tysięcy złotych. Z kolei, jeśli właściciel pojazdu przedłużyć ochronę ubezpieczeniową z innym towarzystwem, dotychczasowe zobowiązanie wygaśnie. Nie ma więc możliwości, by nastąpiła konieczność opłacania składek w dwóch ubezpieczalniach jednocześnie.

Polska jest jednym wielkim "czarnym punktem" Europy. Na naszych drogach ginie najwięcej pieszych

Więcej o:
Komentarze (19)
Kiedy ubezpieczenie OC przedłuży się automatycznie?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: karol

  Oceniono 14 razy 10

  OC powinno być przypisane do kierowcy ,przecież nie jjadę na raz dwoma bądź trzema samochodami ,obecnie jest to zdzierstwo z kierowców przez ubezpieczycieli ; w większości nie polskich ale za zgodę polskiego rządu ,tak nas Polaków '''doją'''

 • tesia44

  Oceniono 8 razy 8

  prawdziwa zmiana to by była wtedy, gdyby nowy ubezpieczyciel [ktorego sobie wybraliśmy po porównaniu ofert] miał świński obowiązek załatwić wszystko sam z dotychczasowym ubezpieczycielem tak, żebyśmy nie mieli podwójnej polisy. Teraz to tylko pudrowanie trupa - że się tak wyrażę

 • Gość: kat52

  Oceniono 10 razy 6

  Ten tuman co to pisał to pewnie ma maturę za masło.

 • Gość: kaies

  Oceniono 4 razy 4

  zmiany w prawie o których pisze autor miały miejsce w lutym 2012. gratuluję refleksu

 • hens

  Oceniono 2 razy 2

  A co trzeba zrobić gdy mam 4 samochody i jeżdze tylko sam, a gdy samochód stoi w garażu, jest już pełnoletni, kultowy, ale jeszcze nie może być uznany za zabytkowy. Dlaczego nie można legalnie tego usankcjonować.
  A nie prościej przypisać tablice plus OC do osoby i nikt inny nie może nimi się posługiwać ?
  Dzisiaj zgłaszam sie na stację do przeglądu i wznawiam aktywność auta na drodze.
  Dzisiaj samochód trzeba zezłomować, a jak nie.......... to MASZ pędzidło, to PŁAĆ !!!!!!!!!!!

 • albwu

  Oceniono 2 razy 2

  Jeżeli pojazd zmieni właściciela to dotychczasowa polisa jest ważna do końca okresu ważności. A co jest w przypadku gdy stary właściciel miał zniżkę - czy nowy ma automatycznie tę zniżkę ? a gdy nowy będzie miał wypadek - to czy stary właściciel straci zniżkę ?

 • momo dworak

  Oceniono 3 razy 1

  O czym ten artykuł? O wykupieniu z leasingu (posiadacz zostaje ten sam) czy o kupnie pojazdu zarejestrowanego z OC? W tekście żadnych przepisów, terminów, mimo że zajmuję się tą materią od lat to nie wiem co przeczytałem.
  A największym problemem od 2012 roku jest właśnie brak wznowień po kupnie pojazdu zarejestrowanego w PL. Wystarczy lekka modyfikacja jednego przepisu. Świadczy to wyłącznie o indolencji naszych posłów (PO, PSL i PiS) albo celowym działaniu, żeby zarobił UFG.

 • vomiting_frog

  Oceniono 9 razy 1

  Jest jeszcze jedna pułapka. Jeśli mamy ubezpieczenie u jakiegoś ubezpieczyciela. Ubezpieczenie jest opłacane w ratach. W momencie i w momencie końca ubezpieczenia będziemy zalegali z ratą ubezpieczenia. Wtedy kontaktują się z nami z UFG ale chwile poczekają żeby kara była max a my myślimy ze OC nam się przedłużyło samo.

 • lolik52

  Oceniono 4 razy 0

  autor tak zawile to wyjaśnił że ni uja nie doganiam!
  mam samochód za granicą i ubezpieczenie przysyłająą pocztą gdy przychodzi termin przedłużenia. w załączniku rachunek za ubezpieczenie i mam 2 tygodnie czasu do opłacenia.
  Czyli nic mnie nie obchodzi kiedy mi się kończy bo ubezpieczyciel sam za mnie wszystko robi,oczywiście kiedy mam z nim odpowiednią umowę,bo mogę wykupić ubexzpieczenie nawet na 1 dzień i zachowuje ciągłość umowy w ciągu roku od tej daty.
  Tutaj mogę wykupić ubezpieczenie na tyle na ile mi potrzebny pojazd np. na miesiąc bo pozostałe 11 miesięcy nie będę korzystał z pojazdu.I wszystko to robię nie wychodząc z domu:)))uczcie się Polacy bo ciągle jesteście w doopie u Obamy:)))
  to nie rząd winien,to wy taki wybieracie i was dupcą na maksa,i będą dupcyć bo naród głupi i leniwy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX