BOR zamawia nową opancerzoną limuzynę. Cena? 2,5 mln zł. Nie będzie zwykłego przetargu

BOR nie łączy zakupu nowej limuzyny z wypadkiem w Oświęcimiu, ale to najprawdopodobniej premier Beata Szydło będzie nią podróżować. W cenie 2,5 mln zł w grę wchodzą cztery niemieckie auta

- Na chwilę obecną nie toczą się postępowania dotyczące zakupu pojazdu w kontekście szkody powstałej w wyniku wypadku w Oświęcimiu - usłyszeliśmy w Biurze Ochrony Rządu. Co nie oznacza, że BOR nie planuje zakupu nowej reprezentacyjnej i opancerzonej limuzyny. W planie postępowań o udzielenie zamówień publicznych w Biurze Ochrony Rządu na 2017 r. znajduje się zamówienie nr 2.76, którego wartość przekracza 2 mln zł netto i dotyczy samochodu reprezentacyjnego, opancerzonego. W uwagach widnieje adnotacja "bez stosowania ustawy".

Zapis ten oznacza, że szczegóły dotyczące zamówienia ze względów bezpieczeństwa muszą być utajnione. A zatem samochód, który planuje zakupić BOR, będzie służył do przewożenia najważniejszych urzędników państwowych.

Media powiązały temat z niedawnym wypadkiem premier Beaty Szydło, ale - jak udało nam się nieoficjalnie ustalić - niesłusznie. - Zakup limuzyny planowany był jeszcze przed wypadkiem premier Szydło - mówi nasz informator. Nie zmienia to faktu, że najprawdopodobniej to właśnie szefowa rządu będzie korzystać z nowej limuzyny. Na razie nie wiadomo, kiedy auto dołączy do rządowej floty.

Mercedes S600 GuardMercedes S600 Guard fot. Mercedes

Jakie samochody wchodzą w grę

Za kwotę prawie 2,5 mln zł brutto w grę wchodzi kilka samochodów. Wykluczając opancerzone SUV-y, do floty BOR mogą dołączyć:

- Audi A8 Security - to samo, które zostało rozbite w Oświęcimiu. Topowa odmiana z przedłużonym rozstawem osi ma silnik W12 o mocy 500 KM (więcej informacji o samochodzie: Audi A8 Security).
- BMW 760Li High Security - to samo, którym podróżuje prezydent Andrzej Duda. Pod maską ma silnik V12 o mocy 544 KM (więcej informacji o samochodzie: BMW 760Li High Security).
- Mercedes S600 Guard i Mercedes-Maybach S600 Guard - za kwotę przewidzianą w planach BOR może kupić nie tylko posiadającą ten sam certyfikat bezpieczeństwa co Audi i BMW S-klasę Guard, ale nawet topowego Maybacha. Ten ostatni jako jedyny ma certyfikat najwyższej poziom ochrony balistycznej (VR10). Pod jego maską pracuje 530-konne V12 (więcej informacji o samochodzie: Mercedes S600 Guard).

Więcej o:
Komentarze (241)
BOR zamawia nową opancerzoną limuzynę. Cena? 2,5 mln zł. Nie będzie zwykłego przetargu
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • adamjh

  Oceniono 107 razy 107

  Ale po co to auto? Nie mieli czasami nadwyzki? Przeciez kupowali limuzynyny na szczyt NATO.

 • Gość: gosc

  Oceniono 99 razy 97

  Nareszcie mamy "koniec" bizancjum. Kogo sie tak boja obecne wladze, ze az takie cudenka kupuja? Suwerena? Nie! To niemozliwe! Suweren ich kocha miloscia bezgraniczna.
  No to mamy "tanie" panstwo "dobrej zmiany".

 • dziadwawelski

  Oceniono 82 razy 78

  Sołtyska w samochodzie wartym tyle co 300 tysięcy kilogramów pasztetowej !!!! czy to nie rozrzutność ???

 • ireksz

  Oceniono 79 razy 77

  to 2,5mln na limuzyna dla Szydlo, a ona z naszych podatkow 1.5mln na szpital dla Syrii, i nawet z tego jednego oddzialu szpitalnego nie zrobia, fajnie?

 • szaja25

  Oceniono 76 razy 72

  Tylko dobrze opancerzcie, bo jak się suweren wk....wi to może być kiepsko.

 • konigin

  Oceniono 77 razy 67

  Mercedes-Maybach no to kobieta z brocha zada szyku jak przejedzie przez Brzeszcze czy insza pisdzielska wioche. Albo moze pozyczy czubowi smolenskiemu jak bedzie jechal na cotygodniowa spowiedz do radyja.

 • mrfx

  Oceniono 66 razy 64

  Dla porównania całoroczny budżet w roku 2017 na pomoc osobom niepełnosprawnym w całym Powiecie Puckim to 1/5 kwoty jaką będzie kosztować ta limuzyna.

  Z tej 1/5 limuzyny ma być finansowane dofinansowanie do sprzętu ortopedycznego, higienicznego, turnusów rehabilitacyjnych, tworzenia miejsc pracy, usuwania barier architektonicznych itp. Tymczasem wniosków co roku wpływa tyle, że pieniędzy wystarcza do marca... ale wiadomo - potrzeby rządu są ważniejsze niż jakiś niepełnosprawnych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX