BOR zamawia nową opancerzoną limuzynę. Cena? 2,5 mln zł. Nie będzie zwykłego przetargu

BOR nie łączy zakupu nowej limuzyny z wypadkiem w Oświęcimiu, ale to najprawdopodobniej premier Beata Szydło będzie nią podróżować. W cenie 2,5 mln zł w grę wchodzą cztery niemieckie auta

- Na chwilę obecną nie toczą się postępowania dotyczące zakupu pojazdu w kontekście szkody powstałej w wyniku wypadku w Oświęcimiu - usłyszeliśmy w Biurze Ochrony Rządu. Co nie oznacza, że BOR nie planuje zakupu nowej reprezentacyjnej i opancerzonej limuzyny. W planie postępowań o udzielenie zamówień publicznych w Biurze Ochrony Rządu na 2017 r. znajduje się zamówienie nr 2.76, którego wartość przekracza 2 mln zł netto i dotyczy samochodu reprezentacyjnego, opancerzonego. W uwagach widnieje adnotacja "bez stosowania ustawy".

Zapis ten oznacza, że szczegóły dotyczące zamówienia ze względów bezpieczeństwa muszą być utajnione. A zatem samochód, który planuje zakupić BOR, będzie służył do przewożenia najważniejszych urzędników państwowych.

Media powiązały temat z niedawnym wypadkiem premier Beaty Szydło, ale - jak udało nam się nieoficjalnie ustalić - niesłusznie. - Zakup limuzyny planowany był jeszcze przed wypadkiem premier Szydło - mówi nasz informator. Nie zmienia to faktu, że najprawdopodobniej to właśnie szefowa rządu będzie korzystać z nowej limuzyny. Na razie nie wiadomo, kiedy auto dołączy do rządowej floty.

Mercedes S600 GuardMercedes S600 Guard fot. Mercedes

Jakie samochody wchodzą w grę

Za kwotę prawie 2,5 mln zł brutto w grę wchodzi kilka samochodów. Wykluczając opancerzone SUV-y, do floty BOR mogą dołączyć:

- Audi A8 Security - to samo, które zostało rozbite w Oświęcimiu. Topowa odmiana z przedłużonym rozstawem osi ma silnik W12 o mocy 500 KM (więcej informacji o samochodzie: Audi A8 Security).
- BMW 760Li High Security - to samo, którym podróżuje prezydent Andrzej Duda. Pod maską ma silnik V12 o mocy 544 KM (więcej informacji o samochodzie: BMW 760Li High Security).
- Mercedes S600 Guard i Mercedes-Maybach S600 Guard - za kwotę przewidzianą w planach BOR może kupić nie tylko posiadającą ten sam certyfikat bezpieczeństwa co Audi i BMW S-klasę Guard, ale nawet topowego Maybacha. Ten ostatni jako jedyny ma certyfikat najwyższej poziom ochrony balistycznej (VR10). Pod jego maską pracuje 530-konne V12 (więcej informacji o samochodzie: Mercedes S600 Guard).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.