BMW Vision Next 100 | Koncept na setne urodziny

BMW przymierza się do hucznych obchodów swoich setnych urodzin. Z tej okazji Bawarczycy postanowili stworzyć koncept, w którym prezentują pomysły na kolejne sto lat

Kupujemy używane BMW | Poradnik | Co psuje się najczęściej?

BMW Vision Next 100 to pierwszy z czwórki konceptów, jakie szykuje na 100 urodziny BMW. Prototyp lada chwila wyruszy na symboliczną wycieczkę do Chiny, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. W Londynie do Vision Next 100 dołączą koncepty stworzone przez Rolls-Royce'a i Mini, a w Los Angeles jubileuszową czwórkę zamknie koncepcyjny motocykl.

Vision Next 100 może pracować w dwóch trybach. Kiedy kierowca wybierze tryb "Boost", to sam przejmuje kontrolę nad samochodem. Systemy na pokładzie konceptu tylko go wspierają, pomagając w utrzymaniu optymalnego toru jazdy, prędkości i dbając o jak najoszczędniejszą jazdę. Po włączeniu trybu "Ease" kierownica chowa się, na desce rozdzielczej pojawiają się inne informacje, a fotele zmieniają położenie - Vision Next 100 transformuje się w pełni samodzielne autonomiczne auto.

Niestety, BMW nic nie wspominało o jednostce napędowej. Nie wiemy więc, czy na pokładzie znalazł się jakikolwiek spalinowy silnik, czy może zgodnie z obowiązującymi trendami BMW widzi przyszłość motoryzacji w motorach elektrycznych. To na razie tajemnica.

Samochód mierzy dokładnie 4900 mm długości, jest więc trochę mniejsze od serii 5. Stylistycznie konceptowi najbliżej chyba do futurystycznego BMW i8. Podobnie jak sportowa hybryda, również Vision Next 100 może pochwalić się znakomitym współczynnikiem oporu powietrza Cx - w prototypie wynosi on tylko 0,18. Choć podczas prezentacji Bawarczycy określili Vision Next 100 mianem sedana, to piękne i dynamiczne linie sprawiają, że bardzo mu blisko również do coupe.

Wnętrze zostało w całości wykonane z materiałów możliwych do poddania recyklingowi. BMW chwali się systemem "Alive Geometry", który składa się z 800 poruszających się trójkątów. Zostały zaprojektowane jako metoda zwiększenia interakcji kierowcy z samochodem. Przykładowo, system będzie wysyłał człowiekowi intuicyjne sygnały, które ostrzegą przed zbliżającym się zagrożeniem.

Całe nadwozie zostało zbudowane z mieszanki włókna węglowego i plastiku. Jest więc bardzo lekkie i wytrzymałe. Warto też wspomnieć o otwieranych ku górze drzwiach i braku klasycznych kół. W jaki sposób futurystyczny koncept skręca najlepiej wyjaśnią oficjalne filmiki. BMW nie ograniczyło się tylko do zdjęć i opisu konceptu - Niemcy zaprezentowali także cztery filmy, na których Vision Next 100 wyjawia nam wszystkie swoje tajemnice.

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo

Czy tak będzie wyglądać motoryzacja za 100 lat? Czas pokaże... Trzeba przyznać, że pomysł BMW są bardzo ciekawe i chętnie dowiemy się o koncepcie czegoś więcej.

ZOBACZ TAKŻE:

BMW Serii 8 wraca do gry

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.