Rinspeed Etos | Autonomiczna jazda i dron na pokładzie

Ekscentryczna firma Rinspeed lubi zaskoczyć ciekawym projektem. Szwajcarzy zaprezentowali właśnie swój nowy pojazd. Autonomiczny samochód powstał na bazie BMW i8 i przyjrzymy mu się bliżej podczas targów elektroniki użytkowej CES 2016 w Las Vegas

Rinspeed XchangE | Zostań pasażerem

Z jakich projektów możemy znać Szwajcarów? To firma, która specjalizuje się w wyjątkowych, nowatorskich i ściśle limitowanych pojazdach. Przykładowo, to oni odpowiadają za sQuba - pierwszy "podwodny samochód". Zbudowany na bazie Lotusa Elise sQuba mógł opuścić asfaltowe drogi, wjechać do wody i bez większych trudności zanurzyć się do 10 metrów.

Tym razem inżynierowie z Rinspeed postanowili wziąć się za tzw. samochody autonomiczne. Ich nowy projekt nazywa się Etos. Ma to być poligon doświadczalny do rozwijania tej technologii. Dawcą organów dla Etosa jest BMW i8. Oczywiście, jak przystało na samochód Rinspeeda, wygląd auta został znacznie zmodyfikowany. Przynajmniej na razie, twórcy nic nie mówią o silniku, który napędza ich koncept. Możemy więc podejrzewać, że nie zdecydowali się na żadne większe zmiany, a na pokładzie zostawiono układ hybrydowy BMW.

Z tyłu auta pojawiło się specjalna platforma, której powierzchnia składa się z 12000 diod LED, które mogą wyświetlać wiadomości i obrazki albo stać się... "wirtualnym parkietem", cokolwiek by to miało znaczyć. To także lądowisko dla drona DJI. Dron ma kilka funkcji. Po pierwsze jest częścią systemu monitorowania otoczenia Etosa. Może też dostarczać małe przesyłki, a także robić zdjęcia i filmy i wysyłać je na bieżąco do naszych przyjaciół i rodziny.

fot. Rinspeed

Wrażenie robi też zupełnie nowe wnętrze i dwa wielkie 21,5-calowe ekrany Ultra HD, które zastępują klasyczną deskę rozdzielczą. System multimedialny firmy Harman uczy się nawyków i zwyczajów kierowcy.  Oprócz drona samochód monitoruje otoczenie za pomocą ośmiu nowoczesnych kamer. Kiedy tylko system wykryje zagrożenie, informuje o tym kierowcę. Rinspeed Etos wyposażony jest także w sprytne rozwiązanie, które podążą za wzrokiem kierowcy i wie, co człowiek widzi - system może efektywnie dostosowywać swoje powiadomienia i ostrzeżenia, aby nie rozpraszać kierowcy informacjami o tym, co sam zauważył. Futurystyczna kierownica chowa się, kiedy samochód przemieszcza się w trybie autonomicznej jazdy.

Przy Etosie Rinspeed współpracuje z 25 innymi firmami z różnych gałęzi przemysłu. Szwajcarzy uraczyli nas nie tylko dużą paczką zdjęć (zapraszamy do galerii), ale także filmem, na którym można zobaczyć wszystkie systemy Etosa w akcji:

Zobacz wideo

KONKLUZJA AUTORA:

Rinspeed po raz kolejny przygotowało niezwykły samochód. Choć nie przekonują mnie autonomiczne samochody, drony, masa elektroniki i wielkie dotykowe ekrany w samochodach, to na oficjalną prezentację Rinspeeda Etosa czekam. Ta już na CES 2016 w Las Vegas - targi startują 6 stycznia. Rinspeed Etos to naprawdę ciekawy projekt samochodu przyszłości.

ZOBACZ TAKŻE:

SAMOCHODOWE REKORDY GUINNESSA

autko Austina Coulsonaautko Austina Coulsona fot. Guinness | autko Austina Coulsona

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.