Salon Genewa 2014 | Rinspeed XchangE | Zostań pasażerem

Jak co roku na salonie samochodowym w Genewie Rinspeed zaprezentuje swój wizjonerski projekt. Tym razem będzie to XchangE

Rinspeed - samochody ze Szwajcarii

Frank M. Rinderknecht, szef firmy Rinspeed jest zdania, że w przyszłości jazda samochodem nie musi wymagać od nas aż tyle uwagi co obecnie. Właśnie takiemu pomysłowi wychodzi naprzeciw XchangE. Limuzyna o napędzie elektrycznym z zabudowanymi komfortowymi fotelami bazuje na modelu Tesli S. Jak twierdzi Szwajcar siedzenia mają być równie wygodne co fotele pierwszej klasy w liniach lotniczych.

Przednie fotele mogą być odwracane i rozkładane. Żeby nie przeszkadzała w tym kierownica można ją po prostu przesunąć na środek deski rozdzielczej. Absolutnie żaden problem dzięki technologii "Steer-by-Wire" (brak mechanicznego połączenia kierownicy z kołami, sterowanie odbywa się przez elektronikę). Wnętrze przypomina teraz bardziej nowoczesny pokój na kołach niż środek auta.

Tu znajdziesz swój następny używany samochód

Pasażerowie mają do dyspozycji cały zakres czasoumilaczy.  Dostęp do internetu LTE, systemu audio itp. W kabinie wmontowane są cztery ekrany.  Szeroki na 1,2 m panel na desce rozdzielczej, dwa mniejsze ekrany z przodu i 32 calowy ekran, na którym można wyświetlać np. filmy, który odtwarza obraz w rozdzielczości 4K. Jednak największą atrakcją jest zamknięty pod szklanym globusem zegarek renomowanej szwajcarskiej firmy Carl F. Bucherer.

Rinspeed XchangE ma dach mieniący się kolorami tęczy z plexiglasu, w którym umieszczono 358 LED-ów. Samochód potrafi komunikować się z innymi pojazdami, odczytywać znaki, analizować sytuację na drodze i poruszać się bez interwencji człowieka z prędkością 120 km/h. Na szczęście to tylko wizja przyszłości, której realizacji na szeroką skalę być może nie doczekamy.

ZOBACZ TAKŻE :

Auta, których powódź nie zaskoczy

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.