Rinspeed iChange - a teraz coś z zupełnie innej beczki...

Szwajcarska firma Rinspeed znana jest z oryginalnych projektów. Zbudowała sQubę, czyli elektryczne auto na bazie Lotusa Elise, które równie dobrze jak na lądzie, czuje się pod wodą. Tym razem stworzyła samochód, który pozwala zmienić kształt nadwozia w zależności od liczby podróżujących nim osób.

Jak zauważa producent, "zapotrzebowanie pojazdu na energię zależy między innymi od takich czynników, jak rodzaj zastosowanego silnika, masa auta czy aerodynamika nadwozia". W przypadku iChange starano się osiągnąć najlepsze wyniki we wszystkich tych trzech aspektach.

Opływowe nadwozie jest dziełem firmy Esoro , która od dawna współpracuje z firmą Franka M. Rinderknechta. iChange ważący nieco ponad tonę (dokładnie 1050 kg), napędzany jest elektrycznym silnikiem o mocy 204KM , gwarantującym zupełnie niezłe osiągi przy jednoczesnym zerowym poziomie emisji CO2 do atmosfery. iChange jest typowym wtyczkowozem, stąd energia dla silnika pochodzi z pakietu litowo-jonowych baterii , których ilość należy od wymaganego zasięgu pojazdu.

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że samochody z napędem elektrycznym potrafią zadziwić swoimi osiągami. Nie inaczej jest w tym przypadku. Nowy model koncepcyjny Rinspeed rozpędza się do "setki" w czasie 4,2 sekundy , a jego prędkość maksymalna wynosi 220km/h. W osiągnięciu tych wyników z pewnością nie przeszkadza sześciostopniowa skrzynia biegów z Subaru WRX.

Nie jest to jednak tylko kolejne elektryczne auto o sportowych osiągach . Wyjątkowość tego prototypu polega na tym, że pozwala on za przyciśnięciem guzika dostosować wysokość dachu (a co za tym idzie ilość miejsca wewnątrz) do liczby pasażerów, których zamierzamy zabrać na pokład. Jeśli w aucie podróżuje jedynie kierowca, dach może zostać maksymalnie obniżony, pozwalając osiągnąć maksymalnie aerodynamiczny kształt nadwozia. Kiedy jednak zapragniemy podróżować w towarzystwie, elektryczne siłowniki pozwolą unieść dach zwiększając tym samym przestrzeń pasażerską .

Specjalnie z myślą o tym modelu firma AEZ opracowała wyjątkowe, kute felgi aluminiowe z osłonami poprawiającymi aerodynamikę, opony Pirelli P Zero natomiast zagwarantować mają optymalną przyczepność.

Rinspeed zaprezentuje auto podczas salonu samochodowego w Genewie . Jednak podobnie jak w przypadku poprzednich prototypów szwajcarskiego wizjonera, również i ten samochód ma niewielkie szanse trafić do seryjnej produkcji.

bs, Źródło: jalopnik, Rinspeed

Rinspeed iChange Concept

Samochody osobowe - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.