Consumer Reports: Lexus rządzi, Ford na dnie

Consumer Reports opublikował konsumencki raport niezawodności. Dominują marki japońskie, co nie jest dużym zaskoczeniem. Najniżej oceniono samochody koncernu Forda - co zawiniło?

Liderem zeszłorocznego raportu był Scion oferujący wówczas dwa niezawodne modele: xB i xD. W tegorocznym raporcie dołączył do nich FR-S, czyli amerykańska wersja Toyoty GT-86. Marka spadła więc z pierwszego na jedenaste miejsce. Podobna sytuacja dotyczy Subaru, które dzięki ocenom poniżej przeciętnej wystawionym modelowi BRZ, spadło z piątego na dziesiąte miejsce.

Fiat nie został ujęty w rankingu ze względu na zbyt małą ilość formularzy. Siostrzana grupa Chryslera (Dodge, Chrysler, Jeep, RAM) osiągnęła wynik 18% poniżej średniej. Największym przegranym tegorocznego rankingu okazał się Ford wraz Lincolnem. Źródłem problemów są wciąż niedopracowany system multimedialny MyFord Touch oraz w mniejszym stopniu silniki EcoBoost.

Widać, że niektóre koncerny dbają, by ich marki premium prezentowały wyższą jakość i niezawodność od marki popularnej. Acura jest wyżej od Hondy, Lexus od Toyoty, Infiniti od Nissana, a Audi od Volkswagena. Nawet Lincoln oceniany jest wyżej od Forda, chociaż trudno w tym przypadku mówić o sukcesie. Wyjątkiem jest Cadillac, który odstaje od popularnego Chevroleta, czy pośredniego Buicka.

Ile kosztuje nowe Subaru Forester? Sprawdź cennik

Najlepiej ocenionym modelem w tegorocznym raporcie okazał się Subaru Forester, ale trzeba mieć na względzie, że jest on na rynku stosunkowo niedawno. Ostatnie miejsce zajął Ford C-Max Energi (hybryda typu plug-in). Najgorzej ocenioną marką jest Mini, której wszystkie trzy modele otrzymały niskie noty. Mini należy do grupy BMW i średnia dla obu marek nie wypada tragicznie. Ford jako koncern jest przegranym tego raportu, bo jego luksusowa marka Lincoln wypadła minimalnie lepiej od swojego popularnego krewnego.

Ranking marek wg raportu CR 2013:

Raport GTU 2014

Jakie auta kradną w Niemczech - Raport

1 Lexus 2 Toyota 3 Acura 4 Audi 5 Mazda 6 Infiniti 7 Volvo 8 Honda 9 GMC 10 Subaru 11 Scion 12 Buick 13 Mercedes 14 Porsche 15 BMW 16 Kia 17 Chevrolet 18 Chrysler 19 RAM 20 Volkswagen 21 Hyundai 22 Nissan 23 Jeep 24 Dodge 25 Cadillac 26 Lincoln 27 Ford 28 Mini

Metoda badania

Badanie konsumenckie rozpoczęto w kwietniu tego roku. Nadesłano 4 mln formularzy papierowych i 3,2 mln wypełnionych online, z czego ponad 400 tys. dotyczyło samochodów obecnej generacji, nie starszych niż trzy lata. Raport uwzględnia markę, model, a czasem nawet wersję silnikową (np. Honda Accord R4, V6, Hybrid). Aby dany model mógł być uwzględniony, musi być oceniony co najmniej przez stu użytkowników. Aby dana marka mogła być uwzględniona, w raporcie muszą się znaleźć przynajmniej dwa jej modele. Pięciu marek nie ujęto w rankingu ze względu na zbyt małą ilość przesłanych kwestionariuszy. Są to Fiat, Jaguar, Land Rover, Mitsubishi i Tesla.

Więcej o: