Ekspresowa S10 wydłuży się o osiem odcinków na północy Polski. Pierwsze umowy podpisane

Droga ekspresowa S10. Docelowo będzie liczyć ponad 400 km długości. Połączy Mazowsze, Bydgoszcz, Toruń i Szczecin. Niestety jej budowa nie postępuje tak szybko jak innych tras ekspresowych czy autostrad w Polsce. Istniejących odcinków S10 jest wciąż niewiele.

Znaczące postępy w pracach nad S10 poczyniono na Pomorzu Zachodnim. GDDKiA w maju podpisała umowy na pierwsze dwa (Suchań – Recz i Piecnik – Wałcz) z ośmiu planowanych odcinków o łącznej długości 113 km. Miesiąc później doczekaliśmy się kolejnych umów. Zawarto je z firmą Budimex.

Zobacz wideo Przejazd maszyny TBM. Źródło: GDDKiA Warszawa

Budimex zrealizuje inwestycje w formule „projektuj i buduj". Za 16 km trasy S10 Cybowo – Łowicz Wałecki zainkasuje ponad 590 mln zł (w ramach rządowego programu budowy dróg krajowych do 2030 r.). W przypadku obwodnicy Rusinowa (odcinek DK22 o długości 4,5 km) otrzyma niemal 55 mln zł.

W 2028 r. Najwcześniej

Na opracowanie projektu S10 Budimex będzie mieć 10 miesięcy od daty podpisania umowy. GDDKiA zakłada, że czas oczekiwania na decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) wykonawca poczeka ok. siedmiu miesięcy. Prace budowlane powinny zaś potrwać 22 miesiące (do tego terminu nie wlicza się przerw w okresie zimowych od połowy grudnia do połowy marca). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem ekipy budowlane rozpoczną prace pod koniec 2025 r. Droga powinna być udostępniona do ruchu w 2028 r.

W przypadku jednojezdniowej obwodnicy Rusinowa przyjęto 17 miesięcy na opracowanie projektu i uzyskanie decyzji ZRiD. Trasa, która ominie miejscowość od wschodu powinna być gotowa w 2027 r.

 

Plany GDDKiA na 2024 r. na Pomorzu Zachodnim

  • S10 Recz – Cybowo (stan: formalności przetargowe)
  • S10 Wałcz – Piła (stan: formalności przetargowe)
  • S10 Stargard – Suchań (stan: formalności przetargowe – kontrola UZP)
  • S10 Szczecin Kijewo – Zdunowo (stan: procedura odwoławcza w KIO)
  • S10 Łowicz Wałecki – Piecnik (stan: procedura odwoławcza w KIO)
  • Obwodnica Wałcza w ciągu drogi DK22 (przygotowanie do zawarcia kontraktu)
  • Obwodnica Stargardu w ciągu drogi DK20 (przygotowanie do zawarcia kontraktu)
Kiedy doczekamy się drogi ekspresowej S10 od Szczecina do okolic Warszawy?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.