S10 od Szczecina do Piły. "Ostatnie rozstrzygnięcie". Ważny odcinek z datą

Wybrano wykonawcę ostatniego z ośmiu odcinków drogi ekspresowej S10 od Szczecina do Piły. To ważny moment dla tej ekspresówki. GDDKiA podała też kilka ciekawych informacji.

Droga ekspresowa S10 to jedna z ciekawszych inwestycji drogowych nad Wisłą. Spokojnie można ją nazywać nową ekspresówką, ponieważ dopiero nabiera realnych kształtów. Z planowych około 460 km na razie kierowcy mogą skorzystać z około stu. Docelowo S10 połączy Szczecin z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej. Nowa eska będzie przebiegać przez cztery województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie. Duże miasta przy S10? Szczecin, Piła, Bydgoszcz, Toruń, Płock i Warszawa. Będzie to więc kluczowa droga dla tej części naszego kraju.

S10  Recz – Cybowo. Co już wiemy?

Najkorzystniejszą ofertę na realizację odcinka Recz – Cybowo złożyło konsorcjum Kobylarnia i Mirbud. Kwota za zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej o długości 15,2 km to 647 mln zł. To ostatni spośród ośmiu odcinków realizacyjnych S10 Szczecin – Piła, o łącznej długości 113,4 km, dla którego został wskazany wykonawca

- podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w swoim najnowszym komunikacie. Pozostałych wykonawców wybrano jeszcze w marcu. Przy wyborze najkorzystniejszej była brana pod uwagę cena, a także trzy pozacenowe kryteria. 20 proc. stanowiło przedłużenie okresu gwarancji na ekrany akustyczne, kolejne 20 proc. można było zyskać za przedłużenie gwarancji na obiekty mostowe, a 5 proc. za zagospodarowanie na placu budowy pozyskanego destruktu asfaltowego.

S10 Recz – Cybowo. Kiedy kierowcy pojadą nową drogą?

Wykonawca będzie miał 10 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID. Po dopełnieniu wszystkich formalności i uzyskaniu potrzebnych zgód będą mogły się rozpocząć prawdziwe prace w terenie. GDDKiA zakłada, że budowa S10 na tym odcinku rozpocznie się w 2025 r. O ile wszystko pójdzie zgodnie z planem, to kierowcy nową ekspresówką pojadą w 2028 r.

Omawiany odcinek S10 będzie miał dokładnie 15,2 km, a rozpocznie się za węzłem drogowym Recz, który powstanie na sąsiednim odcinku i przebiegać będzie na początku na północ od istniejącej DK10. Na wschód od Słutowa S10 pobiegnie przy istniejącej DK10. W ramach inwestycji przewidziano budowę 14 obiektów mostowych - sześciu wiaduktów, mostu, trzech przejść dolnych dla dużych zwierząt i czterech przejść górnych dla dużych zwierząt. Powstanie również 47 przepustów dla płazów i małych zwierząt.  

S10 Recz – Cybowo to część większej całości. S10 będzie bezpośrednim połączeniem regionów Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2. Na tę inwestycję czeka wielu Polaków.

Zobacz wideo Chciała wjechać na autostradę A4 pod prąd, bo tak pokierowałą ją nawigacja
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.